• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 јануари 2017, 

Обичаи и верувања

Обичаи и верувања

21 јануари 2017 (МИА) Свадбени обичаи од Скребатно (Охридско)  Кон свадбата во Скребатно отсекогаш... повеќе...

 

Обичаи и верувања

20 јануари 2017 (МИА) Собор на Свети Јован Крстител  Именден прославуваат Јовановци. Овој ден се в... повеќе...

Обичаи и верувања

19 јануари 2017 (МИА) Богојавление - Водици  Ден кога водите стануваат лековити  Именден празнува... повеќе...

Обичаи и верувања

18 јануари 2017 (МИА) Преданија и легенди Предание за слонот  Дека природата ваја исклучителни де... повеќе...

Обичаи и верувања

17 јануари 2017 (МИА) Народна филозофија Народни пословици од струшко Ај без пари, ај без ум, се ... повеќе...

Обичаи и верувања

Обичаи и верувања

16 јануари 2017 (МИА) Водичарски песни од село Битуше  Запишани од Гале Фидановски  1.-Добре ми д... повеќе...

Обичаи и верувања

Обичаи и верувања

15 јануари 2017 (МИА) Пословици од Дебарско  Кога дојде умот – си појде кумот.Череп гранче прекару... повеќе...

обичаи и верувања

14 јануари 2017 (МИА) Oбрезание Христово, Нова Година, Свети Василиј Велики  Tри празници во еден ... повеќе...

Обичаи и верувања

13 јануари 2017 (МИА) Народни благослови  Од народните умотворби засновани врз верувањето во магис... повеќе...

Обичаи и верувања

12 јануари 2017 (МИА) Народна филозофија Пословици и поговорки од Мариово Ако го мрса ножот- да г... повеќе...

Обичаи и верувања

11 јануари 2017 (МИА) Народна филозофија  Али ти е жив коњот што ти пцојса лани?Во едно село си жи... повеќе...

Обичаи и верувања

10 јануари 2017 (МИА) Благослови од село В' мбел, Костурско  Благослови За мнигу години.Да ви дај... повеќе...

Обичаи и верувања

9 јануари 2017 (МИА) Свети архиѓакон и првомаченик Стефан  Каменуван зашто проповедал дека во Исус... повеќе...

Обичаи и верувања

8 јануари 2017 (МИА) Собор на Пресвета Богородица  Со овој празник ѝ се оддава признание на мајкат... повеќе...

Обичаи и верувања

7 јануари 2017 (МИА) Рождество Христово (Божик) Празник на радоста и надежта  (Именден празнуваат... повеќе...

Обичаи и верувања

6 јануари 2017 (МИА) Бадник Дeн на очекување на радосната вест  Македонскиот народ со многу внима... повеќе...

Обичаи и верувања

5 јануари 2017 (МИА) Свети Наум Охридски - Чудотворец  Исцелител и просветител на македонскиот нар... повеќе...

Мозаик

По 37 години падна снег во Сахара

Во алжирскиот град Аин Сефра, во пустината Сахара,...

Бритни Спирс во љубовен триаголник

Американската пејачка Бритни Спирс веројатно нема ...

Џихадистите го уништија славниот Тетрапилон во Палмира

Екстремистите од ИД го уништија Тетрапилонот - еде...

Уште еден моден дизајнер одби да ја облекува Меланија Трамп

Том Форд е еден од повеќето модни дизајнери, кои о...

Една од најубавите жени во светот сподели фотографија од нејзините стрии

Пред само девет месеци пејачот Џон Леџенд и негова...