• A-
  • A
  • A+

сабота, 23 септември 2017, 

Бизнис

Турција: Референдумот во Ирачки Курдистан е нелегитимен

Турција: Референдумот во Ирачки Курдистан е нелегитимен

Анкара, 22 септемвти 2017 (МИА) - Турција смета дека референдумот за независност на Ирачки Курдистан... повеќе...

 
АВРМ: Стечајците може да поднесат барање за надомест од државата

АВРМ: Стечајците може да поднесат барање за надомест од државата

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Стечајните работници опфатени со новиот Закон за материјално обезб... повеќе...

До Бирото за судски вештачења доставени 13.580 барања за штетите од мразот

До Бирото за судски вештачења доставени 13.580 барања за штетите од мразот

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ... повеќе...

Агенцијата за вработување од понеделник со ново работно време

Агенцијата за вработување од понеделник со ново работно време

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Од понеделник, 25.09.2017 година, работното време на Агенцијата за... повеќе...

Бектеши: Договорот за Иловица мора да биде согласно законите

Бектеши: Договорот за Иловица мора да биде согласно законите

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Постојано сме во комуникација со релевантните институции за догово... повеќе...

Бектеши: Инвеститорите, гасификацијата и малите и средните фирми остануваат приоритет (ДПЛ)

Бектеши: Инвеститорите, гасификацијата и малите и средните фирми остануваат приоритет (ДПЛ)

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Процесот на гасификација, малите и средните претпријатија (МСП), а... повеќе...

Дебата: Потребен развој на брзите и супер брзи бродбенд комуникациски мрежи

Дебата: Потребен развој на брзите и супер брзи бродбенд комуникациски мрежи

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Македонија мора да го намали јазот во постоењето и користењето на ... повеќе...

Апостолска: Компании од САД, Кина, Индија, ... заинтересирани за инвестирање во Македонија

Апостолска: Компании од САД, Кина, Индија, ... заинтересирани за инвестирање во Македонија

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Преку десет странски компании од Грција, Италија, САД, Кина, Индиј... повеќе...

Поедноставни постапки за прекршоци од комуналната дејност, бараат инспекторите

Поедноставни постапки за прекршоци од комуналната дејност, бараат инспекторите

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Комуналните инспектори се ефикасни на терен, но има проблем во дел... повеќе...

ЕДС: Не сме иницирале блокирање на сметките на ФЕНИ

ЕДС: Не сме иницирале блокирање на сметките на ФЕНИ

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Енерџи Деливери Солушнс, ЕДС ДОО Скопје преку соопштение до медиум... повеќе...

Нов рок за автопатот Кичево-Охрид, утврдени обврските за Миладиновци-Штип

Нов рок за автопатот Кичево-Охрид, утврдени обврските за Миладиновци-Штип

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Со анекс договорот за изградба на автопатот Миладиновци – Штип пок... повеќе...

Распашковски: САНОС не добил ни денар државна помош

Распашковски: САНОС не добил ни денар државна помош

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Наводите дека пеку САНОС се испумпувале државни пари се целосна не... повеќе...

Бектеши: Малите и средни претпријатија остануваат во фокусот на Владата

Бектеши: Малите и средни претпријатија остануваат во фокусот на Владата

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Изедначување на условите и поддршката за домашните и странските ин... повеќе...

Минимално зголемување на кредитите во август, најзастапени потрошувачките

Минимално зголемување на кредитите во август, најзастапени потрошувачките

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Во текот на минатиот месец кредитите бележат минимално месечно зго... повеќе...

Анѓушев: Ќе направиме се „Фени“ да продолжи да работи

Анѓушев: Ќе направиме се „Фени“ да продолжи да работи

Прилеп, 21 септември 2017 (МИА) - Комбинатот „Фени“ има финансиски тешкотии, но се изнесуваат лаги з... повеќе...

Анѓушев и Сугарески на средба со бизнисмените од Пелагонискиот регион (ДПЛ)

Анѓушев и Сугарески на средба со бизнисмените од Пелагонискиот регион (ДПЛ)

Прилеп, 21 септември 2017 (МИА) - Владата работи на подобрување на инфраструктурата и бизнис климата... повеќе...

Отворен нов погон во зоната кај Алинци, инвестиција вредна 1,2 милиона евра

Отворен нов погон во зоната кај Алинци, инвестиција вредна 1,2 милиона евра

Прилеп, 21 септември 2017 (МИА) - Во технолошко-развојната зона Алинци кај Прилеп денеска е пуштен в... повеќе...

Мозаик

Пат околу светот со велосипед за 78 дена

Шкотскиот велосипедист Марк Бомонт го собори досег...

Хрват заштити збор и сега си ги бара сопственичките права

Музичарот Хрвоје Турчин од Загреб, во јавноста поз...

Ураганот Харви зад себе остави гробишта на автомобили

Три седмици откако ураганот Харви го погоди Тексас...

Швајцарците продаваат воздух од Алпите

Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија,...

Почина Лилијан Бетанкур

Наследничката на француската козметичка групација ...