• A-
  • A
  • A+

среда, 20 септември 2017, 

Култура

Повик за претставување на 7.„Недела на дизајн во Скопје“

Повик за претставување на 7.„Недела на дизајн во Скопје“

Скопје, 20 септември 2017 (МИА) - Дизајнери, дизајн студија и компании од Македонија и регионот можа... повеќе...

 
Битолскиот театар гостува МИТ-фест во Црна Гора

Битолскиот театар гостува МИТ-фест во Црна Гора

Битола, 20 септември 2017 (МИА) - Актерите на Битолскиот театар попладнево ќе отпатуваат за црногорс... повеќе...

„Сите бои на џезот“ во Крива Паланка

„Сите бои на џезот“ во Крива Паланка

Крива Паланка, 20 септември 2017 (МИА) - Со џез концертот на „Белучи квартет“ од Скопје и ликовен пе... повеќе...

Премиера на „Intervowen“ од Дарија Андовска на форумот на СЕЕС 16+1 во Кина

Премиера на „Intervowen“ од Дарија Андовска на форумот на СЕЕС 16+1 во Кина

Скопје, 20 септември 2017 (МИА) - Во рамки на форумот за соработка на СЕЕС 16+1 (Централноисточна Ев... повеќе...

„Донеси книга, слушни музика“ во Кавадарци

„Донеси книга, слушни музика“ во Кавадарци

Кавадарци, 20 септември 2017 (МИА) - „Донеси книга, слушни музика“ беше насловен настанот кој се реа... повеќе...

Изложба „Урбани документи: пејзаж-град-предел“ во Мала станица

Изложба „Урбани документи: пејзаж-град-предел“ во Мала станица

Скопје, 20 септември 2017 (МИА) - Во рамки на манифестацијата Европски денови на културното наследст... повеќе...

Нови претстави и гостувања на Велешкиот театар

Нови претстави и гостувања на Велешкиот театар

Велес, 19 септември 2017 (МИА) - Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес до крајо... повеќе...

Штипскиот Центар за култура се подготвува за фестивалот „Малиот принц“

Штипскиот Центар за култура се подготвува за фестивалот „Малиот принц“

Штип, 19 септември 2017 (МИА) - Со „Операта на шумските животни” во изведба на Македонската опера и ... повеќе...

Сликарот Александар Иванов добитник на откупната награда на концептот „Несовршен простор“

Сликарот Александар Иванов добитник на откупната награда на концептот „Несовршен простор“

Струмица, 19 септември 2017 (МИА) - Сликарот Александар Иванов е добитник на откупната награда во ра... повеќе...

„Блуз и соул фестивал“ од 22. до 24 септември

„Блуз и соул фестивал“ од 22. до 24 септември

Скопје, 19 септември 2017 (МИА) - Европски блуз ќе понуди годинашниот „Блуз и соул фестивал“  (Blues... повеќе...

Прв број на списанието за книжевност за деца и млади „Нов круг“

Прв број на списанието за книжевност за деца и млади „Нов круг“

Скопје, 19 септември 2017 (МИА) - Издавачката куќа „Феникс“ почна да објавува ново списание за книже... повеќе...

Награда „Македонска книжевна авангарда“ за поетесата Бистра Илин Шеќеровски

Награда „Македонска книжевна авангарда“ за поетесата Бистра Илин Шеќеровски

Скопје, 19 септември 2017 (МИА) - Поетесата Бистра Илин Шеќеровски е добитник на годинашната награда... повеќе...

Претставата „Отровната туника“ вечер на фестивалот „Иван се враќа дома“

Претставата „Отровната туника“ вечер на фестивалот „Иван се враќа дома“

Скопје, 19 септември 2017 (МИА) - Фестивалот „Иван се враќа дома“ на кој гостува московскиот театар ... повеќе...

Изложба на фотографии и уметнички слики од академскиот сликар Павле Кузманоски

Изложба на фотографии и уметнички слики од академскиот сликар Павле Кузманоски

Тетово, 18 септември 2017 (МИА) - Во Музејот на тетовскиот крај денеска се отвори изложбата на фотог... повеќе...

Алаѓозовски: „Скопје 2014“ го третираме изолирано и му пристапуваме внимателно

Алаѓозовски: „Скопје 2014“ го третираме изолирано и му пристапуваме внимателно

Скопје, 18 септември 2017 (МИА) - Петчлена работна група во Министерството за култура го анализира п... повеќе...

Отчет на министерот за култура Алаѓозовски за работата во првите сто дена

Отчет на министерот за култура Алаѓозовски за работата во првите сто дена

Скопје, 18 септември 2017 (МИА) - Јазикот и културниот идентитет се најважни приоритети во културнат... повеќе...

Две награди за Театарот за деца и младинци на фестивал во Подгорица

Две награди за Театарот за деца и младинци на фестивал во Подгорица

Скопје, 18 септември 2017 (МИА) - Театарот за деца и младинци (ТДМ) за претставата „Петар Пан“ во ре... повеќе...

Мозаик

Истражување: На чантите има повеќе бактерии отколку во тоалетната школка

Според најново истражување на Институтот „Гуд Хаус...

Личните предмети на Одри Хепберн првпат на аукција

Аукциската куќа во Лондон, Кристис, за првпат орга...

По 75 години брак, сопружници починале на ист ден

Британка и Канаѓанец, кои се венчале за време на В...

Се продава магазинот „Ролинг Стоун“

Во интервју за „Њујорк Тајмс“, Венер изјави дека т...

АББА планира „холограм турнеја“ во 2019 година

Шведската поп група АББА планира светска турнеја в...