• A-
  • A
  • A+

среда, 20 септември 2017, 

Регион

Кај Родос спасени 16 мигранти

Кај Родос спасени 16 мигранти

Атина, 20 септември 2017 (МИА) - Грчката крајбрежна стража спаси 16 бегалци на чамец кој плутал во б... повеќе...

 
„Национал“: Шпиони од БиХ прислушуваат и следат хрватски политичари

„Национал“: Шпиони од БиХ прислушуваат и следат хрватски политичари

Загреб, 20 септември 2017 (МИА) - Хрватскиот неделник „Национал“ пишува дека шпиони од Босна и Херце... повеќе...

Ердоган: Турција планира да воведе санкции против Ирачки Курдистан

Ердоган: Турција планира да воведе санкции против Ирачки Курдистан

Анкара, 20 септември 2017 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција ќе го... повеќе...

„Коха диторе“: Харадинај му го препушти на Тачи дијалогот со Србија

„Коха диторе“: Харадинај му го препушти на Тачи дијалогот со Србија

Приштина, 20 септември 2017 (МИА) – Косовскиот премиер Рамуш Харадинај нема да биде главен актер во ... повеќе...

Градоначалникот на Лезбос предупредува за состојбата со бегалците на островот

Градоначалникот на Лезбос предупредува за состојбата со бегалците на островот

Атина, 20 септември 2017 (МИА) - Градоначалникот на Лезбос, Спирос Галинос испрати писмо до грчката ... повеќе...

Доскоцил: На Балканот се појавуваат нови миграциски маршрути

Доскоцил: На Балканот се појавуваат нови миграциски маршрути

Берлин, 20 септември 2017 (МИА) - На Балканот се појавуваат нови миграциски маршрути, изјави австрис... повеќе...

„Новости“: САД го туркаат Косово во Интерпол

„Новости“: САД го туркаат Косово во Интерпол

Белград, 20 септември 2017 (МИА) - САД со сета сила се обидува Косово да стане најновата членка на И... повеќе...

Снег падна во хрватскиот Горски Котар

Снег падна во хрватскиот Горски Котар

Загреб, 20 септември 2017 (МИА) - Иако календарски летото се уште не е завршено, синоќа падна првиот... повеќе...

Ердоган: Референдумот во Ирачки Курдистан може да предизвика регионална криза

Ердоган: Референдумот во Ирачки Курдистан може да предизвика регионална криза

Њујорк, 19 септември 2017 (МИА) - Најавениот референдум за независност на Ирачки Курдистан може да п... повеќе...

Главниот уредник на „Новине Врањске“ започна штрајк со глад

Главниот уредник на „Новине Врањске“ започна штрајк со глад

Белград, 19 септември 2017 (МИА) - Главниот и одговорен уредник на „Новине Врањске“, Вукашин Обрадов... повеќе...

Брнабиќ: Доколку е потребно ќе се сретнам со Харадинај

Брнабиќ: Доколку е потребно ќе се сретнам со Харадинај

Белград, 19 септември 2017 (МИА) - Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска изјави дека доколку е неоп... повеќе...

Турција нема да дозволи свршен чин во северен Ирак

Турција нема да дозволи свршен чин во северен Ирак

Анкара, 19 септември 2017 (МИА) - Турција нема да дозволи свршен чин во северен Ирак, изјави денеска... повеќе...

Во турскиот град Малатија воведени тролејбуси само за жени

Во турскиот град Малатија воведени тролејбуси само за жени

Анкара, 19 септември 2017 (МИА) - Во турскиот град Малатија од синоќа сообраќаат два розови тролејбу... повеќе...

Харадинај им се извини на новинарите

Харадинај им се извини на новинарите

Приштина, 18 септември 2017 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај им се извини на новинарите по... повеќе...

Хрватска повторно издаде црвено предупредување за опасност, се очекуваат поројни дождови

Хрватска повторно издаде црвено предупредување за опасност, се очекуваат поројни дождови

Загреб, 19 септември (МИА) - По низата летни пожари долж јадранското крајбрежје на Хрватска во измин... повеќе...

Четири терористи од ПКК се убиени од турската воена авијација во Северен Ирак

Четири терористи од ПКК се убиени од турската воена авијација во Северен Ирак

Анкара, 19 септември (БТА) - Четворица терористи од Курдистанската работничка партија (ПКК) беа неут... повеќе...

Околу 200 Турци со дипломатски пасоши добија азил во Германија

Околу 200 Турци со дипломатски пасоши добија азил во Германија

Берлин, 19 септември 2017 (МИА) - Речиси 200 Турци со дипломатски пасоши добија азил во Германија по... повеќе...

Мозаик

Истражување: На чантите има повеќе бактерии отколку во тоалетната школка

Според најново истражување на Институтот „Гуд Хаус...

Личните предмети на Одри Хепберн првпат на аукција

Аукциската куќа во Лондон, Кристис, за првпат орга...

По 75 години брак, сопружници починале на ист ден

Британка и Канаѓанец, кои се венчале за време на В...

Се продава магазинот „Ролинг Стоун“

Во интервју за „Њујорк Тајмс“, Венер изјави дека т...

АББА планира „холограм турнеја“ во 2019 година

Шведската поп група АББА планира светска турнеја в...