• A-
  • A
  • A+

недела, 28 мај 2017, 

Регион

„Шпигел“: Германија уште две недели ќе почека на промена на турската позиција за базата Инџирлик

„Шпигел“: Германија уште две недели ќе почека на промена на турската позиција за базата Инџирлик

Берлин, 27 мај 2017 (МИА) - Германската Влада му дала рок на турското раководство за две недели да ј... повеќе...

 
„Хуриет“: ЕУ на Турција и понудила нова 12-месечна програма за обновување на односите

„Хуриет“: ЕУ на Турција и понудила нова 12-месечна програма за обновување на односите

Анкара, 27 мај 2017 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека Европската Унија н... повеќе...

Косовскиот прв муфтија бара од албанските власти одлагање на изборите

Косовскиот прв муфтија бара од албанските власти одлагање на изборите

Приштина, 27 мај 2017 (МИА) – Претседателот на Исламската верска заедница на Косово, Наим Трнава поб... повеќе...

Во Романија започна предизборна кампања за делумните локални избори на 11 јуни

Во Романија започна предизборна кампања за делумните локални избори на 11 јуни

Букурешт, 27 мај 2017 (МИА) - Во Романија денеска започна предизборната кампања за делумните локални... повеќе...

Осум лица загинаа во сообраќајна несреќа на патнички автобус крај Анкара

Осум лица загинаа во сообраќајна несреќа на патнички автобус крај Анкара

Истанбул, 27 мај 2017 (МИА) - Патнички автобус, движејќи се по редовната рута Кастамону-Анкара, утри... повеќе...

Тачи: Верувам во демократски, модерни и европски избори

Тачи: Верувам во демократски, модерни и европски избори

Приштина, 27 април 2017 (МИА) - Косовскот претседател Хашим Тачи се надева дека предвремените парлам... повеќе...

Албанија му враќа на Бразил 26 тони месо поради салмонела

Албанија му враќа на Бразил 26 тони месо поради салмонела

Тирана, 27 мај 2017 (МИА) - Албанската Национална комисија за храна соопшти дека ја враќа пратката с... повеќе...

Ердоган ја забрани употребата на зборот „арена“

Ердоган ја забрани употребата на зборот „арена“

Истанбул, 26 мај 2017 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека ја забран... повеќе...

Делегација на ПССЕ ќе допатува во посета на Албанија пред изборите

Делегација на ПССЕ ќе допатува во посета на Албанија пред изборите

Тирана, 26 мај 2017 (МИА) - Делегација на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), сост... повеќе...

Дел од српските опозициски партии ја бојкотираат работата на Собранието

Дел од српските опозициски партии ја бојкотираат работата на Собранието

Белград, 26 мај 2017 (МИА) - Лидерот на српската опозициска партија Доста беше (ДЈБ), Саша Радуловиќ... повеќе...

Николиќ: Се надевам дека Србија и Република Српска ќе бидат едно

Николиќ: Се надевам дека Србија и Република Српска ќе бидат едно

Белград, 26 мај 2017 (МИА) - Српскиот претседател во заминување Томислав Николиќ денеска изјави дека... повеќе...

Албански државјанин меѓу приведените за нападот во Манчестер

Албански државјанин меѓу приведените за нападот во Манчестер

Приштина, 26 мај 2017 (МИА) - Меѓу приведените во врска со терористичкиот напад во Манчестер во поне... повеќе...

Бугарската полиција пресече канал за трговија со луѓе

Бугарската полиција пресече канал за трговија со луѓе

Софија, 26 мај 2017 (МИА) - Припадници на бугарската полиција и на Државната агенција за национална ... повеќе...

Еден турски војник почина, а над 820 заболени од цревна инфекција

Еден турски војник почина, а над 820 заболени од цревна инфекција

Анкара, 26 мај 2017 (МИА) - Еден турски војник почина, а друг се наоѓа во критична состојба, откако ... повеќе...

Турска парламентарна комисија утврди дека Ѓулен стои зад неуспешниот обид за преврат

Турска парламентарна комисија утврди дека Ѓулен стои зад неуспешниот обид за преврат

Анкара, 26 мај 2017 (МИА) - Претседателот на турската парламентарна комисија, што се занимаваше со и... повеќе...

Могерини: ЕУ нема да го запре процесот на евроинтеграции на Западен Балкан

Могерини: ЕУ нема да го запре процесот на евроинтеграции на Западен Балкан

Белград, 26 мај 2017 (МИА) - Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерик... повеќе...

Црногорскиот суд осуди шверцери на луѓе поради смртта на 35 Роми во 1999 година

Црногорскиот суд осуди шверцери на луѓе поради смртта на 35 Роми во 1999 година

Белград, 26 мај 2017 (МИА) - Црногорскиот суд осуди четворица шверцери на луѓе поради смртта на 35 Р... повеќе...