• A-
  • A
  • A+

сабота, 23 септември 2017, 

Европа

Маркон во вторник ќе предложи план за реформи на ЕУ

Маркон во вторник ќе предложи план за реформи на ЕУ

Париз, 23 септември 2017 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон во вторник во обраќање на ун... повеќе...

 
Лавров: Пропаѓањето на договорот со Иран ќе биде лош пример за Северна Кореја

Лавров: Пропаѓањето на договорот со Иран ќе биде лош пример за Северна Кореја

Њујорк, 22 септември 2017 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави... повеќе...

Ињацио Касис нов шеф на швајцарската дипломатија

Ињацио Касис нов шеф на швајцарската дипломатија

Берн, 22 септември 2017 (МИА) - Либералот Ињацио Касис денеска е именуван за нов министер за надворе... повеќе...

Барние: Говорот на Меј беше конструктивен, но да видиме како ќе биде применет

Барние: Говорот на Меј беше конструктивен, но да видиме како ќе биде применет

Брисел, 22 септември 2017 (МИА) - Главниот преговарач на Европската унија во процесот за Брегзит, Ми... повеќе...

Меј: Со оптимизам гледам на Брегзитот

Меј: Со оптимизам гледам на Брегзитот

Фиренца, 22 септември 2017 (МИА) - Британската премиерка Тереза Меј денеска во Фиренца порача дека с... повеќе...

Руските сили од Медитеранот ракетираа позиции на сириските бунтовници

Руските сили од Медитеранот ракетираа позиции на сириските бунтовници

Москва, 22 септември 2017 (МИА) - Министерството за одбрана на Русија денеска соопшти дека, руската ... повеќе...

Песков: Кремљ никогаш не нарачал политичко рекламирање на Фејсбук и не знае кој стои зад таквите наредби

Песков: Кремљ никогаш не нарачал политичко рекламирање на Фејсбук и не знае кој стои зад таквите наредби

Москва, 22 септември 2017 (МИА) - Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека Русија ни... повеќе...

Осумнаесетгодишен Сириец обвинет за нападот во лондонското метро

Осумнаесетгодишен Сириец обвинет за нападот во лондонското метро

Лондон, 22 септември 2017 (МИА) - Британската полиција денеска соопшти дека покренала официјално обв... повеќе...

ЕПП ги повика Германците: Гласајте за Ангела Меркел, бидејќи е европски лидер

ЕПП ги повика Германците: Гласајте за Ангела Меркел, бидејќи е европски лидер

Брисел, 22 септември 2017 (МИА) - Европската народна партија (ЕПП), која е најбројна политичка парти... повеќе...

Протест на француските земјоделци во центарот на Париз

Протест на француските земјоделци во центарот на Париз

Париз, 22 септември 2017 (МИА) - Француски фармери ја блокираа денеска централната париска авенија Ш... повеќе...

Дајмлер ќе инвестира милијарда долари во фабрика во САД

Дајмлер ќе инвестира милијарда долари во фабрика во САД

Берлин, 22 септември 2017 (МИА) - Германскиот автомобилски производител, компанијата Дајмлер планира... повеќе...

ЕЦБ: Земјите од Западен Балкан да ја зајакнат довербата во сопствените валути

ЕЦБ: Земјите од Западен Балкан да ја зајакнат довербата во сопствените валути

Сараево, 22 септември 2017 (МИА) – Државите од Западен Балкан треба да ја зајакнат јавната доверба в... повеќе...

Дроновите се помасовно во полза на медицинските услуги

Дроновите се помасовно во полза на медицинските услуги

Женева, 22 септември 2017 (МИА) - Швајцарските болници во соработка со калифорниската компанија „Мат... повеќе...

Германија в недела бира нов состав на Бундестагот

Германија в недела бира нов состав на Бундестагот

Берлин, 22 септември 2017 (МИА) - Во Германија в недела ќе се одржат избори за нов состав на Долниот... повеќе...

Фејсбук ќе ги достави до Конгресот политичките реклами, чијашто трага води кон Русија

Фејсбук ќе ги достави до Конгресот политичките реклами, чијашто трага води кон Русија

Сан Франциско, 22 септември 2017 (МИА) - Фејсбук до американскиот Конгрес ќе достави информации за р... повеќе...

Стотици лица евакуирани поради шумски пожар во Шпанија

Стотици лица евакуирани поради шумски пожар во Шпанија

Мадрид, 22 септември 2017 (МИА) – Стотици луѓе се евакуирани од островот Гран Канарија во Шпанија, п... повеќе...

Околу 10.000 лица од ЗНД војувале на страната на терористите во Сирија

Околу 10.000 лица од ЗНД војувале на страната на терористите во Сирија

Москва, 22 септември 2017 (МИА) – Околу 10.000 борци од Заедницата на независни држави (ЗНД) војувал... повеќе...

Мозаик

Пат околу светот со велосипед за 78 дена

Шкотскиот велосипедист Марк Бомонт го собори досег...

Хрват заштити збор и сега си ги бара сопственичките права

Музичарот Хрвоје Турчин од Загреб, во јавноста поз...

Ураганот Харви зад себе остави гробишта на автомобили

Три седмици откако ураганот Харви го погоди Тексас...

Швајцарците продаваат воздух од Алпите

Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија,...

Почина Лилијан Бетанкур

Наследничката на француската козметичка групација ...