• A-
  • A
  • A+
вторник, 21 ноември 2017, 

Европа

Политички земјотрес во Берлин, што сега?

Политички земјотрес во Берлин, што сега?

21 ноември 2017  Дојче Веле - Берлин Откако пропаднаа коалициските преговорои за т.н. Јамајка коал... повеќе...

 
Русија призна дека во септември има регистрирано радиоактивна контаминација на нејзина територија

Русија призна дека во септември има регистрирано радиоактивна контаминација на нејзина територија

Москва, 21 ноември 2017 (МИА) - Русија призна дека регистрирала радиоактивно загадување на делови од... повеќе...

Путин: Време е да се премине кон политички процес во Сирија

Путин: Време е да се премине кон политички процес во Сирија

Сочи, 21 ноември 2017 (МИА) - Воената операција во Сирија се приближува кон својот крај и сега треба... повеќе...

Новинар тврди дека Путин е еден од најбогатите луѓе на светот

Новинар тврди дека Путин е еден од најбогатите луѓе на светот

Лондон, 21 ноември 2017 (МИА) - Новинарот на „Гардијан“ Лук Хардинг тврди дека рускиот претседател В... повеќе...

Гугл им „објави војна“ на Раша тудеј и Спутник

Гугл им „објави војна“ на Раша тудеј и Спутник

Москва, 20 ноември 2017 (МИА) - Извршниот директор на компанијата „Алфабет“, која е мајка-компанија ... повеќе...

Европската банкарска агенција се сели во Париз

Европската банкарска агенција се сели во Париз

Брисел, 20 ноември 2017 (МИА) - Европската банкарска агенција ((ЕБА), чие седиште е во Лондон, по из... повеќе...

Пораст на невработеноста во Русија, околу 3,86 милиони невработени

Пораст на невработеноста во Русија, околу 3,86 милиони невработени

Москва, 20 ноември 2017 (МИА)  - Бројот на невработени лица во Русија, минатиот месец достигна 3,86 ... повеќе...

Путин: Руската војска и морнарица мора да имаат најмодерно оружје

Путин: Руската војска и морнарица мора да имаат најмодерно оружје

Москва, 20 ноември 2017 (МИА) - Руската војска и морнарица мора да бидат опремени со најмодерно оруж... повеќе...

Европската агенција за лекови ќе се пресели во Амстердам, одлучи Советот на ЕУ

Европската агенција за лекови ќе се пресели во Амстердам, одлучи Советот на ЕУ

Брисел, 20 ноември 2017 (МИА) - Советот на ЕУ денеска го назначи Амстердам за следно седиште на Евро... повеќе...

Меркел: Претпочитам нови избори наместо малцинска влада

Меркел: Претпочитам нови избори наместо малцинска влада

Берлин, 20 ноември 2017 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел изјави  дека сака нови избори, ... повеќе...

Ракетните системи „Патриот“ кои Романија ќе ги купи од САД ќе бидат оперативни во 2020 година

Ракетните системи „Патриот“ кои Романија ќе ги купи од САД ќе бидат оперативни во 2020 година

Букурешт, 20 ноември 2017 (МИА) - Романскиот министер за одбрана Михај Фифор изјави дека ракетните с... повеќе...

Штајнмаер: Засега не се планирани нови избори во Германија (ДПЛ)

Штајнмаер: Засега не се планирани нови избори во Германија (ДПЛ)

Берлин, 20 ноември 2017 (МИА)  - Германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер изјави денеска дека ... повеќе...

Елисејска палата: Франција сака Германија да остане силна и стабилна

Елисејска палата: Франција сака Германија да остане силна и стабилна

Париз, 20 ноември 2017 (МИА) - Франција сака Германија, каде канцеларката Ангела Меркел се соочува с... повеќе...

Штајнмаер:Засега не се планирани нови избори во Германија

Штајнмаер:Засега не се планирани нови избори во Германија

Берлин, 20 ноември 2017 (МИА) – Германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер изјави денеска дека  ... повеќе...

Советот на ЕУ го усвои новиот систем за гранични контроли

Советот на ЕУ го усвои новиот систем за гранични контроли

Брисел, 20 ноември 2017 (МИА) - Советот на ЕУ соопшти дека денеска се прифатени правилата за воведув... повеќе...

Поради сомнителен пакет евакуиран американскиот Конзулат во Цирих

Поради сомнителен пакет евакуиран американскиот Конзулат во Цирих

Цирих, 20 ноември 2017 (МИА) - Зградата на американскиот Конзулат во швајцарскиот финансиски центар ... повеќе...

Џорџ Сорос негира дека бара ЕУ да прими милиони мигранти

Џорџ Сорос негира дека бара ЕУ да прими милиони мигранти

Будимпешта, 20 ноември 2017 (МИА) - Милијардерот Џорџ Сорос упати одговор на обвинувањата што Владат... повеќе...

Мозаик

На Шарапова и се закануваат седум години затвор

Руската тенисерка Марија Шарапова се соочува со об...

„Форбс“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплате...

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Футуристот Матијас Хоркс, кој е основач на германс...

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц ...

Руска пензионерка освои седум милиони евра на лотарија (видео)

Пензионерка од руската Вороњешка Област, 600 килом...