• A-
  • A
  • A+

сабота, 23 септември 2017, 

Македонија

Јеремиќ: Заев беше ѕвезда и предизвика најголем интерес на Генералното собрание на ОН

Јеремиќ: Заев беше ѕвезда и предизвика најголем интерес на Генералното собрание на ОН

Њујорк, 23 септември 2017 (МИА) - Светот повеќе зборуваше за Иран и Северна Кореја, а настапите на л... повеќе...

 
Собранието расправа за законот за употреба на јазиците

Собранието расправа за законот за употреба на јазиците

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Собранието на Република Македонија по двете пауза вечерва ја продо... повеќе...

Груевски: Пред нас се важни избори за иднината на Македонија

Груевски: Пред нас се важни избори за иднината на Македонија

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Под мотото „Нова ера“ вечерва во Скопје коалицијата „За подобра Ма... повеќе...

Заев од ОН: Македонија промовира нов пристап кон соседите, нејзина ориентација се ЕУ и НАТО

Заев од ОН: Македонија промовира нов пристап кон соседите, нејзина ориентација се ЕУ и НАТО

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Да не се фокусираме на разликите, туку на нашите главни одговорнос... повеќе...

Заев од ОН: На заедничките предизвици да одговориме со заеднички решенија

Заев од ОН: На заедничките предизвици да одговориме со заеднички решенија

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Да не се фокусираме на разликите, туку на нашите главни одговорнос... повеќе...

МВР демантира дека полицаец вперил пиштол во граѓанин и биле испраќани автобуси на технички преглед

МВР демантира дека полицаец вперил пиштол во граѓанин и биле испраќани автобуси на технички преглед

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Министерството за внатрешни работи вечерва ги демантираше информац... повеќе...

Средба на министерот Фазлиу со директорот на Бирото за регионален развој

Средба на министерот Фазлиу со директорот на Бирото за регионален развој

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу денеска оствари сре... повеќе...

Заев: Поддршка за реформите во Македонија на која местото и е во ЕУ и НАТО

Заев: Поддршка за реформите во Македонија на која местото и е во ЕУ и НАТО

Њујорк, 22 септември 2017 (МИА) - Генералниот секретар на ОН, Антинио Гутереш денеска на средба со м... повеќе...

Ден на мултикултурализмот во Кичево

Ден на мултикултурализмот во Кичево

Кичево, 22 септември 2017 (МИА) - Во Кичево вечерва се одржа манифестацијата „Ден на мултикултурализ... повеќе...

Препорака од Комисијата за заштита од дискриминација за слободата на вероисповед

Препорака од Комисијата за заштита од дискриминација за слободата на вероисповед

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Комисијата за заштита од дискриминација, по примена информација де... повеќе...

Собраниската расправа за законот за употреба на јазиците продолжува во 22 часот

Собраниската расправа за законот за употреба на јазиците продолжува во 22 часот

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Собраниската расправа за законот за употребата на јазиците е преки... повеќе...

Апелација: Прислушуваните разговори може да се користат како доказ во предметот „Триста“

Апелација: Прислушуваните разговори може да се користат како доказ во предметот „Триста“

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Прислушуваните разговори во предметот „Триста“ на Специјалното јав... повеќе...

Заев за МИА: На 25-годишнината од членството во ОН, Македонија очекува сериозен напредок во евроинтеграцијата

Заев за МИА: На 25-годишнината од членството во ОН, Македонија очекува сериозен напредок во евроинтеграцијата

Њујорк, 22 септември 2017 (МИА) - Македонска делегација предводена од премиерот Зоран Заев и министе... повеќе...

Премиерот Заев се сретна со генералниот секретар на ОН, Гутереш

Премиерот Заев се сретна со генералниот секретар на ОН, Гутереш

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, прид... повеќе...

Заев на прием во организација на германскиот министер Габриел:Силна поддршка на реформите во Македонија

Заев на прием во организација на германскиот министер Габриел:Силна поддршка на реформите во Македонија

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Во рамки на активностите на 72. Генерално собрание на ОН во Њујорк... повеќе...

Собраниска расправа за законот за употреба на јазиците, во моментот пауза од половина час

Собраниска расправа за законот за употреба на јазиците, во моментот пауза од половина час

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Пратениците попладнево во рамки на 15. седница ја продолжија распр... повеќе...

Од понеделник почнува мониторингот за време на изборната кампања

Од понеделник почнува мониторингот за време на изборната кампања

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) – Согласно роковникот за изборни дејствија, од понеделник, 25 септем... повеќе...

Мозаик

Пат околу светот со велосипед за 78 дена

Шкотскиот велосипедист Марк Бомонт го собори досег...

Хрват заштити збор и сега си ги бара сопственичките права

Музичарот Хрвоје Турчин од Загреб, во јавноста поз...

Ураганот Харви зад себе остави гробишта на автомобили

Три седмици откако ураганот Харви го погоди Тексас...

Швајцарците продаваат воздух од Алпите

Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија,...

Почина Лилијан Бетанкур

Наследничката на француската козметичка групација ...