• A-
  • A
  • A+

среда, 20 септември 2017, 

Свет

Билансот на жртви од земјотресот во Мексико е намален до 217

Билансот на жртви од земјотресот во Мексико е намален до 217

Мексико Сити, 20 септември 2017 (МИА) - Мексиканската служба за цивилна заштита соопшти, дека бројот... повеќе...

 
Потпишување на првиот договор за забрана на нуклеарно оружје

Потпишување на првиот договор за забрана на нуклеарно оружје

Њујорк, 20 септември 2017 (МИА) - Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денеска ... повеќе...

Најмалку 248 лица загинаа во земјотресот во Мексико, продолжуваат спасувачките акции

Најмалку 248 лица загинаа во земјотресот во Мексико, продолжуваат спасувачките акции

Мексико Сити, 20 септември 2017 (МИА) - Спасувачки екипи и граѓани ја продолжуваат потрагата по преж... повеќе...

Ураганот Марија се движи кон Порторико и Девствените Острови

Ураганот Марија се движи кон Порторико и Девствените Острови

Вашингтон, 20 септември 2017 (МИА) - Ураганот Марија, кој веќе е од петта категорија, се движи кон А... повеќе...

Тилерсон: Ако не се измени договорот со Иран, САД се повлекуваат

Тилерсон: Ако не се измени договорот со Иран, САД се повлекуваат

Вашингтон, 20 септември 2017 (МИА) - Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека САД ќе... повеќе...

Најмалку 224 лица загинаа во земјотресот во Мексико, меѓу кои 21 дете при уривање на училиште

Најмалку 224 лица загинаа во земјотресот во Мексико, меѓу кои 21 дете при уривање на училиште

Мексико Сити, 20 септември 2017 (МИА) - Најмалку 224 луѓе загинаа во вчерашниот земјотрес што го пог... повеќе...

По земјотресот во Мексико,  вулканот Попокатепетел  еруптираше чад

По земјотресот во Мексико, вулканот Попокатепетел еруптираше чад

Мексико сити, 20 септември 2017 (МИА) - Мексиканскиот вулкан Попокатепетел, кој се наоѓа во близина ... повеќе...

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд

Велингтон, 20 септември 2017 (МИА) - Земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтеровата скала ги пого... повеќе...

Најмалку 224 лица загинаа во земјотресот во Мексико

Најмалку 224 лица загинаа во земјотресот во Мексико

Мексико Сити, 20 септември 2017 (МИА) - Бројот на загинатите во катастрофалниот земјотрес кој вчера ... повеќе...

Најмалку 150 лица загинаа во земјотресот во Мексико, меѓу кои 21 дете при уривање на училиште

Најмалку 150 лица загинаа во земјотресот во Мексико, меѓу кои 21 дете при уривање на училиште

Мексико Сити, 20 септември 2017 (МИА) - Најмалку 21 дете загинаа, а други дваесетина се водат како и... повеќе...

„Новости“: САД го туркаат Косово во Интерпол

„Новости“: САД го туркаат Косово во Интерпол

Белград, 20 септември 2017 (МИА) - САД со сета сила се обидува Косово да стане најновата членка на И... повеќе...

Најмалку 150 загинати во земјотресот во Мексико

Најмалку 150 загинати во земјотресот во Мексико

Мексико, 20 септември 2017 (МИА) – Најмалку 150 луѓе загинаа во вчерашниот земјотрес што го погодси ... повеќе...

Најмалку 134 загинати при земјотрес во Мексико (видео)

Најмалку 134 загинати при земјотрес во Мексико (видео)

Мексико Сити, 20 септември 2017 (МИА) - Најмалку 134 лица загинаа во земјотресот со интензитет од 7,... повеќе...

Најмалку 119 загинати при земјотрес во Мексико

Најмалку 119 загинати при земјотрес во Мексико

Мексико Сити, 20 септември 2017 (МИА) - Најмалку 119 лица загинаа во земјотресот со интензитет од 7,... повеќе...

Мадуро: Трамп е новиот Хитлер на меѓународната политика

Мадуро: Трамп е новиот Хитлер на меѓународната политика

Каракас, 20 септември 2017 (МИА) - Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека неговиот аме... повеќе...

Рохани: Никој нема да има довреба во САД ако се повлечат од нуклеарниот договор со Иран

Рохани: Никој нема да има довреба во САД ако се повлечат од нуклеарниот договор со Иран

Њујорк, 20 септември 2017 (МИА) - Никој повеќе нема да има довреба во САД, доколку Вашингтон донесе ... повеќе...

Најмалку 60 загинати при земјотрес во Мексико

Најмалку 60 загинати при земјотрес во Мексико

Мексико Сити, 20 септември 2017 (МИА) - Најмалку 60 лица загинаа при земјотрес со интензитет од 7,1 ... повеќе...

Мозаик

Истражување: На чантите има повеќе бактерии отколку во тоалетната школка

Според најново истражување на Институтот „Гуд Хаус...

Личните предмети на Одри Хепберн првпат на аукција

Аукциската куќа во Лондон, Кристис, за првпат орга...

По 75 години брак, сопружници починале на ист ден

Британка и Канаѓанец, кои се венчале за време на В...

Се продава магазинот „Ролинг Стоун“

Во интервју за „Њујорк Тајмс“, Венер изјави дека т...

АББА планира „холограм турнеја“ во 2019 година

Шведската поп група АББА планира светска турнеја в...