• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 јануари 2017, 

Свет

САД на преговорите во Астана ќе бидат претставени од својот амбасадор во Казахстан

САД на преговорите во Астана ќе бидат претставени од својот амбасадор во Казахстан

Вашингтон, 21 јануари 2017 (МИА) - САД нема да испратат делегација од Вашингтон на преговорите за... повеќе...

 
Четири лица загинаа во експлозија на бомба во бегалски камп на границата меѓу Сирија и Јордан

Четири лица загинаа во експлозија на бомба во бегалски камп на границата меѓу Сирија и Јордан

Бејрут, 21 јануари 2017 (МИА) - Во експлозија на бомба во бегалски камп на границата меѓу Сирија и Ј... повеќе...

Меркел ќе бара компромис со Трамп за да ги задржи добрите односи меѓу ЕУ и САД

Меркел ќе бара компромис со Трамп за да ги задржи добрите односи меѓу ЕУ и САД

Берлин, 21 јануари 2017 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел денеска најави дека ќе се обиде... повеќе...

ОН побараа 550 милиони долари за помош на Авганистан

ОН побараа 550 милиони долари за помош на Авганистан

Кабул, 21 јануари 2017 (МИА) - Обединетите нации побараа денеска хуманитарна помош во вредност од 55... повеќе...

Трамп го преуреди Овалниот кабинет во златна боја

Трамп го преуреди Овалниот кабинет во златна боја

Вашингтон, 21 јануари 2017 (МИА) - Новиот американски претседател Доналд Трамп првиот ден од функциј... повеќе...

Канадскиот премиер сака зацврстување на партнерството со Трамп

Канадскиот премиер сака зацврстување на партнерството со Трамп

Отава, 21 јануари 2017 (МИА) - Канадскиот премиер Џастин Трудо упати поздрави до новиот американс... повеќе...

Уапсени над 200 демонстранти, а повредени шест полицајци на протестите во Вашингтон

Уапсени над 200 демонстранти, а повредени шест полицајци на протестите во Вашингтон

Вашингтон, 21 јануари 2017 (МИА) - Шефот на полицијата на округот Колумбија во Вашингтон изјави сино... повеќе...

Женски марш против Трамп ширум светот

Женски марш против Трамп ширум светот

Сиднеј, 21 јануари 2017 (МИА) - Повеќе илјади демонстранти во Австралија и Нов Зеланд се приклучија ... повеќе...

Најмалку 20 загинати при експлозија на пазар во Пакистан

Најмалку 20 загинати при експлозија на пазар во Пакистан

Исламабад, 21 јануари 2017 (МИА) - Најмалку 20 лица загинаа, а над 50 се повредени при експлозија на... повеќе...

Трамп потпиша указ против законот за здравствено осигурување „Обамакер“

Трамп потпиша указ против законот за здравствено осигурување „Обамакер“

Вашингтон, 21 јануари 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп веднаш по влегувањето в... повеќе...

Џејмс Матис и Џон Кели се новите министри на САД за одбрана и за внатрешна безбедност

Џејмс Матис и Џон Кели се новите министри на САД за одбрана и за внатрешна безбедност

Вашингтон, 21 јануари 2017 (МИА) - Пензионираните генерали Џејмс Матис и Џон Кели положија заклет... повеќе...

Повторно судири меѓу демонстрантите и полицијата во Вашингтон

Повторно судири меѓу демонстрантите и полицијата во Вашингтон

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) - Полицијата во Вашингтон употреби солзавец и бибер гас повторно де... повеќе...

Си-Ен-Ен: Говорот на Трамп е најрадикален досега и чист популизам

Си-Ен-Ен: Говорот на Трамп е најрадикален досега и чист популизам

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) – Инаугурацискиот говор на новиот американски претседател Доналд Тр... повеќе...

Повеќе од 90 луѓе приведени на протестите во Вашингтон

Повеќе од 90 луѓе приведени на протестите во Вашингтон

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) - За време на инаугурацијата на Доналд Тарам во Вашингтон имаше про... повеќе...

САД со нов систем за ПВО од евентуални напади од Иран и од Северна Кореја

САД со нов систем за ПВО од евентуални напади од Иран и од Северна Кореја

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) – Новата американска администрација ќе разработи најмодерен систем ... повеќе...

На протестите против Трамп уапсен новинар на „Раша тудеј“

На протестите против Трамп уапсен новинар на „Раша тудеј“

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) - Новинарот на руската телевизија „Раша тудеј“ во САД, Александар Р... повеќе...

Трамп: САД повторно ќе бидат силна, богата, горда, безбедна и голема држава

Трамп: САД повторно ќе бидат силна, богата, горда, безбедна и голема држава

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) - Новиот американски претседател Доналд Трамп порача денеска во ина... повеќе...

Мозаик

По 37 години падна снег во Сахара

Во алжирскиот град Аин Сефра, во пустината Сахара,...

Бритни Спирс во љубовен триаголник

Американската пејачка Бритни Спирс веројатно нема ...

Џихадистите го уништија славниот Тетрапилон во Палмира

Екстремистите од ИД го уништија Тетрапилонот - еде...

Уште еден моден дизајнер одби да ја облекува Меланија Трамп

Том Форд е еден од повеќето модни дизајнери, кои о...

Една од најубавите жени во светот сподели фотографија од нејзините стрии

Пред само девет месеци пејачот Џон Леџенд и негова...