• A-
  • A
  • A+
среда, 21 февруари 2018, 

Последни вести

Марко Мицов во главна улога во „Рубини“ на Баланшин во Балетот во Сан Антонио

Марко Мицов во главна улога во „Рубини“ на Баланшин во Балетот во Сан Антонио

Скопје, 21 февруари 2018 (МИА) - Македонскиот балетски уметник Марко Мицов настапи во главната машка... повеќе...

 
Русија побра седница на СБ на ОН за Источна Гута

Русија побра седница на СБ на ОН за Источна Гута

Њујорк, 21 февруари 2018 (МИА) - Русија побара утре да биде одржана сеница на Совет за безбедност на... повеќе...

„Заглави“ автобусот од кампањата против Брегзит

„Заглави“ автобусот од кампањата против Брегзит

Лондон, 21 февруари 2018 (МИА) - Автобусот, кој во рамки на кампањата против Брегзит, денеска ја поч... повеќе...

Штајнмаер: Решение на спорот со Грција  ќе даде позитивен импулс за целиот регион

Штајнмаер: Решение на спорот со Грција ќе даде позитивен импулс за целиот регион

Скопје, 21 февруари 2018 (МИА) - Во рамките на официјалната посета на Сојузна Република Германија, п... повеќе...

Во Хрватска црвен метеоаларм, во делови на РС прогласена вонредна состојба

Во Хрватска црвен метеоаларм, во делови на РС прогласена вонредна состојба

Загреб, 21 февруари 2018 (МИА) - Црвен метеоаларм за денеска и утре е прогласен за Кварнер и Велебит... повеќе...

Србија воведува регистар за неплатени сметки

Србија воведува регистар за неплатени сметки

Белград, 21 февруари 2018 (МИА) - Бизнисмените во Србија кои нема да пријават фактура во Управата за... повеќе...

Берлин бара Москва и Техеран да соработуваат на запирање на огнот во Источна Гута

Берлин бара Москва и Техеран да соработуваат на запирање на огнот во Источна Гута

Берлин, 21 февруари 2018 (МИА) - Германија ги повика денеска Русија и Иран да соработуваат и да го п... повеќе...

Јункер: Се надевам дека ќе престане трендот на смена на премиери во Романија

Јункер: Се надевам дека ќе престане трендот на смена на премиери во Романија

Брисел, 21 февруари 2018 (МИА) - Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер на денешната ср... повеќе...

Платите на вработените во „Фолксваген“ ќе се зголемат за 4,3 отсто

Платите на вработените во „Фолксваген“ ќе се зголемат за 4,3 отсто

Берлин, 21 февруари 2018 (МИА) - Платите на околу 120.000 вработени во германскиот производител на а... повеќе...

Почина најпознатиот американски проповедник Били Грејем

Почина најпознатиот американски проповедник Били Грејем

Вашингтон, 21 февруари 2018 (МИА) - Најпознатиот американски христијански проповедник во историјата,... повеќе...

Забрана за тешки товарни возила на Стража и  Маврово поради снег

Забрана за тешки товарни возила на Стража и Маврово поради снег

Скопје, 21 февруари 2018 (МИА) - Поради интензивни врнежи од снег на планискиот премин Стража од 16.... повеќе...

Трамп повторно го нападна поранешниот претседател на САД, Обама

Трамп повторно го нападна поранешниот претседател на САД, Обама

Вашингтон, 21 февруари 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повторно го напад... повеќе...

Дураки - Перкс: Секое дете има право на здрава и чиста животна средина

Дураки - Перкс: Секое дете има право на здрава и чиста животна средина

Скопје, 21 февруари 2018 (МИА) - За зајакнување на соработка помеѓу УНИЦЕФ и Министерството за живот... повеќе...

Честитка од МД „Илинден“ по повод Светскиот ден на мајчиниот јазик

Честитка од МД „Илинден“ по повод Светскиот ден на мајчиниот јазик

Дебар, 21февруари 2018 (МИА) - Македонско друштво „Илинден” со седиште во Тирана и огранокот за Голо... повеќе...

Лавров: Дамаск треба да се раководи од својот суверенитет и да има дијалог со Курдите

Лавров: Дамаск треба да се раководи од својот суверенитет и да има дијалог со Курдите

Љубљана, 21 февруари 2018 (МИА) - Сириската Влада треба да се раководи од принципот за суверенитет н... повеќе...

Иванов одржа предавање пред членовите на Советот за високо образование на Турција

Иванов одржа предавање пред членовите на Советот за високо образование на Турција

Скопје, 21 февруари 2018 (МИА) - Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во рамки на оф... повеќе...

Забрана за тешки товарни возила на планинскиот премин Маврово поради снег

Забрана за тешки товарни возила на планинскиот премин Маврово поради снег

Скопје, 21 февруари 2018 (МИА) - Поради интензивни врнежи од снег на планискиот премин Маврово се во... повеќе...

Мозаик

Илјадници луѓе наседнаа на измамата за „зелената“ месечина

Илјадници луѓе наседнаа на лажната вест која се ши...

Нутриционистката која тврдеше дека веганството лекува рак – почина од карцином

Почина веганката Мари Лопез, која стана популарна ...

По децении трагање на Нептун забележана мрачна бура

Телескопот Хабл на Нептун забележа мрачна бура, ко...

Дени Бојл можен избор за режисер на „Бонд 25“

МГМ и Анапурна Пикчрс се се поблиску до реализациј...

Вештачка интелигенција ќе се користи за надзор на свињарски фарми

Кинеската трговска интернет страница „Алибаба“ нар...