• A-
  • A
  • A+
вторник, 21 ноември 2017, 

Финансии

Детски бракови - срамна „традиција“ која и натаму опстојува

Детски бракови - срамна „традиција“ која и натаму опстојува

Скопје, 19 ноември 2017 (МИА) - „Дете е секое човечко суштество кое не навршило 18 години од животот... повеќе...

 
Државната каса скроена, во 2018 година ќе се трошат 3,4 милијарди евра

Државната каса скроена, во 2018 година ќе се трошат 3,4 милијарди евра

Скопје, 18 ноември 2017 (МИА) - Државната каса во 2018 година ќе тежи 3,4 милијарди евра. Пари предв... повеќе...

Триглав Осигурување оствари бруто полисирана премија од 16,7 милиони евра

Триглав Осигурување оствари бруто полисирана премија од 16,7 милиони евра

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Триглав Осигрување АД, Скопје, во третиот квартал оствари бруто поли... повеќе...

Земјоделците ќе плаќаат персонален данок за приходи од продажба на сопствени производи

Земјоделците ќе плаќаат персонален данок за приходи од продажба на сопствени производи

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Приходите од продажба на сопствени земјоделски производи ќе подлежат... повеќе...

Тевдовски: Граѓаните мора да сфатат колку е важно да се плаќаат даноците

Тевдовски: Граѓаните мора да сфатат колку е важно да се плаќаат даноците

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Посериозен пристап на инспекциските контроли, целосно воведување поп... повеќе...

Тевдовски: Осигурителниот сектор ќе се хармонозира со ЕУ

Тевдовски: Осигурителниот сектор ќе се хармонозира со ЕУ

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Сигурност и стабилност на осигурителниот сектор како во земјите член... повеќе...

СБ: Годинава 1,5 проценти раст на македонската економија, а 3,2 во 2018

СБ: Годинава 1,5 проценти раст на македонската економија, а 3,2 во 2018

Скопје, 16 ноември 2017 (МИА) – Приоритет за Македонија е фискална консолидација со зголемено ниво н... повеќе...

СБ: Годинава 1,5 проценти раст на македонската економија, 3,2 процента во 2018  (ПВТ)

СБ: Годинава 1,5 проценти раст на македонската економија, 3,2 процента во 2018 (ПВТ)

Скопје, 16 ноември 2017 (МИА) – Приоритет за Македонија е фискална консолидација со зголемено ниво н... повеќе...

СБ: Годинава 1,7 проценти раст на македонската економија, 3,2 процента во 2018

СБ: Годинава 1,7 проценти раст на македонската економија, 3,2 процента во 2018

Скопје, 16 ноември 2017 (МИА) – Приоритет за Македонија е фискална консолидација со зголемено ниво н... повеќе...

МФ го објави Граѓанскиот буџет за 2018 година

МФ го објави Граѓанскиот буџет за 2018 година

Скопје, 16 ноември 2017 (МИА) - Министерството за финансии денеска на својата веб страница го објави... повеќе...

Државните органи месечно ќе информираат колку должат

Државните органи месечно ќе информираат колку должат

Скопје, 16 ноември 2017 (МИА) - Државните органи од следната година на месечно ниво ќе треба да обја... повеќе...

Советот на општина Гевгелија не го усвои  извештајот за извршување на буџетот за изминатите девет месеци

Советот на општина Гевгелија не го усвои извештајот за извршување на буџетот за изминатите девет месеци

Гевгелија, 15 ноември 2017 (МИА) - Советот на општина Гевгелија попладнево со 10 гласа против и 9 за... повеќе...

НБРМ: Постојната монетарна поставеност засега соодветна

НБРМ: Постојната монетарна поставеност засега соодветна

Скопје, 15 ноември 2017 (МИА) - Постојните економски и финансиски услови, како и постоечките ризици,... повеќе...

Соработка на царините на Франција и Македонија

Соработка на царините на Франција и Македонија

Скопје, 15 ноември 2017 (МИА) - Царината на Франција ќе ги поддржи плановите за развој на Царинската... повеќе...

Царинската испостава Штип со ново продолжено работно време

Царинската испостава Штип со ново продолжено работно време

Скопје, 14 ноември 2017 (МИА) - Царинската испостава во Штип е со ново продолжено работно време со ц... повеќе...

Царината заплени цигари, текстил, фалсификати..

Царината заплени цигари, текстил, фалсификати..

13 ноемеври 2017 Во текот на минатите две седмици се откриени повеќе обиди за криумчарење на разна ... повеќе...

Тевдовски: Каматната стапка клучна за странско задолжување

Тевдовски: Каматната стапка клучна за странско задолжување

Скопје, 13 ноември 2017 (МИА) - Во Предлог-буџетот за 2018 година е предвидено преку заем на домашни... повеќе...

Мозаик

На Шарапова и се закануваат седум години затвор

Руската тенисерка Марија Шарапова се соочува со об...

„Форбс“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплате...

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Футуристот Матијас Хоркс, кој е основач на германс...

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц ...

Руска пензионерка освои седум милиони евра на лотарија (видео)

Пензионерка од руската Вороњешка Област, 600 килом...