• A-
  • A
  • A+
вторник, 21 ноември 2017, 

Бизнис

Меѓународен саем на патенти и иновации во Скопје

Меѓународен саем на патенти и иновации во Скопје

Скопје, 21 ноември 2017 (МИА) -  Во Скопје од денеска до 23-ти овој месец ќе се одржи Меѓународен са... повеќе...

 
Владата склучила или е пред склучување договори со 19 странски инвеститори

Владата склучила или е пред склучување договори со 19 странски инвеститори

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Деветнаесет странски инвеститори веќе имаат склучено договор со Влад... повеќе...

Промовиран меѓународниот проект „БалканМед Е-бизнис страници“

Промовиран меѓународниот проект „БалканМед Е-бизнис страници“

Битола, 20 ноември 2017 (МИА) - Гаус Институтот од Битола денеска го претстави меѓународниот проект ... повеќе...

СКМ: Македонија за пет години може да остане без сметководители

СКМ: Македонија за пет години може да остане без сметководители

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) – За пет години Македонија може да остане без сметководители. Во оваа ... повеќе...

Влијанието на сметководството врз економскиот раст на државата

Влијанието на сметководството врз економскиот раст на државата

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Сојузот на сметководители денеска ќе информира за влијанието на смет... повеќе...

Пробиштипско Лесново ќе биде прогласено за прв Гео парк

Пробиштипско Лесново ќе биде прогласено за прв Гео парк

Штип, 19 Ноември 2017 (МИА) - Лесново ќе биде првиот Гео парк во земајва под заштита на УНЕСКО. Наци... повеќе...

Фестивал на младо вино во „Тиквеш“

Фестивал на младо вино во „Тиквеш“

Скопје, 18 ноември 2017 (МИА) - Во винарницата „Тиквеш“ денеска ќе се одржи Фестивалот на младо вино... повеќе...

Анѓушев: По драматичната криза, важно е медиумите да се слободни

Анѓушев: По драматичната криза, важно е медиумите да се слободни

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) -  Транспарентноста и слободните медиуми се клучни за здраво општетсво... повеќе...

Намален бројот на превезени патници во патниот превоз

Намален бројот на превезени патници во патниот превоз

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА)  - Вкупниот број на превезени патници во патниот патнички превоз во тр... повеќе...

Технолошки паркови за поддршка на иновативните компании

Технолошки паркови за поддршка на иновативните компании

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Фондот за иновации и технолошки развој го проширува фокусот на своет... повеќе...

Конференција за дигитален маркетинг AllWeb

Конференција за дигитален маркетинг AllWeb

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Резултати од истражување за вкупниот пазарен потенцијал во Македониј... повеќе...

Намалена работата на македонските градежници во странство

Намалена работата на македонските градежници во странство

Скопје, 16 ноември 2017 (МИА) -  Во периодот јануари – септември годинава вкупната вредност на догов... повеќе...

Стечајната постапка за ФЕНИ останува кај Основниот суд во Велес

Стечајната постапка за ФЕНИ останува кај Основниот суд во Велес

Скопје, 16 ноември 2017 (МИА) - Основниот суд Велес останува надлежен за водење на стечајната постап... повеќе...

МАСИТ ќе ги наградува домашните иновативни ИКТ решенија

МАСИТ ќе ги наградува домашните иновативни ИКТ решенија

Скопје, 16 ноември 2017 (МИА) - Стопанска комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ) ... повеќе...

Владата го усвои предлог-законот за зголемување на акцизата на нафтата

Владата го усвои предлог-законот за зголемување на акцизата на нафтата

Скопје, 16 ноември 2017 (МИА) -  Владата на седница го усвои Предлог законот за изменување и дополну... повеќе...

Светска банка ќе го презентира полугодишниот извештај за Западен Балкан

Светска банка ќе го презентира полугодишниот извештај за Западен Балкан

Скопје, 16 ноември 2017 (МИА) - Светска банка денеска ќе го презентира редовниот полугодишен економс... повеќе...

Австриско-македонски деловни средби за нови партнерства

Австриско-македонски деловни средби за нови партнерства

Скопје, 15 ноември 2017 (МИА) -  Македонски и австриски компании ги разгледуваат можностите за партн... повеќе...

Мозаик

На Шарапова и се закануваат седум години затвор

Руската тенисерка Марија Шарапова се соочува со об...

„Форбс“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплате...

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Футуристот Матијас Хоркс, кој е основач на германс...

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц ...

Руска пензионерка освои седум милиони евра на лотарија (видео)

Пензионерка од руската Вороњешка Област, 600 килом...