• A-
  • A
  • A+
вторник, 21 ноември 2017, 

Екологија

Панел дискусија „Од отпад до енергија - предизвици и можности“

Панел дискусија „Од отпад до енергија - предизвици и можности“

Скопје, 21 ноември 2017 (МИА) - Панел дискусијата на тема „Од отпад до енергија - предизвици и можно... повеќе...

 
Ќе се менува прагот на информирање за загадувањето, НВО секторот незадоволен од предлогот

Ќе се менува прагот на информирање за загадувањето, НВО секторот незадоволен од предлогот

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Прагот на информирање и алармирање за загадување на воздухот со ПМ10... повеќе...

Два проценти скопјани го селектираат отпадот целосно

Два проценти скопјани го селектираат отпадот целосно

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Два проценти од жителите на Скопје го селектираат отпадот целосно, а... повеќе...

Македонија дел од Европската недела за помалку отпад

Македонија дел од Европската недела за помалку отпад

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Македонија се вклучува во одбележувањето на Европската недела за пом... повеќе...

Нафта од бродче се излеа во Студенчишкиот канал на Охридско Езеро

Нафта од бродче се излеа во Студенчишкиот канал на Охридско Езеро

Охрид, 19 ноември 2017 (МИА) – Помал пловен објект делумно е под вода во Студенчишкиот канал кај Бил... повеќе...

Макрадули: До 2020 година ќе се забрани греење на јаглен во Македонија

Макрадули: До 2020 година ќе се забрани греење на јаглен во Македонија

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Македонија до 2020 година ќе забрани јагленот да се користи како сре... повеќе...

Макрадули на СОР 23: Македонија направи чекор понапред за да станеме климатски шампиони

Макрадули на СОР 23: Македонија направи чекор понапред за да станеме климатски шампиони

Скопје, 16 ноември 2017 (МИА) - Заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Мак... повеќе...

Во Крива Паланка работилница за заштита на животна средина

Во Крива Паланка работилница за заштита на животна средина

Крива Паланка, 16 ноември 2017 (МИА) - Работилница за јакнење на капацитетите на локалните актери за... повеќе...

Коалиција за чист воздух О2: Праговите за информирање и алармирање за ПМ10 да бидат пониски

Коалиција за чист воздух О2: Праговите за информирање и алармирање за ПМ10 да бидат пониски

Скопје, 14 ноември 2017 (МИА) - Коалицијата за чист воздух О2 бара прагот на информирање за ПМ10 чес... повеќе...

Шапуриќ:  Општините ќе бидат поттикнати за имплементирање на проектот за управување со отпад

Шапуриќ: Општините ќе бидат поттикнати за имплементирање на проектот за управување со отпад

Скопје, 14 ноември 2017 (МИА) – Техничка и институционална подготовка на Пелагонискиот, Југозападнио... повеќе...

Завршна работилница на проектот за управување со отпад за четири региони

Завршна работилница на проектот за управување со отпад за четири региони

Скопје, 14 ноември 2017 (МИА) - Завршна работилница на проектот финансиран од ЕУ за подготовка на по... повеќе...

Макрадули во Бон на Конференција за климатски промени

Макрадули во Бон на Конференција за климатски промени

Скопје, 14 ноември 2017 (МИА) - Заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Мак... повеќе...

Средба на заменик министерот Макрадули со заменик амбасадорот на Полска во Македонија

Средба на заменик министерот Макрадули со заменик амбасадорот на Полска во Македонија

Скопје, 13 ноември 2017 (МИА) - Заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Мак... повеќе...

Во Скопје најзагаден воздухот во Лисиче

Во Скопје најзагаден воздухот во Лисиче

Скопје, 12 ноември 2017 (МИА) - Во сите скопските општини во текот на изминатото деноноќие жителите ... повеќе...

Младо рисче со мајка фотографирано на Јабланица

Младо рисче со мајка фотографирано на Јабланица

Скопје, 10 ноември 2017 (МИА) - Младо рисче со својата мајка е фотографирано на планината Јабланица.... повеќе...

Изложба со детски ликовни творби од отпад од пакување

Изложба со детски ликовни творби од отпад од пакување

Скопје, 10 ноември 2017 (МИА) - Во Галеријата на Кинотека на Македонија денеска напладне ќе биде отв... повеќе...

Интегративен пристап за решавање на загадувањето на воздухот во Скопје

Интегративен пристап за решавање на загадувањето на воздухот во Скопје

Скопје, 8 ноември 2017 (МИА) - Централните и локалните власти, невладините организации, приватниот с... повеќе...

Мозаик

На Шарапова и се закануваат седум години затвор

Руската тенисерка Марија Шарапова се соочува со об...

„Форбс“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплате...

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Футуристот Матијас Хоркс, кој е основач на германс...

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц ...

Руска пензионерка освои седум милиони евра на лотарија (видео)

Пензионерка од руската Вороњешка Област, 600 килом...