• A-
  • A
  • A+

сабота, 23 септември 2017, 

Економија

АВРМ: Стечајците може да поднесат барање за надомест од државата

АВРМ: Стечајците може да поднесат барање за надомест од државата

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Стечајните работници опфатени со новиот Закон за материјално обезб... повеќе...

 
Бектеши: Договорот за Иловица мора да биде согласно законите

Бектеши: Договорот за Иловица мора да биде согласно законите

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Постојано сме во комуникација со релевантните институции за догово... повеќе...

Бектеши: Инвеститорите, гасификацијата и малите и средните фирми остануваат приоритет (ДПЛ)

Бектеши: Инвеститорите, гасификацијата и малите и средните фирми остануваат приоритет (ДПЛ)

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Процесот на гасификација, малите и средните претпријатија (МСП), а... повеќе...

ЕДС: Не сме иницирале блокирање на сметките на ФЕНИ

ЕДС: Не сме иницирале блокирање на сметките на ФЕНИ

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Енерџи Деливери Солушнс, ЕДС ДОО Скопје преку соопштение до медиум... повеќе...

Распашковски: САНОС не добил ни денар државна помош

Распашковски: САНОС не добил ни денар државна помош

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Наводите дека пеку САНОС се испумпувале државни пари се целосна не... повеќе...

Бектеши: Малите и средни претпријатија остануваат во фокусот на Владата

Бектеши: Малите и средни претпријатија остануваат во фокусот на Владата

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Изедначување на условите и поддршката за домашните и странските ин... повеќе...

Презентација на работата на фабриката за автобуси САНОС

Презентација на работата на фабриката за автобуси САНОС

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Во фабриката  за автобуси САНОС за денеска е најавена прес-конфере... повеќе...

ФЕНИ индустри: Сметката е блокирана од деловна банка

ФЕНИ индустри: Сметката е блокирана од деловна банка

Скопје, 21 септември 2017 (МИА) -  Комбинатот ФЕНИ e во функција, а сметката  e блокирана од деловна... повеќе...

Анѓушев и Сугарески на средба со бизнисмените од Пелагонискиот регион (ДПЛ)

Анѓушев и Сугарески на средба со бизнисмените од Пелагонискиот регион (ДПЛ)

Прилеп, 21 септември 2017 (МИА) - Владата работи на подобрување на инфраструктурата и бизнис климата... повеќе...

Анѓушев и Сугарески на средба со бизнисмените од Пелагонискиот регион

Анѓушев и Сугарески на средба со бизнисмените од Пелагонискиот регион

Прилеп, 21 септември 2017 (МИА) - Владата работи на подобрување на инфраструктурата и бизнис климата... повеќе...

Отворен нов погон во зоната кај Алинци, инвестиција вредна 1,2 милиона евра

Отворен нов погон во зоната кај Алинци, инвестиција вредна 1,2 милиона евра

Прилеп, 21 септември 2017 (МИА) - Во технолошко-развојната зона Алинци кај Прилеп денеска е пуштен в... повеќе...

Просечната нето плата во јули изнесувала 22.671 денар

Просечната нето плата во јули изнесувала 22.671 денар

Скопје, 21 септември 2017 (МИА) - Просечната месечно исплатена нето-плата во јули изнесувала 22.671 ... повеќе...

„Македонија 2025“: Ниските трошоци за труд и компетентни работници ја прават земјата привлечна за инвестирање

„Македонија 2025“: Ниските трошоци за труд и компетентни работници ја прават земјата привлечна за инвестирање

Скопје, 21 септември 2017 (МИА) - Седумдесет и седум проценти од инвеститорите од дијаспората ја изд... повеќе...

Отворање фабрика за автомобилски делови во Прилеп

Отворање фабрика за автомобилски делови во Прилеп

Прилеп, 21 септември 2017 (МИА) - Заменик претседател на Владата задолжен за економски прашања Кочо ... повеќе...

Бизнис заедницата очекува резултати од владините мерки за економски раст

Бизнис заедницата очекува резултати од владините мерки за економски раст

Скопје, 20 септември 2017 (МИА) - Владините предлог мерки за поддршка  на економскиот раст се креира... повеќе...

Конференција за доверливост на статистичките податоци

Конференција за доверливост на статистичките податоци

Скопје, 20 септември 2017 (МИА) - Фундаменталниот принцип на Обединетите нации, соодветното законода... повеќе...

МЕПСО  привремено го суспендира „ЕНГ Сервис Трејд“ од пазарот на електрична енергија

МЕПСО привремено го суспендира „ЕНГ Сервис Трејд“ од пазарот на електрична енергија

Скопје, 20 септември 2017 (МИА) - МЕПСО привремено ја суспендира компанијата „ЕНГ Сервис Трејд“ и ... повеќе...

Мозаик

Пат околу светот со велосипед за 78 дена

Шкотскиот велосипедист Марк Бомонт го собори досег...

Хрват заштити збор и сега си ги бара сопственичките права

Музичарот Хрвоје Турчин од Загреб, во јавноста поз...

Ураганот Харви зад себе остави гробишта на автомобили

Три седмици откако ураганот Харви го погоди Тексас...

Швајцарците продаваат воздух од Алпите

Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија,...

Почина Лилијан Бетанкур

Наследничката на француската козметичка групација ...