• A-
  • A
  • A+
понеделник, 11 декември 2017, 

Економија

Домаќинствата да произведуваат и продаваат струја од сончева енергија

Домаќинствата да произведуваат и продаваат струја од сончева енергија

Скопје, 12 ноември 2017 (МИА) – Мрежното мерење, што на домаќинствата со вградени фотоволтаични сист... повеќе...

 
ЕЛЕМ планира нова модернизација на РЕК Битола

ЕЛЕМ планира нова модернизација на РЕК Битола

Скопје, 11 ноември 2017 (МИА) - АД ЕЛЕМ планира нова модернизација на најголемиот енергетски капацит... повеќе...

Македонија и Црна Гора со заедничка туристичка понуда пред трети земји

Македонија и Црна Гора со заедничка туристичка понуда пред трети земји

Скопје, 10 ноември 2017 (МИА) - Македонија и Црна Гора договараат заеднички туристички производ што ... повеќе...

Македонија и Црна Гора со заедничка туристичка понуда пред трети земји

Македонија и Црна Гора со заедничка туристичка понуда пред трети земји

Скопје, 10 ноември 2017 (МИА) - Македонија и Црна Гора договараат заеднички туристички производ што ... повеќе...

Пополнети хотелите во Берово, Охрид и Скопје за Нова Година

Пополнети хотелите во Берово, Охрид и Скопје за Нова Година

Скопје, 10 ноември 2017 (МИА) - Пополнети се хотелите во Берово, Охрид и Скопје за новогодишните пра... повеќе...

Во септември зголемен бројот на туристи за 23,9 проценти

Во септември зголемен бројот на туристи за 23,9 проценти

Скопје, 10 ноември 2017 (МИА) - Во Македонија во септември годинава имало 104.120 туристи, со 242.71... повеќе...

Во септември издадени 222 одобренија за градење

Во септември издадени 222 одобренија за градење

Скопје 10 ноември 2017 (МИА) - Во септември годинава се издадени 222 одобренија за градење, што е за... повеќе...

Протестот во „Фени” ставен во мирување

Протестот во „Фени” ставен во мирување

Кавадарци, 10 ноември 2017 (МИА) - Дводневниот протест на работниците од „Фени индустри” поради покр... повеќе...

Протестот на „Фени” во мирување, се чека понудата на бугарскиот инвеститор и ставот на банките

Протестот на „Фени” во мирување, се чека понудата на бугарскиот инвеститор и ставот на банките

Кавадарци, 10 ноември 2017 (МИА) - Дводневниот протест на работниците од „Фени индустри” поради покр... повеќе...

МАМА’С добитник на два златни медала на саемот во Софија

МАМА’С добитник на два златни медала на саемот во Софија

Скопје, 10 ноември 2017 (МИА) - Традиционалното тавче гравче и корнишоните на македонскиот бренд МАМ... повеќе...

ЕК: Економскиот раст на Македонија годинава 1,7 отсто, догодина 2,7

ЕК: Економскиот раст на Македонија годинава 1,7 отсто, догодина 2,7

Брисел, 10 ноември 2017 (МИА) – Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвиду... повеќе...

Македонија и Црна Гора го интензивираат туризмот

Македонија и Црна Гора го интензивираат туризмот

Скопје, 10 ноември 2017 (МИА) - „Поттикнување на соработката во туризмот преку претставување на вкуп... повеќе...

ЕЛЕМ ќе вложи 270 илјади евра во обновливи извори на енергија

ЕЛЕМ ќе вложи 270 илјади евра во обновливи извори на енергија

Скопје, 9 ноември 2017 (МИА) - Електрани на Македонија ќе вложи 270 илјади евра во нови проекти и ис... повеќе...

Македонски фирми се обучуваат за користење на програмата „Хоризонт 2020“

Македонски фирми се обучуваат за користење на програмата „Хоризонт 2020“

Скопје, 9 ноември 2017 (МИА) -  Можностите за финансирање со новиот повик за европските програми „Хо... повеќе...

Ски центар “Кожуф” ќе се рестартира, најави поранешниот извршен директор Наков

Ски центар “Кожуф” ќе се рестартира, најави поранешниот извршен директор Наков

Кавадарци, 9 ноември 2017 (МИА) - Доверителите на ски-центарот Кожуф, кој има седиште во Кавадарци, ... повеќе...

Миновски: ЕЛЕМ бара начин како да се заврши фасадата на заедничкиот објект со ЕВН

Миновски: ЕЛЕМ бара начин како да се заврши фасадата на заедничкиот објект со ЕВН

Скопје, 9 ноември 2017 (МИА) – АД ЕЛЕМ планира во наредниот период да ги интензивира контактите со Е... повеќе...

Испад на далекувод, дел од општина Аеродром без струја

Испад на далекувод, дел од општина Аеродром без струја

Скопје, 9 ноември 2017 (МИА) - Поради испад на далекувод, дел од скопските населби Јане Сандански и ... повеќе...

Мозаик

Суданки казнети со 40 камшици оти носеле панталони

Дваесет и четири Суданки се соочуваат со казна од ...

Уругвај: Скара за во „Гинис“

Уругвај го собори Гинисовиот рекорд во печење скар...

Севернокорејскиот лидер го контролира и времето

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се искачи на н...

Италијанец го премина Тибар одејќи по јаже

Италијанскиот еквилибрист Андреа Лорени, одејќи по...