• A-
  • A
  • A+
понеделник, 11 декември 2017, 

Економија

УЈП ја промовира новата алатка „е-персонален данок на доход“

УЈП ја промовира новата алатка „е-персонален данок на доход“

Скопје, 6 декември 2017 (МИА) - Од 1 јануари 2018 година почнува електронското поднесување пресметки... повеќе...

 
Делчево ќе доделува стипендии за ученици во текстилство

Делчево ќе доделува стипендии за ученици во текстилство

Делчево, 5 декември 2017 (МИА) - Промена на перцепцијата на текстилството и стипендирање ученици за ... повеќе...

Работници од „Фени индустри“ повторно го блокираа патот Градско-Прилеп

Работници од „Фени индустри“ повторно го блокираа патот Градско-Прилеп

Кавадарци, 5 декември 2017 (МИА) - И денеска повторно е блокиран патот Градско - Прилеп кај мотел „Д... повеќе...

Поголеми трошоци во градењето на индивидуални домови

Поголеми трошоци во градењето на индивидуални домови

Скопје, 5 декември 2017 (МИА) - Трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување... повеќе...

Извозот во првите десет месеци со раст од 16,9 проценти

Извозот во првите десет месеци со раст од 16,9 проценти

Скопје, 5 декември 2017 (МИА) - Вкупната вредност на размената со странство во 10-те месеци од годин... повеќе...

Можност за македонски компании да учествуваат во изградба на инфраструктурни проекти во Индонезија

Можност за македонски компании да учествуваат во изградба на инфраструктурни проекти во Индонезија

Скопје, 5 декември 2017 (МИА) – Разгледување на можностите за натамошно унапредување на економската ... повеќе...

Регионален форум „Рудници:Да или не?

Регионален форум „Рудници:Да или не?

Скопје, 5 декември 2017 (МИА) - Регионален форум „Рудници: да или не?“, ќе се одржи денеска во Домот... повеќе...

Македонија и Индонезија ќе ја унапредуваат деловната соработка

Македонија и Индонезија ќе ја унапредуваат деловната соработка

Скопје, 5 декември 2017 (МИА) - Делегација на Парламентот на Република Индонезија, предводена од Абд... повеќе...

Во Велес конференција „Европски искуства за развој на туризмот“

Во Велес конференција „Европски искуства за развој на туризмот“

Велес, 5 декември 2017 (МИА) - Конференција на тема „Европски искуства за развој на туризмот - билат... повеќе...

Презентација на новиот продукт на Македонската берза, Е-традер

Презентација на новиот продукт на Македонската берза, Е-традер

Скопје, 5 декември 2017 (МИА) - Презентација на новиот продукт Е-традер ќе се одржи денеска во Макед... повеќе...

Побарана согласност на доверителите за авансирање на средствата за стечајната постапка на „Фени“

Побарана согласност на доверителите за авансирање на средствата за стечајната постапка на „Фени“

Скопје, 4 декември 2017 (МИА) - Стечајниот управник на „Фени Индустри“ АД – во стечај, Мирослав Анас... повеќе...

Еднаква шанса на пазарот на труд за 130.000 граѓани со поддршка од ЕУ

Еднаква шанса на пазарот на труд за 130.000 граѓани со поддршка од ЕУ

Скопје, 4 декември 2017 (МИА) - Околу 130 илјади македонски граѓани преку програмата за развој на чо... повеќе...

Градежниците очекуваат повеќе работа во 2018-та

Градежниците очекуваат повеќе работа во 2018-та

Скопје, 4 декември 2017 (МИА) - Интензитетот на градба во Македонија во изминатите девет месеци од г... повеќе...

Објавени документите за работата на министерот Шапуриќ на веб страната

Објавени документите за работата на министерот Шапуриќ на веб страната

Скопје, 4 декември 2017 (МИА) - Согласно заклучокот на 34-тата седница на Влада на Република Македон... повеќе...

Се преземаат мерки за побрзо ангажирање на вработените во „Фени“

Се преземаат мерки за побрзо ангажирање на вработените во „Фени“

Скопје, 3 декември 2017 (МИА) - Стечајниот управник на „Фени Индустри“ денеска преку соопштение иста... повеќе...

Турски инвеститор ќе отвори фабрика за кабли во ТИРЗ Скопје

Турски инвеститор ќе отвори фабрика за кабли во ТИРЗ Скопје

Скопје, 1 декември 2017 (МИА) - Нова инвестиција  од почетни 6,6 милиони евра ќе се реализира во Тех... повеќе...

Во третиот квартал слободни 7.568 работни места

Во третиот квартал слободни 7.568 работни места

Скопје, 1 декември 2017 (МИА) - Во третиот квартал од годинава во Република Македонија има 7.568 сло... повеќе...

Мозаик

Суданки казнети со 40 камшици оти носеле панталони

Дваесет и четири Суданки се соочуваат со казна од ...

Уругвај: Скара за во „Гинис“

Уругвај го собори Гинисовиот рекорд во печење скар...

Севернокорејскиот лидер го контролира и времето

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се искачи на н...

Италијанец го премина Тибар одејќи по јаже

Италијанскиот еквилибрист Андреа Лорени, одејќи по...