• A-
  • A
  • A+
среда, 21 февруари 2018, 

Економија

Владата даде согласност за договорот за државната помош на „Чагатај кабло“

Владата даде согласност за договорот за државната помош на „Чагатај кабло“

Скопје, 24 јануари 2018 (МИА) - Владата на вчерашната седница донесе одлука за давање согласност на ... повеќе...

 
На повикот „О2 предизвик“ решенија за мониторинг и намалување на загадувањето

На повикот „О2 предизвик“ решенија за мониторинг и намалување на загадувањето

Скопје, 24 јануари 2018 (МИА) - Иновативни идеи и решенија за мониторинг, намалување на загадувањето... повеќе...

Преку средства на ЕУ до развој на специфични туристички дестинации

Преку средства на ЕУ до развој на специфични туристички дестинации

Охрид, 24 јануари 2018 (МИА) – Околу 24 милиони евра средства на Европската унија ќе им бидат на рас... повеќе...

Двајца Македонци дел на листата на Форбс „30 Under 30 Europe“

Двајца Македонци дел на листата на Форбс „30 Under 30 Europe“

Скопје, 24 јануари 2018 (МИА) - Нина Ангеловска од Grouper.mk и Жарко Димитриоски од Еден на Еден се... повеќе...

Претставници на Стопанската комора на Македонија на конференција во Тирана

Претставници на Стопанската комора на Македонија на конференција во Тирана

Скопје, 24 јануари 2018 (МИА) - Перспективите на институциите за постигнување глобална вклученост на... повеќе...

Проечната плата во ноември 23.196 денари

Проечната плата во ноември 23.196 денари

Скопје, 23 јануари 2018 (МИА) - Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември мина... повеќе...

Здружението на комуналните дејности бара измени на повеќе закони

Здружението на комуналните дејности бара измени на повеќе закони

Скопје, 22 јануари 2018 (МИА) - Здружението на комуналните дејности при Стопанската комора на Македо... повеќе...

Горивата поскапи за еден денар

Горивата поскапи за еден денар

Скопје, 22 јануари 2018 (МИА) - Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, од... повеќе...

Десет компании во финалето на повикот „О2 предизвик“

Десет компании во финалето на повикот „О2 предизвик“

Скопје, 22 јануари 2018 (МИА) - Десет компании ја поминаа предселекцијата за финансирање проекти со ... повеќе...

Дебата за изработка на Закон за градење

Дебата за изработка на Закон за градење

Скопје, 22 јануари 2018 (МИА) - Презентација на публикацијата „Партиципативен и транспарентен развој... повеќе...

Греењето на дрва најисплатливо, на струја еколошки најприфатливо

Греењето на дрва најисплатливо, на струја еколошки најприфатливо

Скопје, 20 јануари 2018 (МИА) - Греењето со огревни дрва се уште е економски најисплатливо во Македо... повеќе...

Прашањето со стечајците се уште отворено, иако се донесени повеќе законски решенија

Прашањето со стечајците се уште отворено, иако се донесени повеќе законски решенија

Скопје, 19  јануари 2018 (МИА) - Проблемот на стечајните работници кои останаа без работа по привати... повеќе...

Заев на средба со Американската стопанска комора AmCham од Албанија

Заев на средба со Американската стопанска комора AmCham од Албанија

Скопје, 18 јануари 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот задолжен за економски п... повеќе...

Бизнисмени од Албанија заинтересирани за инвестиции во туризмот, енергетиката и минералните суровини

Бизнисмени од Албанија заинтересирани за инвестиции во туризмот, енергетиката и минералните суровини

Скопје, 18 јануари 2018 (МИА) -  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари работен сос... повеќе...

Македонскиот туризам промовиран на саеми во Холандија и Финска

Македонскиот туризам промовиран на саеми во Холандија и Финска

Скопје, 18 јануари 2018 (МИА) - Македонија со конкретна понуда се претставува на меѓународниот саем ... повеќе...

Намалени порачките во градежништвото, очекувањата за нови вработувања оптимистички

Намалени порачките во градежништвото, очекувањата за нови вработувања оптимистички

Скопје, 18 јануари 2018 (МИА) - Иако очекувањата за вкупните порачки и склучувањата договори за град... повеќе...

Залихите на деловните субјекти намалени, се очекуваат нови вработувања

Залихите на деловните субјекти намалени, се очекуваат нови вработувања

Скопје, 18 јанураи 2018 (МИА) - Eкономската состојба на деловните субјекти во четвртото тримесечје о... повеќе...

Мозаик

Илјадници луѓе наседнаа на измамата за „зелената“ месечина

Илјадници луѓе наседнаа на лажната вест која се ши...

Нутриционистката која тврдеше дека веганството лекува рак – почина од карцином

Почина веганката Мари Лопез, која стана популарна ...

По децении трагање на Нептун забележана мрачна бура

Телескопот Хабл на Нептун забележа мрачна бура, ко...

Дени Бојл можен избор за режисер на „Бонд 25“

МГМ и Анапурна Пикчрс се се поблиску до реализациј...

Вештачка интелигенција ќе се користи за надзор на свињарски фарми

Кинеската трговска интернет страница „Алибаба“ нар...