• A-
  • A
  • A+
вторник, 21 ноември 2017, 

Здравство

Oбуки во рамки на проект за зголемување на стапката на преживување на предвремено родените бебиња

Oбуки во рамки на проект за зголемување на стапката на преживување на предвремено родените бебиња

Скопје, 21 ноември 2017 (МИА) - Зголемување на стапката на преживување на предвремено родените бебињ... повеќе...

 
Промовирање на извештај за застапеноста на употребата на психоактивни супстанци кај населението

Промовирање на извештај за застапеноста на употребата на психоактивни супстанци кај населението

Скопје, 21 ноември 2017 (МИА) - Институтот за јавно здравје на Република Македонија денеска ќе го пр... повеќе...

Заврши вакцинацијата против грип во Крива Паланка и Ранковце, досега еден заболен

Заврши вакцинацијата против грип во Крива Паланка и Ранковце, досега еден заболен

Крива Паланка, 18 ноември 2017 (МИА) - Вакцинацијата против сезонски грип на подрачјето на општините... повеќе...

Водата од струшкиот градски водовод забранета за пиење

Водата од струшкиот градски водовод забранета за пиење

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Водата од водоводот во Струга е забранета за пиење, поради зголемена... повеќе...

Свечена академија по повод 70 години Клиника за гинекологија и Светски ден на предвреме родените деца

Свечена академија по повод 70 години Клиника за гинекологија и Светски ден на предвреме родените деца

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Свечена академија ќе се одржи денеска по повод 70-годишнината од фор... повеќе...

Затворена сендвичарницата во Делчево од која се затруја осум лица

Затворена сендвичарницата во Делчево од која се затруја осум лица

Делчево, 16 ноември 2017 (МИА) - Сендвичарницата која вчера предизвика труење од гиро на шест учениц... повеќе...

ХЕРА: Во Македонија 338 регистрирани ХИВ случаи, граѓаните да направат тест

ХЕРА: Во Македонија 338 регистрирани ХИВ случаи, граѓаните да направат тест

Скопје, 16 ноември 2017 (МИА) - Граѓаните кои не го знаат својот ХИВ статус да направат ХИВ тест во ... повеќе...

Одделот за гинекологија во Кумановската болница доби нов инкубатор

Одделот за гинекологија во Кумановската болница доби нов инкубатор

Куманово, 16 ноеври 2017 (МИА) - Одделот за гинекологија и акушерство од кумановската болница денеск... повеќе...

Осум лица затруени од храна во сендвичарница во Делчево

Осум лица затруени од храна во сендвичарница во Делчево

Делчево, 15 ноември 2017 (МИА) - Осум лица, меѓу кои има и деца, денеска се затруле од храна во една... повеќе...

Дончев: Меѓу 7 и 10 милиони евра за лекување во странство оваа година

Дончев: Меѓу 7 и 10 милиони евра за лекување во странство оваа година

Скопје, 15 ноември 2017 (МИА) - Случајот со седумгодишната Валерија од Штип и барањето донации за по... повеќе...

Ученици во Делчево затруени со храна

Ученици во Делчево затруени со храна

Делчево, 15 ноември 2017 (МИА) - Четири ученици од ООУ „Ванчо Прке“ од Делчево и еден возрасна жена,... повеќе...

Нови 16 инкубатори доби ГАК, уште 10 ќе добијат болници и клиники низ државата

Нови 16 инкубатори доби ГАК, уште 10 ќе добијат болници и клиники низ државата

Скопје, 15 ноември 2017 (МИА) - На Одделението за интензивна нега на Клиниката за гинекологија и аку... повеќе...

Нови 16 инкубатори доби ГАК, уште 10 ќе добијат болници и клиники низ државата

Нови 16 инкубатори доби ГАК, уште 10 ќе добијат болници и клиники низ државата

Скопје, 15 ноември 2017 (МИА) - На Одделението за интензивна нега на Клиниката за гинекологија и аку... повеќе...

Во Битола одбележан Светскиот ден на дијабетесот

Во Битола одбележан Светскиот ден на дијабетесот

Битола, 14 ноември 2017 (МИА) - Лајонс клубовите од Битола и Здружението на граѓани со дијабет, спор... повеќе...

Околу 190 илјади луѓе во Македонија имаат дијабетес

Околу 190 илјади луѓе во Македонија имаат дијабетес

Скопје, 14 ноември 2017 (МИА) - Во Македонија околу 190.000 луѓе имаат дијабетес од кои 40.000 се на... повеќе...

ФЗОМ: Валерија Зафировска нема конзилијарно мислење од соодветна ЗУ

ФЗОМ: Валерија Зафировска нема конзилијарно мислење од соодветна ЗУ

Скопје, 14 ноември 2017 (МИА) - Фондот за здравствено осигурување на Македонија соопшти дека во врск... повеќе...

Повредените ученици пуштени дома, возачот задржан на лекување

Повредените ученици пуштени дома, возачот задржан на лекување

Скопје, 14 ноември 2017 (МИА) - Десет од учениците кои се превезуваа во автобусот кој утринава се су... повеќе...

Мозаик

На Шарапова и се закануваат седум години затвор

Руската тенисерка Марија Шарапова се соочува со об...

„Форбс“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплате...

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Футуристот Матијас Хоркс, кој е основач на германс...

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц ...

Руска пензионерка освои седум милиони евра на лотарија (видео)

Пензионерка од руската Вороњешка Област, 600 килом...