• A-
  • A
  • A+

сабота, 23 септември 2017, 

Земјоделство

До Бирото за судски вештачења доставени 13.580 барања за штетите од мразот

До Бирото за судски вештачења доставени 13.580 барања за штетите од мразот

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ... повеќе...

 
Евтиниот мед во маркетите содржи гликоза, предупредуваат пчеларите

Евтиниот мед во маркетите содржи гликоза, предупредуваат пчеларите

Скопје, 21 септември 2017 (МИА) - Медот што се продава по маркетите за 240 денари содржи чиста глико... повеќе...

Ветеринарните комори на Македонија, Србија, Хрватска и Бугарија ќе потпишат договор за соработка

Ветеринарните комори на Македонија, Србија, Хрватска и Бугарија ќе потпишат договор за соработка

Скопје, 21 септември 2017 (МИА) - Ветеринарните комори на Република Македонија, Република Србија, Ре... повеќе...

АХВ ја почна третата фаза од кампањата за одговорно чување миленици

АХВ ја почна третата фаза од кампањата за одговорно чување миленици

Скопје, 20 септември 2017 (МИА) - „Биди неговиот херој” е мотото под кое денес Агенцијата за храна и... повеќе...

МЗШВ формира комисии за увид на штетите од невремето на 11 септември

МЗШВ формира комисии за увид на штетите од невремето на 11 септември

Скопје, 20 септември 2017 (МИА) - Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ... повеќе...

Во кумановско помал интерес за мерката „Млад земјоделец“

Во кумановско помал интерес за мерката „Млад земјоделец“

Куманово, 20 септември 2017 (МИА) - Петнаесет земјоделци од Куманово, Липково и Старо Нагоричане се ... повеќе...

Николовски: Неопходно  е навремено да одговориме на предизвикот за ублажување на последиците од климатските промени

Николовски: Неопходно е навремено да одговориме на предизвикот за ублажување на последиците од климатските промени

Маброво, 19 септември 2017 (МИА) - За подобрување на капацитетот на земјоделскиот сектор кон влијани... повеќе...

Водостопанство Кочани: Без договори нема наводнување

Водостопанство Кочани: Без договори нема наводнување

Кочани, 19 септември 2017 (МИА) - Водостопанство на Македонија подружница „Брегалница“ од Кочани иак... повеќе...

Земјоделците од Куманово, Липково и Старо Нагоричане најмногу аплицирале за субвенции за житни култури

Земјоделците од Куманово, Липково и Старо Нагоричане најмногу аплицирале за субвенции за житни култури

Куманово, 19 септември 2017 (МИА) - Најмногу барања за субвенционирање од општините Куманово, Липков... повеќе...

Рурална коалиција: Земјоделците да се вклучат во креирањето политики

Рурална коалиција: Земјоделците да се вклучат во креирањето политики

Скопје, 19 септември 2017 (МИА) - Околу 60 отсто од земјоделците во Македонија сметаат дека треба да... повеќе...

Работилница за намалување на ранливоста на земјоделството од климатските промени

Работилница за намалување на ранливоста на земјоделството од климатските промени

Скопје, 19 септември 2017 (МИА) - Работилница на тема „Намалување на ранливоста на земјоделството од... повеќе...

Почна жетвата на оризот во Кочанско

Почна жетвата на оризот во Кочанско

Кочани, 18 септември 2017 (МИА) - Во атарот на Облешевско поле на површините насеани со турски сорти... повеќе...

ФФРМ бара средба со Николовски за проблемите во јаболкопроизводството

ФФРМ бара средба со Николовски за проблемите во јаболкопроизводството

Скопје, 17 септември 2017 (МИА) - Федерацијата на фармери на Република Македонија (ФФРМ) бара средба... повеќе...

Николовски: За три месеци исплатени 60 милиони евра за субвенции

Николовски: За три месеци исплатени 60 милиони евра за субвенции

Скопје, 16 септември 2017 (МИА) - Во изминатите три месеци презедовме низа мерки, понудивме решенија... повеќе...

Македонски фирми на рускиот пазар ќе извезуваат бисквити, соленки, вода и конзервни производи

Македонски фирми на рускиот пазар ќе извезуваат бисквити, соленки, вода и конзервни производи

Скопје, 15 септември 2017 (МИА) - Дваесет тони прехранбени производи од четири македонски компании ј... повеќе...

Завршува рокот за аплицирањето за земјоделски субвенции

Завршува рокот за аплицирањето за земјоделски субвенции

Скопје, 15 септември 2017 (МИА) - Рокот за поднесување барања за директната финансиска поддршка во з... повеќе...

Намален родот на боровинки во кавадаречко како последица на зимскиот и пролетниот мраз

Намален родот на боровинки во кавадаречко како последица на зимскиот и пролетниот мраз

Кавадарци, 14 септември 2017 (МИА) - Само 15 лица побарале дозвола за берење на боровинки, смрекинки... повеќе...

Мозаик

Пат околу светот со велосипед за 78 дена

Шкотскиот велосипедист Марк Бомонт го собори досег...

Хрват заштити збор и сега си ги бара сопственичките права

Музичарот Хрвоје Турчин од Загреб, во јавноста поз...

Ураганот Харви зад себе остави гробишта на автомобили

Три седмици откако ураганот Харви го погоди Тексас...

Швајцарците продаваат воздух од Алпите

Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија,...

Почина Лилијан Бетанкур

Наследничката на француската козметичка групација ...