• A-
  • A
  • A+

сабота, 23 септември 2017, 

Енергетика

ФЕНИ индустри: Сметката е блокирана од деловна банка

ФЕНИ индустри: Сметката е блокирана од деловна банка

Скопје, 21 септември 2017 (МИА) -  Комбинатот ФЕНИ e во функција, а сметката  e блокирана од деловна... повеќе...

 
МЕПСО  привремено го суспендира „ЕНГ Сервис Трејд“ од пазарот на електрична енергија

МЕПСО привремено го суспендира „ЕНГ Сервис Трејд“ од пазарот на електрична енергија

Скопје, 20 септември 2017 (МИА) - МЕПСО привремено ја суспендира компанијата „ЕНГ Сервис Трејд“ и ... повеќе...

Јосифовски бара промени во законите за нафтениот сектор

Јосифовски бара промени во законите за нафтениот сектор

Скопје, 19 септември 2017 (МИА) -  Компанијата „Макпетрол“ одбележува 70 години од работењето со рас... повеќе...

Бензините поскапуваат за половина, а дизелите за 1,5 денар по литар

Бензините поскапуваат за половина, а дизелите за 1,5 денар по литар

Скопје, 18 септември 2017 (МИА) - Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар по ли... повеќе...

Договор за соработка меѓу македонската и бугарската Регулаторна комисија за енергетика

Договор за соработка меѓу македонската и бугарската Регулаторна комисија за енергетика

Скопје, 18 септември 2017 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија (РКЕ)... повеќе...

ЕЛЕМ ќе го зголемува домашното производство на струја

ЕЛЕМ ќе го зголемува домашното производство на струја

Скопје, 17 септември 2017 (МИА) - Управниот одбор на АД ЕЛЕМ прави се што е во неговите можности да ... повеќе...

На тендер на ЕЛЕМ прифатлива понуда само за еден лот, во другите три понудите се над планираното

На тендер на ЕЛЕМ прифатлива понуда само за еден лот, во другите три понудите се над планираното

Скопје, 15 септември 2017 (МИА) - АД ЕЛЕМ информира дека денешната аукција за тендерот за гумени лен... повеќе...

Ќе се градат фотоволтаични електрани од околу 30 до 40 мегавати

Ќе се градат фотоволтаични електрани од околу 30 до 40 мегавати

Скопје, 13 септември 2017 (МИА) - Обновливите извори на енергија е едно од прашањата на кои Владата ... повеќе...

Без струја утре делови од Сарај и Петровец

Без струја утре делови од Сарај и Петровец

Скопје, 11 септември 2017 (МИА) - Без електрична енергија утре ќе останат дел од корисниците во општ... повеќе...

ЕЛЕМ: Тендерот за набавка на гумени траки за РЕК Битола не е завршен

ЕЛЕМ: Тендерот за набавка на гумени траки за РЕК Битола не е завршен

Скопје, 9 септември 2017 (МИА) - АД ЕЛЕМ денеска информира дека тендерот за набавка на гумени траки ... повеќе...

ЕЛЕМ: Менаџментот не размислува за продавање на компанијата

ЕЛЕМ: Менаџментот не размислува за продавање на компанијата

Скопје, 5 септември 2017 (МИА) - Менаџментот на АД „ЕЛЕМ“ попладнево преку соопштение ги демантираше... повеќе...

МЕПСО ќе го суспендира „ЕНГ Сервис Трејд“ ако не врати долг од 40 милиони денари

МЕПСО ќе го суспендира „ЕНГ Сервис Трејд“ ако не врати долг од 40 милиони денари

Скопје, 1 септември 2017 (МИА) - Педесет и седум милиони денари е вкупиот долг кон МЕПСО на компании... повеќе...

Директорот на „Џенерал Електрикс“ за ЈИЕ на средба во МЕПСО

Директорот на „Џенерал Електрикс“ за ЈИЕ на средба во МЕПСО

Скопје, 31 август 2017 (МИА) - Генералниот директор на МЕПСО  Сашо Василевски, денеска имаше работна... повеќе...

РКЕ го измени тарифниот систем за да се воведе евтина струја (ДПЛ)

РКЕ го измени тарифниот систем за да се воведе евтина струја (ДПЛ)

Скопје, 29 август 2017 (МИА) -  Службен весник на РМ треба да го објави изменетиот Тарифен систем за... повеќе...

РКЕ го измени тарифниот систем за да се воведе евтина струја

РКЕ го измени тарифниот систем за да се воведе евтина струја

Скопје, 29 август 2017 (МИА) -  Службен весник на РМ треба да го објави изменетиот Тарифен систем за... повеќе...

Во јуни 68,1 отсто од струјата била од домашно производство

Во јуни 68,1 отсто од струјата била од домашно производство

Скопје, 29 август 2017 (МИА) - Во Македонија во јуни годинава се потрошени 497.369 МWh електрична ен... повеќе...

Утре без струја делови од Кисела Вода, Карпош и Ѓорче Петров

Утре без струја делови од Кисела Вода, Карпош и Ѓорче Петров

Скопје, 29 август 2017 (МИА) - Без напојување со електрична енергија утре ќе останат корисници на де... повеќе...

Мозаик

Пат околу светот со велосипед за 78 дена

Шкотскиот велосипедист Марк Бомонт го собори досег...

Хрват заштити збор и сега си ги бара сопственичките права

Музичарот Хрвоје Турчин од Загреб, во јавноста поз...

Ураганот Харви зад себе остави гробишта на автомобили

Три седмици откако ураганот Харви го погоди Тексас...

Швајцарците продаваат воздух од Алпите

Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија,...

Почина Лилијан Бетанкур

Наследничката на француската козметичка групација ...