• A-
  • A
  • A+
вторник, 21 ноември 2017, 

Култура

Седмо издание на „Неделата на дизајн во Скопје“

Седмо издание на „Неделата на дизајн во Скопје“

Скопје, 21 ноември 2017 (МИА) - Седмото издание на „Неделата на дизајн во Скопје“ (Skopje Design Wee... повеќе...

 
Почнаа активностите за одбележување на Денот на албанската азбука

Почнаа активностите за одбележување на Денот на албанската азбука

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Денот на албанската азбука 22 Ноември со кој годинава се одбележуваа... повеќе...

Десетдневен филмски маратон во Младинскиот културен центар

Десетдневен филмски маратон во Младинскиот културен центар

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Фестивалот на европски филм „Синедејс“ официјално беше затворен вчер... повеќе...

Ставрески: „Исцелител“ е филм за рушењето на рационалните вредности

Ставрески: „Исцелител“ е филм за рушењето на рационалните вредности

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Вчудовиден од тоа колку се пропаднати рационалните и здрави вредност... повеќе...

Поетесата Наташа Сарџоска учествуваше на фестивал во Братислава

Поетесата Наташа Сарџоска учествуваше на фестивал во Братислава

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Поетесата и книжевен преведувач Наташа Сарџоска гостуваше на меѓунар... повеќе...

Песни од Шипинкаровски објавени во весникот „Национал“ во Тирана

Песни од Шипинкаровски објавени во весникот „Национал“ во Тирана

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Девет песни на поетот Петко Шипинкаровски избрани од неговата најнов... повеќе...

„Срце од камен“ - најдобар филм на 16. „Синедејс“, фестивалот заврши со премиера на „Исцелител“

„Срце од камен“ - најдобар филм на 16. „Синедејс“, фестивалот заврши со премиера на „Исцелител“

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) – „Срце од камен“ – исландско-данска копродукција на режисерот Гудмунд... повеќе...

„Шубертова вечер“ со пијанистката Марија Ѓошевска

„Шубертова вечер“ со пијанистката Марија Ѓошевска

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Во малата сала на Македонската филхармонија вечер ќе се одржи рецита... повеќе...

Детски фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето” во МКЦ

Детски фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето” во МКЦ

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Во Младинскиот културен центар од денеска до 22. ноември ќе биде одр... повеќе...

Изложба на Мирослав Масин во Љубљана

Изложба на Мирослав Масин во Љубљана

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Во галеријата Кос во Љубљана вечер ќе биде отворена самостојна излож... повеќе...

Недела на современ шпански филм во Кинотека на Македонија

Недела на современ шпански филм во Кинотека на Македонија

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Од денеска до 26 ноември во Кинотеката на Македонија ќе се одржи фил... повеќе...

Турскиот мјузикл „Легендата на птицата Симург“ во Дом на АРМ

Турскиот мјузикл „Легендата на птицата Симург“ во Дом на АРМ

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Членови на хорот, оркестарот и на танцовата група при Турската држав... повеќе...

Проекција на документарниот филм „Барајќи ги сликите“

Проекција на документарниот филм „Барајќи ги сликите“

Скопје, 19 ноември 2017 (МИА) - Во Кинотека на Македонија вечер ќе се одржи проекција на документарн... повеќе...

Македонска премиера на „Исцелител“ и доделување награди за крај на 16. „Синедејс“

Македонска премиера на „Исцелител“ и доделување награди за крај на 16. „Синедејс“

Скопје, 19 ноември 2017 (МИА) – Со македонската премиера на „Исцелител“ по сценарио и режија на Ѓорч... повеќе...

Струмичко-велешко поетско матине во Струмица

Струмичко-велешко поетско матине во Струмица

Струмица, 18 ноември 2017 (МИА) - Во ЛУБ „Благој Јанков Мучето“ во Струмица се одржа струмичко-велеш... повеќе...

Отворена уметничка инсталација „365 килограми живот“

Отворена уметничка инсталација „365 килограми живот“

Прилеп, 18 ноември 2017 (МИА) - Во ликовната галерија „Борко Лазески“ во домот на културата „Марко Ц... повеќе...

„Магичен глас“ - концерт за деца на Македонската филхармонија

„Магичен глас“ - концерт за деца на Македонската филхармонија

Скопје, 18 ноември 2017 (МИА) - Македонската филхармонија денеска напладне ќе одржи симфониски конце... повеќе...

Мозаик

На Шарапова и се закануваат седум години затвор

Руската тенисерка Марија Шарапова се соочува со об...

„Форбс“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплате...

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Футуристот Матијас Хоркс, кој е основач на германс...

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц ...

Руска пензионерка освои седум милиони евра на лотарија (видео)

Пензионерка од руската Вороњешка Област, 600 килом...