• A-
  • A
  • A+
вторник, 21 ноември 2017, 

Свет

Меѓунарониот кривичен суд бара истрага за кршење на човековите права во Авганистан

Меѓунарониот кривичен суд бара истрага за кршење на човековите права во Авганистан

Хаг, 21 ноември 2017 (МИА) - Обвинителка на Меѓунарониот кривичен суд (ИЦЦ), Фату Бенсуда побара да ... повеќе...

 
Штрајк во атинското метро поради најавата за приватизација

Штрајк во атинското метро поради најавата за приватизација

Атина, 21 ноември 2017 (МИА) - Вработените во метрото во Атина денеска стапија во 24-часовен штрајк,... повеќе...

Новинарот Чарли Роуз најново име на списокот обвинети за сексуално малтретирање

Новинарот Чарли Роуз најново име на списокот обвинети за сексуално малтретирање

Вашингтон, 21 ноември 2017 (МИА) - Чарли Роуз, водечки новинар на американската телевизија Си-Би-Ес,... повеќе...

Политички земјотрес во Берлин, што сега?

Политички земјотрес во Берлин, што сега?

21 ноември 2017  Дојче Веле - Берлин Откако пропаднаа коалициските преговорои за т.н. Јамајка коал... повеќе...

Русија призна дека во септември има регистрирано радиоактивна контаминација на нејзина територија

Русија призна дека во септември има регистрирано радиоактивна контаминација на нејзина територија

Москва, 21 ноември 2017 (МИА) - Русија призна дека регистрирала радиоактивно загадување на делови од... повеќе...

Јапонија и Јужна Кореја го поздравија потегот на Трамп против Пјонгјанг

Јапонија и Јужна Кореја го поздравија потегот на Трамп против Пјонгјанг

Сеул, 21 ноември 2017 (МИА) - Јапонија и Јужна Кореја ја поздравија одлуката на претседателот на САД... повеќе...

Додик во иднина ги гледа Србија и Република Српска во една држава

Додик во иднина ги гледа Србија и Република Српска во една држава

Бања Лука, 21 ноември 2017 (МИА) - Претседателот на Република Српска, Милорад Додик во интервју за Д... повеќе...

Путин: Време е да се премине кон политички процес во Сирија

Путин: Време е да се премине кон политички процес во Сирија

Сочи, 21 ноември 2017 (МИА) - Воената операција во Сирија се приближува кон својот крај и сега треба... повеќе...

Новинар тврди дека Путин е еден од најбогатите луѓе на светот

Новинар тврди дека Путин е еден од најбогатите луѓе на светот

Лондон, 21 ноември 2017 (МИА) - Новинарот на „Гардијан“ Лук Хардинг тврди дека рускиот претседател В... повеќе...

Сириски опозициски водач предупредува дека странски сили сакаат да ја поделат земјата

Сириски опозициски водач предупредува дека странски сили сакаат да ја поделат земјата

Женева, 21 ноември 2017 (МИА) - Ријад Хиџаб, координатор на Високиот комитет на сириската опозиција,... повеќе...

Енгел: САД секако ќе се занимаваат со дијалогот меѓу Белград и Приштина

Енгел: САД секако ќе се занимаваат со дијалогот меѓу Белград и Приштина

Приштина, 21 ноември 2017 (МИА) - Американскиот конгресмен Елиот Енгел изјави во Приштина дека САД с... повеќе...

Гугл им „објави војна“ на Раша тудеј и Спутник

Гугл им „објави војна“ на Раша тудеј и Спутник

Москва, 20 ноември 2017 (МИА) - Извршниот директор на компанијата „Алфабет“, која е мајка-компанија ... повеќе...

Околу 35 повредени при експлозија во фабрика за козматика во близина на Њујорк (ДПЛ)

Околу 35 повредени при експлозија во фабрика за козматика во близина на Њујорк (ДПЛ)

Њујорк, 21 ноември 2017 (МИА) - Меѓу 30 и 35 лица се повредени, меѓу кои и седум пожарникари, во две... повеќе...

ОН: Можен е судир доколку Фатах и Хамас не постигнат договор

ОН: Можен е судир доколку Фатах и Хамас не постигнат договор

Њујорк, 20 ноември 2017 (МИА) - Пратеникот на ОН задолжен за Блискиот исток, Николај Младенов изјави... повеќе...

Додик: Не сум против независноста на Косово, одлуката е на Белград

Додик: Не сум против независноста на Косово, одлуката е на Белград

Бања Лука, 20 ноември 2017 (МИА) - Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека тој н... повеќе...

Експлозија во фабрика близу Њујорк, повредени 13 лица

Експлозија во фабрика близу Њујорк, повредени 13 лица

Њујорк, 20 ноември 2017 (МИА) - Тринаесет лица, меѓу кои и петмина пожарникари се повредени во две е... повеќе...

Европската банкарска агенција се сели во Париз

Европската банкарска агенција се сели во Париз

Брисел, 20 ноември 2017 (МИА) - Европската банкарска агенција ((ЕБА), чие седиште е во Лондон, по из... повеќе...

Мозаик

На Шарапова и се закануваат седум години затвор

Руската тенисерка Марија Шарапова се соочува со об...

„Форбс“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплате...

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Футуристот Матијас Хоркс, кој е основач на германс...

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц ...

Руска пензионерка освои седум милиони евра на лотарија (видео)

Пензионерка од руската Вороњешка Област, 600 килом...