• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 јануари 2017, 

Свет

Симпатизери на Трамп славеа во Лондон, во Москва и во Будимпешта

Симпатизери на Трамп славеа во Лондон, во Москва и во Будимпешта

Лондон, 20 јануари 2017 (МИА) - Инаугурацијата на новиот претседател на САД, Доналд Трамп денеска бе... повеќе...

 
Повторно судири меѓу демонстрантите и полицијата во Вашингтон

Повторно судири меѓу демонстрантите и полицијата во Вашингтон

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) - Полицијата во Вашингтон употреби солзавец и бибер гас повторно де... повеќе...

Папата Франциско го повика Трамп да се грижи за сиромашните

Папата Франциско го повика Трамп да се грижи за сиромашните

Ватикан, 20 јануари 2017 (МИА) – Папата Франциско го повика денеска претсеателот на САД, Доналд Трам... повеќе...

Си-Ен-Ен: Говорот на Трамп е најрадикален досега и чист популизам

Си-Ен-Ен: Говорот на Трамп е најрадикален досега и чист популизам

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) – Инаугурацискиот говор на новиот американски претседател Доналд Тр... повеќе...

Повеќе од 90 луѓе приведени на протестите во Вашингтон

Повеќе од 90 луѓе приведени на протестите во Вашингтон

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) - За време на инаугурацијата на Доналд Тарам во Вашингтон имаше про... повеќе...

Ракета промаши полициска станица во Истанбул

Ракета промаши полициска станица во Истанбул

Истанбул, 20 јануари 2017 (МИА) – Врз полициска станица во Истанбул денеска била истрелан проектил о... повеќе...

САД со нов систем за ПВО од евентуални напади од Иран и од Северна Кореја

САД со нов систем за ПВО од евентуални напади од Иран и од Северна Кореја

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) – Новата американска администрација ќе разработи најмодерен систем ... повеќе...

На протестите против Трамп уапсен новинар на „Раша тудеј“

На протестите против Трамп уапсен новинар на „Раша тудеј“

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) - Новинарот на руската телевизија „Раша тудеј“ во САД, Александар Р... повеќе...

Трамп: САД повторно ќе бидат силна, богата, горда, безбедна и голема држава

Трамп: САД повторно ќе бидат силна, богата, горда, безбедна и голема држава

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) - Новиот американски претседател Доналд Трамп порача денеска во ина... повеќе...

Дачиќ: Белград сака взаемен коректен однос со Скопје

Дачиќ: Белград сака взаемен коректен однос со Скопје

Белград, 20 јануари 2017 (МИА) - Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска изјави дека офици... повеќе...

Над 100 загинати при американски воздушен напад врз упориште на Ал Каеда во Сирија

Над 100 загинати при американски воздушен напад врз упориште на Ал Каеда во Сирија

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) – Повеќе од 100 припадници на Ал Каеда се убиени во воздушен напад ... повеќе...

Трамп: Власта ќе му се врати на американскиот народ

Трамп: Власта ќе му се врати на американскиот народ

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) -  Доналд Трамп во денешниот говор вети дека како претседател на СА... повеќе...

Доналд Трамп стана нов претседател на САД

Доналд Трамп стана нов претседател на САД

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) - Доналд Трамп денеска во Вашингтон положи заклетва како 45-ти прет... повеќе...

Доналд Трамп стана нов претседател на САД

Доналд Трамп стана нов претседател на САД

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) - Доналд Трамп денеска во Вашингтон положи заклетва како 45-ти прет... повеќе...

Демонстранти во Вашингтон демолираат пред почетокот на инаугурацијата на Трамп

Демонстранти во Вашингтон демолираат пред почетокот на инаугурацијата на Трамп

Вашингтон, 20 јануари 2017 (МИА) - Неколку стотици демонстранти, кои се собраа против инаугурацијата... повеќе...

Тачи: Москва и Белград сакаат поделба на Косово по моделот на Крим

Тачи: Москва и Белград сакаат поделба на Косово по моделот на Крим

Приштина, 20 јануари 2017 (МИА) - Косовскиот претседател Хашим Тачи денeска изјави дека Москва и Бел... повеќе...

Јозеф Штиглиц: Германија мора да ја предводи меѓународната опозиција против Трамп

Јозеф Штиглиц: Германија мора да ја предводи меѓународната опозиција против Трамп

Берлин, 20 јануари 2017 (МИА) - Во интервју за весникот „Виртшафтвохе“ добитникот на нобеловата нагр... повеќе...