• A-
  • A
  • A+
вторник, 21 ноември 2017, 

Надворешна политика

Тркалезна маса: Западниот Балкан во услови на мигрантска криза

Тркалезна маса: Западниот Балкан во услови на мигрантска криза

Скопје, 21 ноември 2017 (МИА) - „Јакнење на капацитетите и ресурсите во услови на мигрантска криза н... повеќе...

 
Еврокомесарот Хан ќе ја почне новата кампања за човечки ресурси

Еврокомесарот Хан ќе ја почне новата кампања за човечки ресурси

Скопје, 21 ноември 2017 (МИА) - Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска во Скопје ќе ја поч... повеќе...

Павлопулос и Дуда разговарале и за Македонија

Павлопулос и Дуда разговарале и за Македонија

Атина, 20 ноември 2017 (МИА) - За проширувањето на Европската Унија со државите од Балканот, но и за... повеќе...

Ковачев: Писмото од МПЦ-ОА е позитивен чекор што треба да се прифати

Ковачев: Писмото од МПЦ-ОА е позитивен чекор што треба да се прифати

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) – Писмото од Македонската православна црква до Бугарската патријаршија... повеќе...

БПЦ треба да го прифати барањето на МПЦ, сметаат бугарски аналитичари

БПЦ треба да го прифати барањето на МПЦ, сметаат бугарски аналитичари

Софија, 20 ноември 2017 (МИА) - Бугарската православна црква треба да ја искористи историската шанса... повеќе...

Во Прилеп трибина „Македонците во Албанија, искуства и предизвици“

Во Прилеп трибина „Македонците во Албанија, искуства и предизвици“

Прилеп, 18 ноември 2017 (МИА) - Македонската држава да покаже поголема грижа за животот и состојбата... повеќе...

Солунскиот градоначалник рамнодушен за реакциите во Грција

Солунскиот градоначалник рамнодушен за реакциите во Грција

Скопје, 18 ноември 2017 (МИА) - Реакциите во Грција, како од пратеници на опозициските партии, така ... повеќе...

Гремингер: Напорите за спроведување на реформите даваат можност за напредок

Гремингер: Напорите за спроведување на реформите даваат можност за напредок

Скопје, 18 ноември 2017 (МИА) - Успешното надминување на политичката криза и тековните напори за спр... повеќе...

Димитров не очекува нов предлог за името на средбата во Брисел

Димитров не очекува нов предлог за името на средбата во Брисел

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Димитров во пресрет на продол... повеќе...

Жбогар: Македонија оди во добра насока

Жбогар: Македонија оди во добра насока

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - ЕУ гледа со оптимизам во напорите кои ги прави Владата во однос на п... повеќе...

Димитров - Гремингер: Поддршка од ОБСЕ за реформската агенда на Владата

Димитров - Гремингер: Поддршка од ОБСЕ за реформската агенда на Владата

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Актуелните и идните активностите на Владата, со посебен акцент на Ак... повеќе...

Грчки медиуми: Бутарис повторно ја нарече „Македонија“ соседната земја

Грчки медиуми: Бутарис повторно ја нарече „Македонија“ соседната земја

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис за време на посетата на Скоп... повеќе...

Генералниот секретар на ОБСЕ Гремингер на средби со Димитров и Џафери

Генералниот секретар на ОБСЕ Гремингер на средби со Димитров и Џафери

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Генералниот секретар на ОБСЕ Томас Гремингер денеска ја продолжува п... повеќе...

Нимиц закажа средба во Брисел на 11 и 12 декември

Нимиц закажа средба во Брисел на 11 и 12 декември

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Посредникот на ОН во разговорите за прашањето на името меѓу Македони... повеќе...

Генералниот секретар на ОБСЕ Гремингер на средби со Димитров и Џафери

Генералниот секретар на ОБСЕ Гремингер на средби со Димитров и Џафери

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Генералниот секретар на ОБСЕ Томас Гремингер денеска ја продолжува п... повеќе...

МД „Илинден“ бара Бугарија да престане Македонците во Албанија да ги именува како Бугари

МД „Илинден“ бара Бугарија да престане Македонците во Албанија да ги именува како Бугари

Дебар, 16 ноември 2017 (МИА) - Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и огранокот во Го... повеќе...

Димитров-Бутарис:Комуникацијата меѓу граѓаните на двете земји е од извонредно значење за довербата

Димитров-Бутарис:Комуникацијата меѓу граѓаните на двете земји е од извонредно значење за довербата

Скопје, 16 ноември 2017 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димит... повеќе...

Мозаик

На Шарапова и се закануваат седум години затвор

Руската тенисерка Марија Шарапова се соочува со об...

„Форбс“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплате...

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Футуристот Матијас Хоркс, кој е основач на германс...

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц ...

Руска пензионерка освои седум милиони евра на лотарија (видео)

Пензионерка од руската Вороњешка Област, 600 килом...