• A-
  • A
  • A+
вторник, 21 ноември 2017, 

Општество

Позитивни реакции за писмото од САС на МПЦ-ОА до БПЦ

Позитивни реакции за писмото од САС на МПЦ-ОА до БПЦ

Скопје, 21 ноември 2017 (МИА) - Писмото што Светиот синод на Македонската православна црква - Охридс... повеќе...

 
Дебатата „Како и зошто ЕУ“: Иднината на Македонија е во НАТО и ЕУ

Дебатата „Како и зошто ЕУ“: Иднината на Македонија е во НАТО и ЕУ

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Кај сите релевантни политички партии во земјава постои консензус дек... повеќе...

Успешен настап на монашките хорови на меѓународен фестивал во Грција

Успешен настап на монашките хорови на меѓународен фестивал во Грција

Дебар, 20 ноември 2017 (МИА) - Монашките хорови од свештените обители на Бигорскиот манастир, манаст... повеќе...

Димевски: Писмото до БПЦ е позитивен чекор, но адресата за афтокефалност останува СПЦ

Димевски: Писмото до БПЦ е позитивен чекор, но адресата за афтокефалност останува СПЦ

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Писмото што Светиот синод на МПЦ-ОА го испрати до Бугарската правосл... повеќе...

Трибина за намалување на процедурите за инвалдиска пензија и признавање на бенефициран стаж за лица со телесен инвалидитет

Трибина за намалување на процедурите за инвалдиска пензија и признавање на бенефициран стаж за лица со телесен инвалидитет

Виница, 20 ноември 2017 (МИА) - Во Македонија околу 10 проценти или 200.000 жители се со телесен инв... повеќе...

Последен ден за пријавување на конкурсот за наградата „Жан Моне 2017“

Последен ден за пријавување на конкурсот за наградата „Жан Моне 2017“

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Рокот за пријавување за 15. конкурс за овогодинешната награда „Жан М... повеќе...

Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ-ОА до БПЦ

Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ-ОА до БПЦ

Атина, 20 ноември 2917( МИА) - Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколни... повеќе...

Ѓоко Ѓорѓевски: Се наѕира можно праведно решение за македонското црковно прашање

Ѓоко Ѓорѓевски: Се наѕира можно праведно решение за македонското црковно прашање

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Деканот на Православниот богословски факултет „Св.Климент Охридски“ ... повеќе...

Во Битола промовирана книгата „Самак“ од новинарот Пеце Стефановски

Во Битола промовирана книгата „Самак“ од новинарот Пеце Стефановски

Битола, 20 ноември 2017 (МИА) - Битолскиот новинар Пеце Стефановски синоќа во Битола приреди промоци... повеќе...

„Сите сме нивни деца“ - Недела за грижа за стари лица

„Сите сме нивни деца“ - Недела за грижа за стари лица

Скопје, 20 ноември 2017 (2017) - Под мотото „Сите сме нивни деца“ Црвениот крст на Град Скопје ќе го... повеќе...

Работилница за интеграција и трајни решенија за косовските бегалци

Работилница за интеграција и трајни решенија за косовските бегалци

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Дводневна работилница на тема „Подобрување на системот на правна заш... повеќе...

Синдикатот на градежниците бара комисија за подобрување на работничките права

Синдикатот на градежниците бара комисија за подобрување на работничките права

Скопје, 19 ноември 2017 (МИА) - Независниот синдикат на градежните работници, инженери и трговци во ... повеќе...

Ѓорѓевски: Писмото до БПЦ обид да се дојде до автокефалност на поинаков начин

Ѓорѓевски: Писмото до БПЦ обид да се дојде до автокефалност на поинаков начин

Скопје, 19 ноември 2017 (МИА) - Писмото што Светиот синод на Македонската православна црква - Охридс... повеќе...

Само 18 проценти од територијата на Македонија има канализациска мрежа

Само 18 проценти од територијата на Македонија има канализациска мрежа

Скопје, 19 ноември 2017 (МИА) - Само 18 проценти од територијата на Македонија е покриена со канализ... повеќе...

Еден век постоење на Црквата Свети великомаченик Георгиј во Кочани

Еден век постоење на Црквата Свети великомаченик Георгиј во Кочани

Скопје, 19 ноември 2017 (МИА) - Црковниот храм посветен на „Свети великомаченик Георгиј“ од Кочани с... повеќе...

МПЦ побара Бугарската православна црква да и биде црква-мајка

МПЦ побара Бугарската православна црква да и биде црква-мајка

Скопје, 19 ноември 2017 (МИА) - Светиот синод на Македонската православна црква - Охридска архиеписк... повеќе...

Во Зајас погребани посмртни останки на албански жртви од 1913 до Втората светска војна

Во Зајас погребани посмртни останки на албански жртви од 1913 до Втората светска војна

Кичево, 18 ноември 2017 (МИА) - Посмртни останки на албански жртви од масакри од 1913 година па сè д... повеќе...

Мозаик

На Шарапова и се закануваат седум години затвор

Руската тенисерка Марија Шарапова се соочува со об...

„Форбс“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплате...

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Футуристот Матијас Хоркс, кој е основач на германс...

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц ...

Руска пензионерка освои седум милиони евра на лотарија (видео)

Пензионерка од руската Вороњешка Област, 600 килом...