• A-
  • A
  • A+
вторник, 21 ноември 2017, 

Република

Сите културни институции и дејци во Кочани се обединија за подобри резултати

Сите културни институции и дејци во Кочани се обединија за подобри резултати

Кочани, 20 ноември 2017 (МИА) - Досегашниот начин на намена и трошење на средствата од културата беш... повеќе...

 
Штипскиот Центар за култура „Ацо Шопов“ доби мозаик

Штипскиот Центар за култура „Ацо Шопов“ доби мозаик

Штип, 20 ноември 2017 (МИА) - На предниот дел од фасадатa на Центарот за култура „Ацо Шопов“ во Штип... повеќе...

Во Македонска Каменица проект за реинтеграција на иселениците

Во Македонска Каменица проект за реинтеграција на иселениците

Македонска Каменица, 20 ноември 2017 (МИА) - За плата од 500 до 700 евра месечно би се вратиле иселе... повеќе...

Штипскиот градоначалник во посета на словенечкиот град Копер

Штипскиот градоначалник во посета на словенечкиот град Копер

Штип, 20 ноември 2017 (МИА) - Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски за време викендов би... повеќе...

Локален совет за превенција во Куманово за претстојните најави за ниски температури

Локален совет за превенција во Куманово за претстојните најави за ниски температури

Куманово, 20 ноември 2017 (МИА) - Кои мерки да ги преземат надлежните институции по најава на Управа... повеќе...

Во Велес одбележан Светскиот ден на детето

Во Велес одбележан Светскиот ден на детето

Велес, 20 ноември 2017 (МИА) - На децата треба да им го обезбедиме најдоброто, да им овозможиме усло... повеќе...

Ќе се отвори Центар за ран детски развој во кумановско Черкезе

Ќе се отвори Центар за ран детски развој во кумановско Черкезе

Куманово, 20 ноември 2017 (МИА) - Градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски и претста... повеќе...

Кумановскиот центар за вработување ги повика невработените да се пријават за бесплатни возачки обуки

Кумановскиот центар за вработување ги повика невработените да се пријават за бесплатни возачки обуки

Куманово, 20 ноември 2017 (МИА) - Невработените лица до четврток имаат можност да аплицираат за обук... повеќе...

Почнаа активности за дислокација на бродот „Мис Стон“ од Студенчишкиот канал

Почнаа активности за дислокација на бродот „Мис Стон“ од Студенчишкиот канал

Охрид, 20 ноември 2017 (МИА) - Локалната самоуправа на Охрид во соработка со надлежните субјекти ден... повеќе...

Градоначалникот на Гази Баба се сретна со претставникот од ОБСЕ Бихлер

Градоначалникот на Гази Баба се сретна со претставникот од ОБСЕ Бихлер

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Градоначалникот на Гази Баба Борис Георгиевски денеска се сретна со ... повеќе...

Пакети за социјално – загрозените домаќинства од општина Карпош

Пакети за социјално – загрозените домаќинства од општина Карпош

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Пакети со прехранбени продукти, кондиторски производи и средства за ... повеќе...

Во Крива Паланка работилница за детските права

Во Крива Паланка работилница за детските права

Крива Паланка, 20 ноември 2017 (МИА) - Учење во духот на детските права со цел охрабрување на учениц... повеќе...

Штипското комунално претпријатие „Исар“ должи 186 милиони денари

Штипското комунално претпријатие „Исар“ должи 186 милиони денари

Штип, 20 ноември 2017 (МИА) - Лоша е финансиската состојба во штипското комунално претпријатие „Исар... повеќе...

Центарот „Мултимедија“ од Гевгелија организира изложба на 15 локални автори

Центарот „Мултимедија“ од Гевгелија организира изложба на 15 локални автори

Гевгелија, 20 ноември 2017 (МИА) - Десетгодишнината од основањето центарот „Мултимедија“ од Гевгелиј... повеќе...

По заматувањето поради дождот, од денеска водата од „Лукар“ повторно безбедна

По заматувањето поради дождот, од денеска водата од „Лукар“ повторно безбедна

Кавадарци, 20 ноември 2017 (МИА) - Водата за пиење од регионалниот водовод „Лукар“ повторно е безбед... повеќе...

Граѓани на Охрид реагираат на незаконски активности при реставрацијата на Алипашината џамија

Граѓани на Охрид реагираат на незаконски активности при реставрацијата на Алипашината џамија

Охрид, 20 ноември 2017 (МИА) – Граѓани на Охрид организирани во Здружението „Совест“ реагираат на на... повеќе...

Советот на Гевгелија го усвои Развојниот план за 2018

Советот на Гевгелија го усвои Развојниот план за 2018

Гевгелија, 20 ноември 2017 (МИА) - Развојниот план на општина Гевгелија за 2018 година, чиј предлага... повеќе...

Мозаик

На Шарапова и се закануваат седум години затвор

Руската тенисерка Марија Шарапова се соочува со об...

„Форбс“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплате...

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Футуристот Матијас Хоркс, кој е основач на германс...

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц ...

Руска пензионерка освои седум милиони евра на лотарија (видео)

Пензионерка од руската Вороњешка Област, 600 килом...