• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 јануари 2017, 

Образование и наука

МОН: Целосно да се расветли случајот со злоупотреба на лични податоци на студенти

МОН: Целосно да се расветли случајот со злоупотреба на лични податоци на студенти

Скопје, 20 јануари 2017 (МИА) - Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги повика надлеж... повеќе...

 
Министерот Љутвиу на конференција во Виена

Министерот Љутвиу на конференција во Виена

Скопје, 17 јануари 2017 (МИА) - Министерот за образование и наука Пиштар Лутфиу присуствува на дводн... повеќе...

ДИЦ: Екстерното тестирање ќе опфати 18.600 матуранти

ДИЦ: Екстерното тестирање ќе опфати 18.600 матуранти

Скопје, 16 јануари 2017 (МИА) - Со екстерното тестирање на матурантите ќе бидат опфатени 18.600 учен... повеќе...

Екстерно тестирање на матурантите од 30 јануари до 3 февруари

Екстерно тестирање на матурантите од 30 јануари до 3 февруари

Скопје, 14 јануари 2017 (МИА) -  Екстерната проверка на постигањата на знаењата на учениците од завр... повеќе...

Објавен Конкурсот за стипендии за студирање на 100-те најдобри универзитети во светот

Објавен Конкурсот за стипендии за студирање на 100-те најдобри универзитети во светот

Скопје, 13 јануари 2017 (МИА) - Владата на Република Македонија седма година по ред го објави Конкур... повеќе...

МОН: Второто полугодие ќе почне на 23 јануари 2017

МОН: Второто полугодие ќе почне на 23 јануари 2017

Скопје, 13 јануари 2017 (МИА) - Првиот ден од второто полугодие на учебната 2016/2017 година наместо... повеќе...

Реакција од МОН на натписи во дел од медиумите во врска со доделувањето студентски стипендии

Скопје, 12 јануари 2017Министерството за образование и наука реагира на натписите во дел од медиумит... повеќе...

Студентите Роми  до 3 февруари може да аплицираат за стипендии за 2016/2017

Студентите Роми до 3 февруари може да аплицираат за стипендии за 2016/2017

Скопје, 12 јануари 2017 (МИА) - До 3 февруари трае рокот за аплицирање за стипендии за студенти од р... повеќе...

Нови тоалети во ООУ „Гоце Делчев“ во Василево

Нови тоалети во ООУ „Гоце Делчев“ во Василево

Василево, 10 јануари 2017 (МИА) - Општина Василево во соработка со Македонскиот центар за меѓународн... повеќе...

Штипското училиште „Ванчо Прке“ годинава ќе го реконструира подот во спортската сала

Штипското училиште „Ванчо Прке“ годинава ќе го реконструира подот во спортската сала

Штип 4 јануари 2017 (МИА) - Завршија градежните работи за реконструкција на покривот на спортската с... повеќе...

Завршува првото полугодие, учениците на зимски распуст

Завршува првото полугодие, учениците на зимски распуст

Скопје, 30 декември 2016 (МИА) - За околу 270.000 ученици, од кои 188.000 основци и 80.000 средношко... повеќе...

Штипската библиотека одбележува 70 години од постоењето

Штипската библиотека одбележува 70 години од постоењето

Штип, 29 декември 2016 (МИА) - Националната установа Универзитетска библиотека „Гоце Делчев“ - Штип ... повеќе...

Учениците на настава уште утре, зимскиот распуст до 18 јануари

Учениците на настава уште утре, зимскиот распуст до 18 јануари

Скoпје, 29 декември 2016 (МИА) - За учениците утре е последниот училишен ден во првото полугодие од ... повеќе...

Завршува реконструкција на кровот на спортската сала во ОУ „Ванчо Прќе„ во Штип

Завршува реконструкција на кровот на спортската сала во ОУ „Ванчо Прќе„ во Штип

Штип, 27 декември 2016 (МИА) - Во Општинското основно училиште „Ванчо Прќе“ во тек е реконструкцијат... повеќе...

Во Тетово конференција за ИКТ во образованието

Во Тетово конференција за ИКТ во образованието

Тетово, 27 декември 2016 (МИА) - Конференција „Примена на информатичко – комуникациски технологии во... повеќе...

Народна техника од Берово одбележа 70 години од основањето

Народна техника од Берово одбележа 70 години од основањето

Берово, 26 декември 2016 (МИА) - Народна тeхника од Берово денеска прослави 70 години од постоењето ... повеќе...

Тетовската Библиотека „Кочо Рацин“ ги награди најдобрите читатели

Тетовската Библиотека „Кочо Рацин“ ги награди најдобрите читатели

Тетово, 23 декември 2016 (МИА) - Втора година по ред управата на националната установа Библиотека „К... повеќе...

Мозаик

По 37 години падна снег во Сахара

Во алжирскиот град Аин Сефра, во пустината Сахара,...

Бритни Спирс во љубовен триаголник

Американската пејачка Бритни Спирс веројатно нема ...

Џихадистите го уништија славниот Тетрапилон во Палмира

Екстремистите од ИД го уништија Тетрапилонот - еде...

Уште еден моден дизајнер одби да ја облекува Меланија Трамп

Том Форд е еден од повеќето модни дизајнери, кои о...

Една од најубавите жени во светот сподели фотографија од нејзините стрии

Пред само девет месеци пејачот Џон Леџенд и негова...