• A-
  • A
  • A+

сабота, 23 септември 2017, 

Правосудство

Апелација: Прислушуваните разговори може да се користат како доказ во предметот „Триста“

Апелација: Прислушуваните разговори може да се користат како доказ во предметот „Триста“

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Прислушуваните разговори во предметот „Триста“ на Специјалното јав... повеќе...

 
Уставен суд: Присуството на адвокат во постапката пред нотар е согласно Уставот

Уставен суд: Присуството на адвокат во постапката пред нотар е согласно Уставот

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Задолжителното присуство на адвокат во постапката пред нотарот не ... повеќе...

Салији: Како Министерство за правда ќе се залагаме за целосно спроведување на владеењето на право

Салији: Како Министерство за правда ќе се залагаме за целосно спроведување на владеењето на право

Скопје, 21 септември 2017 (МИА) - Првите 100 дена од формирањето на новата Влада, за Министерството ... повеќе...

Салији: СЈО ќе биде специјален оддел во државното Јавно обвинителство

Салији: СЈО ќе биде специјален оддел во државното Јавно обвинителство

Скопје, 21 септември 2017 (МИА) - Во Нацрт-стратегијата за правосудниот сектор за период 2017-2022 г... повеќе...

Презентирани извештаи за брза постапка за решавање спорови од мала вредност

Презентирани извештаи за брза постапка за решавање спорови од мала вредност

Скопје, 21 септември 2017 (МИА) - Граѓаните и фирмите треба да ја користат брзата постапка за разреш... повеќе...

Антикорупциска го одби приговорот на Бедредин Ибраими

Антикорупциска го одби приговорот на Бедредин Ибраими

Скопје, 20 септември 2017 (МИА) - Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) смета дека ... повеќе...

Не почна главниот претрес од повтореното судење за убиството на Димитар Матилоски

Не почна главниот претрес од повтореното судење за убиството на Димитар Матилоски

Охрид, 19 септември 2017 (МИА) - Закажаното прво рочиште од повторениот процес за убиството на охриѓ... повеќе...

Одложено судењето на напаѓачот на Шекеринска во Собранието

Одложено судењето на напаѓачот на Шекеринска во Собранието

Скопје, 19 септември 2017 (МИА) - Во Основниот суд Скопје 1 денеска беше одложено судењето против Па... повеќе...

Народниот правобранител реагира на забрана ученички со шамии да следат настава

Народниот правобранител реагира на забрана ученички со шамии да следат настава

Скопје, 19 септември 2017 (МИА) - Народниот правобранител ја осудува постапката на Министерството за... повеќе...

Во Охрид денеска треба да почне повтореното судење за убиството на Димитар Матилоски

Во Охрид денеска треба да почне повтореното судење за убиството на Димитар Матилоски

Охрид, 19 септември 2017 (МИА) - Пред Основниот суд во Охрид денеска треба да биде одржано првото ро... повеќе...

Ристовска: Имотот на ВМРО-ДПМНЕ во 2016 беше ставен под хипотека

Ристовска: Имотот на ВМРО-ДПМНЕ во 2016 беше ставен под хипотека

Скопје, 18 септември 2017 (МИА) - Во Врховниот суд на РМ денеска се одржа јавна седница, на која спе... повеќе...

Кривичен суд: Системот за издавање потврди од кривична и казнена евиденција повторно во функција

Кривичен суд: Системот за издавање потврди од кривична и казнена евиденција повторно во функција

Скопје, 18 септември 2017 (МИА) - АКМИС системот за управување со судски предмети од денеска функцио... повеќе...

Оложено судењето за случајот „Сопот“

Оложено судењето за случајот „Сопот“

Скопје, 18 септември 2017 (МИА) - Поради отсуство  на судијката, денеска во скопскиот Кривичен суд е... повеќе...

Врховниот суд ќе одлучува по жалбата на СЈО за случајот „Талир“

Врховниот суд ќе одлучува по жалбата на СЈО за случајот „Талир“

Скопје, 18 септември 2017 (МИА) - Врховните судии денеска треба да одлучуваат по барањето на Специја... повеќе...

СЈО го објави четвртиот шестмесечен извештај за својата работа

СЈО го објави четвртиот шестмесечен извештај за својата работа

Скопје, 15 септември 2017 (МИА) - Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска го објави четвртиот... повеќе...

Меѓународна конференција „Владеење на правото - Каде се движиме?”

Меѓународна конференција „Владеење на правото - Каде се движиме?”

Скопје, 14 септември 2017 (МИА) - Во организација на Центарот за економски анализи (ЦЕА) од Скопје, ... повеќе...

Врховен расправаше за пресудата на Костовски, за имотот на ВМРО-ДПМНЕ в понеделник

Врховен расправаше за пресудата на Костовски, за имотот на ВМРО-ДПМНЕ в понеделник

Скопје, 14 септември 2017 (МИА) - Врховниот суд на денеска на јавна седница расправаше за барањето з... повеќе...

Мозаик

Пат околу светот со велосипед за 78 дена

Шкотскиот велосипедист Марк Бомонт го собори досег...

Хрват заштити збор и сега си ги бара сопственичките права

Музичарот Хрвоје Турчин од Загреб, во јавноста поз...

Ураганот Харви зад себе остави гробишта на автомобили

Три седмици откако ураганот Харви го погоди Тексас...

Швајцарците продаваат воздух од Алпите

Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија,...

Почина Лилијан Бетанкур

Наследничката на француската козметичка групација ...