• A-
  • A
  • A+

сабота, 23 септември 2017, 

Внатрешна политика

Собранието расправа за законот за употреба на јазиците

Собранието расправа за законот за употреба на јазиците

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Собранието на Република Македонија по двете пауза вечерва ја продо... повеќе...

 
Заев од ОН: Македонија промовира нов пристап кон соседите, нејзина ориентација се ЕУ и НАТО

Заев од ОН: Македонија промовира нов пристап кон соседите, нејзина ориентација се ЕУ и НАТО

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Да не се фокусираме на разликите, туку на нашите главни одговорнос... повеќе...

Заев од ОН: На заедничките предизвици да одговориме со заеднички решенија

Заев од ОН: На заедничките предизвици да одговориме со заеднички решенија

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Да не се фокусираме на разликите, туку на нашите главни одговорнос... повеќе...

Собраниската расправа за законот за употреба на јазиците продолжува во 22 часот

Собраниската расправа за законот за употреба на јазиците продолжува во 22 часот

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Собраниската расправа за законот за употребата на јазиците е преки... повеќе...

Заев за МИА: На 25-годишнината од членството во ОН, Македонија очекува сериозен напредок во евроинтеграцијата

Заев за МИА: На 25-годишнината од членството во ОН, Македонија очекува сериозен напредок во евроинтеграцијата

Њујорк, 22 септември 2017 (МИА) - Македонска делегација предводена од премиерот Зоран Заев и министе... повеќе...

Премиерот Заев се сретна со генералниот секретар на ОН, Гутереш

Премиерот Заев се сретна со генералниот секретар на ОН, Гутереш

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, прид... повеќе...

Заев на прием во организација на германскиот министер Габриел:Силна поддршка на реформите во Македонија

Заев на прием во организација на германскиот министер Габриел:Силна поддршка на реформите во Македонија

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Во рамки на активностите на 72. Генерално собрание на ОН во Њујорк... повеќе...

Собраниска расправа за законот за употреба на јазиците, во моментот пауза од половина час

Собраниска расправа за законот за употреба на јазиците, во моментот пауза од половина час

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Пратениците попладнево во рамки на 15. седница ја продолжија распр... повеќе...

Премиерот Заев се сретна со претседателот на Генералното собрание на ОН, Лајчак

Премиерот Заев се сретна со претседателот на Генералното собрание на ОН, Лајчак

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Во рамки на активностите на 72. Генерално собрание на Обединетите ... повеќе...

Агенцијата за вработување од понеделник со ново работно време

Агенцијата за вработување од понеделник со ново работно време

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Од понеделник, 25.09.2017 година, работното време на Агенцијата за... повеќе...

Собранието расправа по законот за употреба на јазиците

Собранието расправа по законот за употреба на јазиците

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска го одржува петтото прод... повеќе...

Известување за медиумите

Скопје, 22 септември 2017  Обраќање на премиерот Зоран Заев на пленарната седница на 72. Генерално ... повеќе...

Дебата: Потребен развој на брзите и супер брзи бродбенд комуникациски мрежи

Дебата: Потребен развој на брзите и супер брзи бродбенд комуникациски мрежи

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Македонија мора да го намали јазот во постоењето и користењето на ... повеќе...

Апостолска: Компании од САД, Кина, Индија, ... заинтересирани за инвестирање во Македонија

Апостолска: Компании од САД, Кина, Индија, ... заинтересирани за инвестирање во Македонија

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Преку десет странски компании од Грција, Италија, САД, Кина, Индиј... повеќе...

Заев: Очекуваме датум за почеток на преговори

Заев: Очекуваме датум за почеток на преговори

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Очекуваме на есен да се тргне условеноста на препораката за членст... повеќе...

Премиерот Заев ќе има обраќање на пленарната сесија на Генералното собрание на ОН

Скопје, 22 септември 2017 Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамките ... повеќе...

Премиерот Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Премиерот Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Њујорк, 22 септември 2017 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, дене... повеќе...

Мозаик

Пат околу светот со велосипед за 78 дена

Шкотскиот велосипедист Марк Бомонт го собори досег...

Хрват заштити збор и сега си ги бара сопственичките права

Музичарот Хрвоје Турчин од Загреб, во јавноста поз...

Ураганот Харви зад себе остави гробишта на автомобили

Три седмици откако ураганот Харви го погоди Тексас...

Швајцарците продаваат воздух од Алпите

Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија,...

Почина Лилијан Бетанкур

Наследничката на француската козметичка групација ...