• A-
  • A
  • A+
вторник, 21 ноември 2017, 

Граѓански сектор

Дебатата „Како и зошто ЕУ“: Иднината на Македонија е во НАТО и ЕУ

Дебатата „Како и зошто ЕУ“: Иднината на Македонија е во НАТО и ЕУ

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Кај сите релевантни политички партии во земјава постои консензус дек... повеќе...

 
Трибина за намалување на процедурите за инвалдиска пензија и признавање на бенефициран стаж за лица со телесен инвалидитет

Трибина за намалување на процедурите за инвалдиска пензија и признавање на бенефициран стаж за лица со телесен инвалидитет

Виница, 20 ноември 2017 (МИА) - Во Македонија околу 10 проценти или 200.000 жители се со телесен инв... повеќе...

Последен ден за пријавување на конкурсот за наградата „Жан Моне 2017“

Последен ден за пријавување на конкурсот за наградата „Жан Моне 2017“

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Рокот за пријавување за 15. конкурс за овогодинешната награда „Жан М... повеќе...

Во Битола промовирана книгата „Самак“ од новинарот Пеце Стефановски

Во Битола промовирана книгата „Самак“ од новинарот Пеце Стефановски

Битола, 20 ноември 2017 (МИА) - Битолскиот новинар Пеце Стефановски синоќа во Битола приреди промоци... повеќе...

„Сите сме нивни деца“ - Недела за грижа за стари лица

„Сите сме нивни деца“ - Недела за грижа за стари лица

Скопје, 20 ноември 2017 (2017) - Под мотото „Сите сме нивни деца“ Црвениот крст на Град Скопје ќе го... повеќе...

Работилница за интеграција и трајни решенија за косовските бегалци

Работилница за интеграција и трајни решенија за косовските бегалци

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Дводневна работилница на тема „Подобрување на системот на правна заш... повеќе...

Синдикатот на градежниците бара комисија за подобрување на работничките права

Синдикатот на градежниците бара комисија за подобрување на работничките права

Скопје, 19 ноември 2017 (МИА) - Независниот синдикат на градежните работници, инженери и трговци во ... повеќе...

Само 18 проценти од територијата на Македонија има канализациска мрежа

Само 18 проценти од територијата на Македонија има канализациска мрежа

Скопје, 19 ноември 2017 (МИА) - Само 18 проценти од територијата на Македонија е покриена со канализ... повеќе...

Во Зајас погребани посмртни останки на албански жртви од 1913 до Втората светска војна

Во Зајас погребани посмртни останки на албански жртви од 1913 до Втората светска војна

Кичево, 18 ноември 2017 (МИА) - Посмртни останки на албански жртви од масакри од 1913 година па сè д... повеќе...

Почина Благојка Џалева-Ангелова, првоборец и носител на партизанска споменица 1941

Почина Благојка Џалева-Ангелова, првоборец и носител на партизанска споменица 1941

Скопје, 18 ноември 2017 (МИА) - Вчера во Скопје на 94 години почина Благојка Џалева-Ангелова, првобо... повеќе...

Зголемен водостојот на дел од реките и на Дојранското Езеро

Зголемен водостојот на дел од реките и на Дојранското Езеро

Скопје, 18 ноември 2017 (МИА) - Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) регистрира повисоки водо... повеќе...

Седум милиони денари од ЈП „Куманово паркинг" префрлени за идната година

Седум милиони денари од ЈП „Куманово паркинг" префрлени за идната година

Куманово, 18 ноември 2017 (МИА) - Седум од вкупно предвидените 24 милиони милиони денари за годишно ... повеќе...

Одбележан 18 Ноември, денот на ослободувањето на Гостивар

Одбележан 18 Ноември, денот на ослободувањето на Гостивар

Гостивар, 18 ноември 2017 (МИА) - По повод 73 години од ослободување на Гостивар, вчера беше организ... повеќе...

Креативна работилница во пресрет на Меѓународниот ден на лица со посебни потреби

Креативна работилница во пресрет на Меѓународниот ден на лица со посебни потреби

Скопје, 18 ноември 2017 (МИА) - Националната галерија на Македонија во соработка со Амбасадата на Ре... повеќе...

ЗНМ: Поголема безбедност, а не казни за новинарите

ЗНМ: Поголема безбедност, а не казни за новинарите

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Во Македонија постои јасна тенденција за неказнивост на насилството ... повеќе...

Центар за граѓански мониторинг: Македонија исклучително партизирана држава

Центар за граѓански мониторинг: Македонија исклучително партизирана држава

Скопје, 17 ноември 2017 (МИА) - Македонија е исклучително партизирана држава и таа практично е рекор... повеќе...

Во Велес се одржа десетата „Етно вешта жена 2017“

Во Велес се одржа десетата „Етно вешта жена 2017“

Велес, 17 ноември 2017 (МИА) - Манифестацијата „Етно вешта жена“, која во Македонија се одржува веќе... повеќе...

Мозаик

На Шарапова и се закануваат седум години затвор

Руската тенисерка Марија Шарапова се соочува со об...

„Форбс“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплате...

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Футуристот Матијас Хоркс, кој е основач на германс...

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц ...

Руска пензионерка освои седум милиони евра на лотарија (видео)

Пензионерка од руската Вороњешка Област, 600 килом...