• A-
  • A
  • A+

сабота, 23 септември 2017, 

Економија свет

ЕЦБ: Земјите од Западен Балкан да ја зајакнат довербата во сопствените валути

ЕЦБ: Земјите од Западен Балкан да ја зајакнат довербата во сопствените валути

Сараево, 22 септември 2017 (МИА) – Државите од Западен Балкан треба да ја зајакнат јавната доверба в... повеќе...

 
„Гугл“ добива голем дел од Ејч-Ти-Си за 1,1 милијарда долари

„Гугл“ добива голем дел од Ејч-Ти-Си за 1,1 милијарда долари

Њујорк, 21 септември 2017 (МИА) – Гугл ќе добие голем дел од акциите на производителот на мобилни те... повеќе...

Анѓушев: Само 18 отсто од територијата има канализација, а Скопје има споменици од милиони евра

Анѓушев: Само 18 отсто од територијата има канализација, а Скопје има споменици од милиони евра

Скопје, 20 септември 2017 (МИА) – Македонија е исклучително нерамномерно регионално развиена. Само 1... повеќе...

Анѓушев: Само 18 отсто од територијата има канализација, а Скопје има споменици од милиони евра

Анѓушев: Само 18 отсто од територијата има канализација, а Скопје има споменици од милиони евра

Скопје, 20 септември 2017 (МИА) – Македонија е исклучително нерамномерно регионално развиена. Само 1... повеќе...

Рудното богатство на Северна Кореја вреди 10.000 милијарди долари

Рудното богатство на Северна Кореја вреди 10.000 милијарди долари

Москва, 13 септември 2017 (МИА) - Северна Кореја лежи на резерви од над 200 минерални руди, чија вре... повеќе...

Заев најави нов пакет мерки за привлекување странски инвестиции

Заев најави нов пакет мерки за привлекување странски инвестиции

Скопје, 13 септември 2017 (МИА) – Условите за странските инвеститори во Македонија континуирано се п... повеќе...

Во Србија договорено зголемување на минималната цена на трудот на 143 динари за час

Во Србија договорено зголемување на минималната цена на трудот на 143 динари за час

Белград, 12 септември 2017 (МИА) – Минималната цена на трудот во Србија од идната година ќе биде зго... повеќе...

Ураганите на Карибите и во Северна Америка осигурителни компании ќе ги чинат 200 милијарди долари

Ураганите на Карибите и во Северна Америка осигурителни компании ќе ги чинат 200 милијарди долари

Лондон, 10 септември 2017 (МИА) - Загубите за осигурителните компании од ураганите, кои беснеат во р... повеќе...

Казахстан предлага здружување на исламските најразвиени земји налик на Г-20

Казахстан предлага здружување на исламските најразвиени земји налик на Г-20

Астана, 10 септември 2017 (МИА) - Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев денеска излезе со и... повеќе...

Макрон: ММФ треба да покаже добра волја во разговорите за грчкиот долг

Макрон: ММФ треба да покаже добра волја во разговорите за грчкиот долг

Атина, 7 септември 2017 (МИА) - Францускиот претседател Еманул Макрон при посетата на Атина, го пови... повеќе...

Су Чи негира дека владата на Мјанмар ги прогонува муслиманите

Су Чи негира дека владата на Мјанмар ги прогонува муслиманите

Јангун, 6 септември 2017 (МИА) - Добитничката на Нобелова награда за мир Аун Сан Су Чи која е неформ... повеќе...

Енергетската криза ја влоши финансиската состојба на КЕШ

Енергетската криза ја влоши финансиската состојба на КЕШ

Тирана, 4 септември 2017 (МИА) – Енергетската криза, во која се најде Албанија поради минималното до... повеќе...

Шефот на „Епл“ награден со бонус од 89,2 милиони долари

Шефот на „Епл“ награден со бонус од 89,2 милиони долари

Вашингтон, 30 август 2017 (МИА) - Шефот на мултинационалната технолошка компанија „Епл“ (Apple) Тим ... повеќе...

Дара Kосровшахи - нов генерален директор на Убер

Дара Kосровшахи - нов генерален директор на Убер

Сан Франциско, 30 август 2017 (MИА) - Раководителот на една од најголемите туристички компании во СА... повеќе...

Полска, Бугарија и Романија се земји од ЕУ каде месото е најевтино

Полска, Бугарија и Романија се земји од ЕУ каде месото е најевтино

Букурешт, 23 август 2017 (МИА) - Романија, Полска и Бугарија се земји во Европската унија каде ценит... повеќе...

САД блокираа 300 милиони долари помош за Египет, заради непочитување на правата на човекот

САД блокираа 300 милиони долари помош за Египет, заради непочитување на правата на човекот

Вашингтон, 23 август 2017 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп скрати ... повеќе...

Приходите од туризмот во Грција во јули се зголемија за 14,2 отсто

Приходите од туризмот во Грција во јули се зголемија за 14,2 отсто

Атина, 22 август 2017 (МИА) - Податоците за туризмот, есенцијалниот извор за средства во Грција, што... повеќе...

Мозаик

Пат околу светот со велосипед за 78 дена

Шкотскиот велосипедист Марк Бомонт го собори досег...

Хрват заштити збор и сега си ги бара сопственичките права

Музичарот Хрвоје Турчин од Загреб, во јавноста поз...

Ураганот Харви зад себе остави гробишта на автомобили

Три седмици откако ураганот Харви го погоди Тексас...

Швајцарците продаваат воздух од Алпите

Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија,...

Почина Лилијан Бетанкур

Наследничката на француската козметичка групација ...