• A-
  • A
  • A+
вторник, 21 ноември 2017, 

Религии

Позитивни реакции за писмото од САС на МПЦ-ОА до БПЦ

Позитивни реакции за писмото од САС на МПЦ-ОА до БПЦ

Скопје, 21 ноември 2017 (МИА) - Писмото што Светиот синод на Македонската православна црква - Охридс... повеќе...

 
Успешен настап на монашките хорови на меѓународен фестивал во Грција

Успешен настап на монашките хорови на меѓународен фестивал во Грција

Дебар, 20 ноември 2017 (МИА) - Монашките хорови од свештените обители на Бигорскиот манастир, манаст... повеќе...

Димевски: Писмото до БПЦ е позитивен чекор, но адресата за афтокефалност останува СПЦ

Димевски: Писмото до БПЦ е позитивен чекор, но адресата за афтокефалност останува СПЦ

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Писмото што Светиот синод на МПЦ-ОА го испрати до Бугарската правосл... повеќе...

Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ-ОА до БПЦ

Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ-ОА до БПЦ

Атина, 20 ноември 2917( МИА) - Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколни... повеќе...

Ѓоко Ѓорѓевски: Се наѕира можно праведно решение за македонското црковно прашање

Ѓоко Ѓорѓевски: Се наѕира можно праведно решение за македонското црковно прашање

Скопје, 20 ноември 2017 (МИА) - Деканот на Православниот богословски факултет „Св.Климент Охридски“ ... повеќе...

Ѓорѓевски: Писмото до БПЦ обид да се дојде до автокефалност на поинаков начин

Ѓорѓевски: Писмото до БПЦ обид да се дојде до автокефалност на поинаков начин

Скопје, 19 ноември 2017 (МИА) - Писмото што Светиот синод на Македонската православна црква - Охридс... повеќе...

Еден век постоење на Црквата Свети великомаченик Георгиј во Кочани

Еден век постоење на Црквата Свети великомаченик Георгиј во Кочани

Скопје, 19 ноември 2017 (МИА) - Црковниот храм посветен на „Свети великомаченик Георгиј“ од Кочани с... повеќе...

МПЦ побара Бугарската православна црква да и биде црква-мајка

МПЦ побара Бугарската православна црква да и биде црква-мајка

Скопје, 19 ноември 2017 (МИА) - Светиот синод на Македонската православна црква - Охридска архиеписк... повеќе...

Монашки хорови од Македонија на фестивал во Солун

Монашки хорови од Македонија на фестивал во Солун

Дебар, 18 ноември 2017 (МИА) - Монашкиот хор на Бигорскиот манастир и монахинските хорови „Свети Гео... повеќе...

Бигорскиот манастир од БПЦ доби на дар честици од мошти на пет светители

Бигорскиот манастир од БПЦ доби на дар честици од мошти на пет светители

Дебар, 8 ноември 2017 (МИА) – Македонското древно светилшите „Свети Јован Крстител“ попознат како Би... повеќе...

Марков манастир го празнува својот патрон Свети Димитрија

Марков манастир го празнува својот патрон Свети Димитрија

Скопје, 7 ноември 2017 (МИА) - Марковиот манастир денеска и утре го одбележува споменот за својот па... повеќе...

Задушница - спомен за починатите

Задушница - спомен за починатите

Скопје, 4 ноември 2017 (МИА) - Православните христијани денеска ја одбележуваат Митровденската задуш... повеќе...

Промоција на Јубилеен зборник по повод 50 години од прогласувањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Промоција на Јубилеен зборник по повод 50 години од прогласувањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Скопје, 1 ноември 2017 (МИА) - Јубилеен зборник по повод 50- годишнината од прогласувањето на автоке... повеќе...

Групна венчавка во црквата  „Рождество на Пресвета Богородица“

Групна венчавка во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“

Скопје, 29 октомври 2017 (МИА) - Повеќе брачни двојки денеска беа венчани во црквата „Рождество на П... повеќе...

Осветена црквата „Покров на Пресвета Богородица“ во Лешани

Осветена црквата „Покров на Пресвета Богородица“ во Лешани

Охрид, 29 октомври 2017 (МИА) - Во манастирскиот комплекс „Сите Светии“ во охридското село Лешани де... повеќе...

Групно венчавање во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје

Групно венчавање во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје

Скопје, 29 октомври 2017 (МИА) - Во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје денеска ќе б... повеќе...

Групно венчавање во Пресвета Богородица

Групно венчавање во Пресвета Богородица

Скопје, 28 октомври 2917 (МИА) - Во храмот Рождество на Пресвета Богородица во Скопје утре ќе биде о... повеќе...

Мозаик

На Шарапова и се закануваат седум години затвор

Руската тенисерка Марија Шарапова се соочува со об...

„Форбс“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплате...

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Футуристот Матијас Хоркс, кој е основач на германс...

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц ...

Руска пензионерка освои седум милиони евра на лотарија (видео)

Пензионерка од руската Вороњешка Област, 600 килом...