• A-
  • A
  • A+
среда, 13 декември 2017, 

Религии

Групна венчавка во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“

Групна венчавка во црквата  „Рождество на Пресвета Богородица“

Скопје, 29 октомври 2017 (МИА) - Повеќе брачни двојки денеска беа венчани во црквата „Рождество на П... повеќе...

 
Осветена црквата „Покров на Пресвета Богородица“ во Лешани

Осветена црквата „Покров на Пресвета Богородица“ во Лешани

Охрид, 29 октомври 2017 (МИА) - Во манастирскиот комплекс „Сите Светии“ во охридското село Лешани де... повеќе...

Групно венчавање во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје

Групно венчавање во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје

Скопје, 29 октомври 2017 (МИА) - Во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје денеска ќе б... повеќе...

Групно венчавање во Пресвета Богородица

Групно венчавање во Пресвета Богородица

Скопје, 28 октомври 2917 (МИА) - Во храмот Рождество на Пресвета Богородица во Скопје утре ќе биде о... повеќе...

Осветување на храмот „Св. Наум Охридски“ во Радишани

Осветување на храмот „Св. Наум Охридски“ во Радишани

Скопје, 22 октомври 2017 (МИА) - Во рамки на одбележувањето на 50-годишнината од возобновувањето на ... повеќе...

Осветување на храмот „Св. Наум Охридски“ во Радишани по повод 50 години од возобновувањето на МПЦ-ОА

Осветување на храмот „Св. Наум Охридски“ во Радишани по повод 50 години од возобновувањето на МПЦ-ОА

Скопје, 21 октомври 2017 (МИА) - Во рамки на одбележувањето на 50-годишнината од возобновувањето на ... повеќе...

Во манастирот „Св.Јоаким Осоговски“ одбележани 50 години автокефалност на МПЦ-ОА

Во манастирот „Св.Јоаким Осоговски“ одбележани 50 години автокефалност на МПЦ-ОА

Крива Паланка, 16 октомври 2017 (МИА) - Со служeње света божествена архиерејска литургија во манасти... повеќе...

Црковен собир во манастирот „Покров на Пресвета Богородица“

Црковен собир во манастирот „Покров на Пресвета Богородица“

Македонска Каменица, 14 октомври 2017 (МИА) - На манастирскиот комплекс Еленец, покрај манастирот„ П... повеќе...

Oсветена новоизградената црква „Свети Лука“ во Виница

Oсветена новоизградената црква „Свети Лука“ во Виница

Виница, 7 октомври 2017 (МИА) - Во присуство на голем број верници од Источна Македонија и со света ... повеќе...

Балканска конференција за 500-годишнината од протестантската реформација 1517-2017

Балканска конференција за 500-годишнината од протестантската реформација 1517-2017

Скопје, 5 октомври 2017 (МИА) - Во организација на Балканскиот институт за вера и култура, Институ... повеќе...

Духовна академија по повод 50-годишнината од автокефалноста на МПЦ

Духовна академија по повод 50-годишнината од автокефалноста на МПЦ

Охрид, 30 септември 2017 (МИА) – Ништо наше не траело толку долго и не било толку плодоносно и спасо... повеќе...

Богослужби и свечена академија по повод 50-годишнината од автокефалноста на МПЦ

Богослужби и свечена академија по повод 50-годишнината од автокефалноста на МПЦ

Охрид, 30 септември 2017 (МИА) - По повод празникот „Св.Маченички Вера, Надеж и Љубов“ утринава во к... повеќе...

Богослужби и свечена академија во Охрид по повод 50-годишнината од автокефалноста на МПЦ

Богослужби и свечена академија во Охрид по повод 50-годишнината од автокефалноста на МПЦ

Охрид, 29 септември 2017 (МИА) - По повод празникот „Св.Маченички Вера, Надеж и Љубов“ утре изутрина... повеќе...

Одбележана манастирската слава на „Св.Георгиј Победоносец“ во село Рајчица

Одбележана манастирската слава на „Св.Георгиј Победоносец“ во село Рајчица

Дебар, 27 септември 2017 (МИА) - Манастирот „Свети Георгиј Победоносец" во дебарското село Рајчица г... повеќе...

САС на МПЦ-ОА го поддржа договорот меѓу Македонија и Бугарија

САС на МПЦ-ОА го поддржа договорот меѓу Македонија и Бугарија

Скопје, 25 септември 2017 (МИА) -  Светиот архиерејски синод на МПЦ - ОА во пресрет на централната п... повеќе...

Архимандритот Јоаникиј Ракотински прогласен за светител (ДПЛ)

Архимандритот Јоаникиј Ракотински прогласен за светител (ДПЛ)

Скопје,  24 септември 2017 (МИА) - Архимандритот Јоаникиј од Ракотинци денеска во Соборниот храм „Св... повеќе...

Архимандритот Јоаникиј Ракотински прогласен за светител

Архимандритот Јоаникиј Ракотински прогласен за светител

Скопје,  24 септември 2017 (МИА) - Архимандритот Јоаникиј од Ракотинци денеска во Соборниот храм „Св... повеќе...

Мозаик

Косовско село украсено како од бајките

Косовското село Петершан, кое се наоѓа на неколку ...

„Хафингтон пост“ објави листа на 18 најдобри филмови во 2017 година

Американскиот весник „Хафингтон пост“ објави листа...

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...