• A-
  • A
  • A+
среда, 13 декември 2017, 

Религии

Архимандритот Јоаникиј Ракотински ќе биде прогласен за светител

Архимандритот Јоаникиј Ракотински ќе биде прогласен за светител

Скопје, 24 септември 2017 (МИА) - Архимандритот Јоаникиј од Ракотинци денеска во Соборниот храм „Св.... повеќе...

 
Архимандритот Јоаникиј од Ракотинци ќе биде прогласен за светител (КРГ)

Архимандритот Јоаникиј од Ракотинци ќе биде прогласен за светител (КРГ)

Скопје, 23 септември 2017 (МИА) - Архимандритот Јоаникиј од Ракотинци утре во Соборниот храм „Св.Кли... повеќе...

Архимандритот Јоаникиј од Ракотинци во недела ќе биде прогласен за светител

Архимандритот Јоаникиј од Ракотинци во недела ќе биде прогласен за светител

Скопје, 22 септември 2017 (МИА) - Архимандритот Јоаникиј од Ракотинци на 24 септември во Соборниот х... повеќе...

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица - Мала Богородица

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица - Мала Богородица

Скопје, 21 септември 2017 (МИА) - Утрена богослужба, а потоа и света литургија се одржува денеска во... повеќе...

Литија во Скопје во пресрет на Рождество на Пресвета Богородица

Литија во Скопје во пресрет на Рождество на Пресвета Богородица

Скопје, 20 септември 2017 (МИА) - Литија по улиците во центарот на Скопје ќе биде одржана денеска во... повеќе...

Со света архијерејска литургија ќе се одбележи 50-годишнината од формирањето на Дебарско-кичевската епархија

Со света архијерејска литургија ќе се одбележи 50-годишнината од формирањето на Дебарско-кичевската епархија

Охрид, 16 септември 2017 (МИА) – Со Света архијерејска литургија што ќе се служи во манастирот „Св. ... повеќе...

Фрескоживопис во црквата „Св.Димитрија“ во Зрновци

Фрескоживопис во црквата „Св.Димитрија“ во Зрновци

Кочани, 12 септември 2017 (МИА) - Со одлука на Црковниот одбор на Зрновската парохија, како и со фин... повеќе...

Бигорски го одбележува патронот, братството збогатено за уште еден член

Бигорски го одбележува патронот, братството збогатено за уште еден член

Дебар, 11 септември 2017 (МИА) - Познатото македонско древно светилиште „Свети Јован Крстител", попо... повеќе...

Во Велес осветена црквата „Св. Кирил и Методиј“

Во Велес осветена црквата „Св. Кирил и Методиј“

Велес, 10 септември 2017 (МИА) - Во Велес денеска е осветена и пуштена во употреба црквата „Свети Ки... повеќе...

Монографија за новата велешка црква „Свети Кирил и Методиј“

Монографија за новата велешка црква „Свети Кирил и Методиј“

Велес, 7 септември 2017 (МИА) - Издавачката дејност  на Повардарската епархија „Св.Ѓорѓи Полошки“ во... повеќе...

Во Дебарско се одбележува празникот Курбан Бајрам

Во Дебарско се одбележува празникот Курбан Бајрам

Дебар,01 септември 2017(МИА) - Со утрински намаз, во сите 35 џамии во дебарското муфтиство, почна од... повеќе...

Честитка по повод Крбан Бајрам од Комисијата за односи со верските заедници

Честитка по повод Крбан Бајрам од Комисијата за односи со верските заедници

Скопје, 1 септември 2017 (МИА) - Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеск... повеќе...

Муслиманите слават Курбан Бајрам

Муслиманите слават Курбан Бајрам

Скопје, 1 септември 2016 (МИА) - Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот ... повеќе...

Во Дебар за Курбан Бајрам се очекува продажба на 1.500 овни

Во Дебар за Курбан Бајрам се очекува продажба на 1.500 овни

Дебар, 30 август 2017 (МИА) - Во рамките на подготовките за одбележување на големиот муслимански пра... повеќе...

Празникот Успение на Пресвета Богородица одбележан во Лешок

Празникот Успение на Пресвета Богородица одбележан во Лешок

Тетово, 28 август 2017 (МИА) - Со голем црковно-народен собир во манастирскиот комплекс „Свети Атана... повеќе...

Празникот Успение на Пресвета Богородица одбележан во манастирот Трескавец

Празникот Успение на Пресвета Богородица одбележан во манастирот Трескавец

Прилеп, 28 август 2017 (МИА) - Стотици граѓани присуствуваа на вечерната богослужба за празникот Усп... повеќе...

Чествување на Успение на Пресвета Богородица и Св.Јоаким Осоговски во Крива Паланка

Чествување на Успение на Пресвета Богородица и Св.Јоаким Осоговски во Крива Паланка

Крива Паланка, 28 август 2017 (МИА) - Во манастирот кај Крива Паланка чија црква го носи името на Пр... повеќе...

Мозаик

Косовско село украсено како од бајките

Косовското село Петершан, кое се наоѓа на неколку ...

„Хафингтон пост“ објави листа на 18 најдобри филмови во 2017 година

Американскиот весник „Хафингтон пост“ објави листа...

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...