• A-
  • A
  • A+
понеделник, 11 декември 2017, 

Религии

Oдбележување на празникот Успение на Пресвета Богородица во манастирот во Матка

Oдбележување на празникот Успение на Пресвета Богородица во манастирот во Матка

Скопје, 28 август 2017 (МИА) - Во манастирот во Матка кај Скопје денеска  поглаварот на Македонска п... повеќе...

 
Двеста години од изградбата на црквата „Успение на Пресвета Богородица” во Ваташа

Двеста години од изградбата на црквата „Успение на Пресвета Богородица” во Ваташа

28 август 2017              Христијаните преку денот ѕидале,  а муслиманите навечер им го уривале ... повеќе...

Бдеење и литургија за Успение на пресвета Богородица во манастирот на Матка

Бдеење и литургија за Успение на пресвета Богородица во манастирот на Матка

Скопје, 27 август 2017 (МИА) - Во пресрет на одбележувањето на православниот  празник Успение на Пре... повеќе...

Бдеење и литургија за празникот Успение на пресвета Богородица во манастирот на Матка

Бдеење и литургија за празникот Успение на пресвета Богородица во манастирот на Матка

Скопје, 21 август 2017 (МИА) - Во пресрет на одбележувањето на православниот  празник Успение на Пре... повеќе...

Божествена литургија на врвот на Крчин

Божествена литургија на врвот на Крчин

Дебар, 21 август 2017 (МИА) - Дел од монашкото братство на Бигорскиот манастир  и сестринствата од Р... повеќе...

Од дебарското муфтство 36 верници заминуваат на аџилак

Од дебарското муфтство 36 верници заминуваат на аџилак

Дебар,19 август 2017 (МИА) - Од дебарското муфтиство, кое ги опфаќа општните Дебар, Центар Жупа и по... повеќе...

Во гостиварската населба Циглана, прославен празникот Преображение Господово

Во гостиварската населба Циглана, прославен празникот Преображение Господово

Гостивар, 19 август 2017 (МИА) - Со голем црковно-народен собир во манастирот во изградба „Св. Преоб... повеќе...

Заврши седмиот и последен летен камп по веронаука

Заврши седмиот и последен летен камп по веронаука

Дебар, 21 август 2017 (МИА) - Во македонското древно светилиште Бигорскиот манастир и неговиот метох... повеќе...

Заврши шестиот летен камп по веронаука во Бигорски и Рајчица

Заврши шестиот летен камп по веронаука во Бигорски и Рајчица

Дебар, 12 август 2017 (МИА) - Во манастирот „Св. Јован Крстител“, попознат како Бигорски манастир и ... повеќе...

Во Велес чествување на Св Великомаченик Пантелејмон

Во Велес чествување на Св Великомаченик Пантелејмон

Велес, 9 август 2017 (МИА) - Во соборниот храм Св Великомаченик Пантелејмон во Велес синоќа со празн... повеќе...

Претседателот на Народното собрание на Бугарија го посети Бигорскиот манастир

Претседателот на Народното собрание на Бугарија го посети Бигорскиот манастир

Дебар, 9 август 2017 (МИА) - Претседателот на Народното собрание на Република Бугарија Димитар Главч... повеќе...

Осветена црквата Свети великомаченик Георгиј Победоносец во Туденце

Осветена црквата Свети великомаченик Георгиј Победоносец во Туденце

Тетово, 6 август 2017 (МИА) - Четворица владици на Македонската православна црква, митрополитите тет... повеќе...

Осветена црквата во кавадаречкото село Брушани

Осветена црквата во кавадаречкото село Брушани

Кавадарци, 6 август 2017 (МИА) - Во кавадаречкото село Брушани денеска беше осветена новоизградената... повеќе...

Бигорска обител: Договорот за пријателство со Бугарија е природна последица на историските текови

Бигорска обител: Договорот за пријателство со Бугарија е природна последица на историските текови

Дебар, 1 август 2017 (МИА) – Оградувајќи се однапред од каква било партиска и политичка припадност, ... повеќе...

Поставен камен-темелник на црква во велешко Иванковци

Поставен камен-темелник на црква во велешко Иванковци

Велес, 29 јули 2017 (МИА) - Камен-темелник на црква, која ќе го носи името „Св. Тројца“, е поставен ... повеќе...

Летен камп по веронаука

Летен камп по веронаука

Дебар, 28 јули 2018 (МИА) – Во Бигорскиот манастир и неговиот метох, манастирот „Свети Георгиј Побед... повеќе...

Заврши четвртиот летен камп по веронаука

Заврши четвртиот летен камп по веронаука

Дебар, 23 јули 2017 (МИА) - Во Бигорскиот манастир и неговиот метох, манастирот „Свети Георгиј Побед... повеќе...

Мозаик

Суданки казнети со 40 камшици оти носеле панталони

Дваесет и четири Суданки се соочуваат со казна од ...

Уругвај: Скара за во „Гинис“

Уругвај го собори Гинисовиот рекорд во печење скар...

Севернокорејскиот лидер го контролира и времето

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се искачи на н...

Италијанец го премина Тибар одејќи по јаже

Италијанскиот еквилибрист Андреа Лорени, одејќи по...