• A-
  • A
  • A+
четврток, 22 март 2018, 

Религии

Католиците и дел од православните го слават Божик

Католиците и дел од православните го слават Божик

Скопје, 25 декември 2017 (МИА) - Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат... повеќе...

 
Католиците и дел од православните го слават Раѓањето Христово - Божик

Католиците и дел од православните го слават Раѓањето Христово - Божик

Скопје, 25 декември 2017 (МИА) - Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат... повеќе...

Католичките верници вечер го празнуваат Бадник, во пресрет Божик, раѓањето на Исус Христос

Католичките верници вечер го празнуваат Бадник, во пресрет Божик, раѓањето на Исус Христос

Скопје, 24 декември 2017 (МИА) - Католичките верници и дел од православните христијани кои времето г... повеќе...

Честитка за католичкиот Божик од Комисијата за односи со верските заедници

Честитка за католичкиот Божик од Комисијата за односи со верските заедници

Скопје, 24 декември 2017 (МИА) - Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи упати ... повеќе...

Божикна честитка на бискупот скопски Киро Стојанов

Божикна честитка на бискупот скопски Киро Стојанов

Скопје, 22 декември 2017 (МИА) - Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, ... повеќе...

Пронајдено историско писмо на славниот бигорски игумен Архимандрит Арсениј

Пронајдено историско писмо на славниот бигорски игумен Архимандрит Арсениј

Дебар, 22 декември 2017 (МИА) - Во Софиската народна библиотека пронајдено е писмо на игуменот Арсен... повеќе...

Поглаварот на МПЦ-ОА се сретна со бугарскиот патријарх Неофит

Поглаварот на МПЦ-ОА се сретна со бугарскиот патријарх Неофит

Скопје, 21 декември 2017 (МИА) - Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископ... повеќе...

Познати личности учествуваат во работилницата на радоста во организација на „Бадникови поворки“

Познати личности учествуваат во работилницата на радоста во организација на „Бадникови поворки“

Скопје, 20 декември 2017 (МИА) - Познатите личности во Македонија, деновиве интензивно се вклучуваат... повеќе...

Истражување: Партиите ја користат религијата во предизборните кампањи

Истражување: Партиите ја користат религијата во предизборните кампањи

Скопје, 18 декември 2017 (МИА) - Политичките партии помалку или повеќе ја користат религијата во сво... повеќе...

Синодот на Грчката православна црква со реакција на одлуката на БПЦ (ПВТ)

Синодот на Грчката православна црква со реакција на одлуката на БПЦ (ПВТ)

Атина, 16 декември 2017 (МИА) - Светиот синод на Грчката православна црква, на состанокот одржан во ... повеќе...

Синодот на Грчката православна црква со реакција на одлуката на БПЦ

Синодот на Грчката православна црква со реакција на одлуката на БПЦ

Атина, 16 декември 2017 (МИА) - Светиот синод на Грчката православна црква, на состанокот одржан во ... повеќе...

Доделена Француско-германската награда за човекови права

Доделена Француско-германската награда за човекови права

Скопје, 13 декември 2017 (МИА) -  Амбасадорите на Франција и на Германија Кристијан Тимоние и Томас ... повеќе...

Македонската поп естрада ја испеа божикната песна „Вечниот Бог“

Македонската поп естрада ја испеа божикната песна „Вечниот Бог“

Скопје, 13 декември 2017 (МИА) - Пејачи од македонската поп естрада во пресрет на Бадник и Божик се ... повеќе...

БПЦ: Очекуваме наскоро да бидеме во посакуваното единство со МПЦ

БПЦ: Очекуваме наскоро да бидеме во посакуваното единство со МПЦ

Струмица, 11 декември 2017 (МИА) - На Светата божествена литургија што се одржа во храмот на Светите... повеќе...

Црквата „Св.великомаченик Ѓорги“ во Кочани одбележува 100 години постоење

Црквата „Св.великомаченик Ѓорги“ во Кочани одбележува 100 години постоење

Кочани, 9 декември 2017 (МИА) - Црковниот храм посветен на Свети великомаченик Ѓорги во Кочани денес... повеќе...

Свети Климент Охридски Чудотврец

Свети Климент Охридски Чудотврец

Скопје, 8 декември 2017 (МИА) - Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на ... повеќе...

Научен собир „Предание и мисија“ на Православниот богословски факултет

Научен собир „Предание и мисија“ на Православниот богословски факултет

Скопје, 7 декември 2017 (МИА) - Научен собир на тема „Предание и мисија“ ќе се одржи денеска на Прав... повеќе...

Мозаик

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смен...

Нова научно-фантастична серија од авторот на „Игра на престолите“ (видео)

Додека љубителите на „Игра на престолите“ ја чекаа...

Планирање патувања и купување на карти за настани преку „Скајп“

Планирањето патувања со вашите најблиски или прија...

Роналдињо влегува во политика

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдињо ќе влезе...

Првата дама на Франција изненади со долгиот фустан

Првата дама на Франција Брижит Макрон е позната ка...