• A-
  • A
  • A+
среда, 21 март 2018, 

Турските и холандските инвестиции за поголема конкурентност на македонската економија

Турските и холандските инвестиции за поголема конкурентност на македонската економија

Скопје, 17 ноември 2015 (МИА) - Како турските инвестиции во Македонија од околу една милијарда евра и холандските вредни над 400 милиони евра можат партнерски да се најдат на трети пазари. Ова ќе биде една од темите на седница на Управниот одбор на Стопанска комора на Македонија – Турција (МАТТО) што ќе се одржи вечер во 19 часот во хотелот „Стоун Бриџ“ во Скопје.

Како што соопшти МАТТО, економските стратегии на Турција и Холандија ја гледаат Македонија како на место на поврзување со  ЕУ, централноазиските, кавкаските и северноафриканските пазари.

На седницата ќе стане збор и за влијанието на Кралството Холандија врз македонската економија, како и за тоа дали е реално со турските инвеститори да се соработува за пласман во трети земји. Предвидено е да зборуваат амбасадорите на Турција и Холандија, Омур Солендил и Воутер Пломп. 

На членовите на Управниот одбор на МАТТО ќе им бидат презентирани програмите на холандска влада за унапредување на конкурентноста на македонските компании, како и холандската инвестиција за производство на расаден материјал, European Plant company, Тетово која реализира пласман, покрај другите земји, и во Турција и Казахкстан. мч/дма/12:25

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Планирање патувања и купување на карти за настани преку „Скајп“

Планирањето патувања со вашите најблиски или прија...

Роналдињо влегува во политика

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдињо ќе влезе...

Првата дама на Франција изненади со долгиот фустан

Првата дама на Франција Брижит Макрон е позната ка...

Над 70 жени го обвиниле Вајнстин за сексуално вознемирување или напад

Од октомври досега над 70 жени го обвиниле холивуд...

Ридли Скот ќе снима воен филм за кинескиот пазар

Светски познатиот режисер Ридли Скот преговара за ...