• A-
  • A
  • A+
недела, 21 јануари 2018, 

Доверителите потпишаа Меморандум за разбирање со еден од потенцијалните инвеститори во Фени

Доверителите потпишаа Меморандум за разбирање со еден од потенцијалните инвеститори во Фени

Скопје, 7 декември 2017 (МИА) - Банките доверители во Фени разговараат со потенцијалните инвеститори, а со еден од нив е потпишан Меморандум за разбирање, информираат од Комерцијална банка.

Од Банката нагласуваат дека интенцијата на потпишување на Меморандум со заинтересираните инвеститори не е замена за официјалната стечајна постапка, туку само легитимирање на сериозноста на потенцијалните инвеститори.

Финалната одлука, како што наведуваат од Комерцијална банка, за тоа кој ќе биде идниот сопственик на „Фени“ ќе се носи во рамки на стечајната постапка, согласно законските одредби.

- Обезбедените кредитори и останатите доверители заеднички треба да проценат кој план за реорганизација е најдобар за нив и за иднината на комбинатот, наведуваат во соопштнието.скс/сд/14:45

###

 

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Фејсбук повикува на борба против лажните вести

Социјалната мрежа Фејсбук ги повика своите корисни...

Во Лондон одложен лет поради пијан пилот

Авион на „Бритиш ервејз“ со два часа задоцнување п...

Том Пети починал од случајно предозирање со аналгетици

Познатиот американски музичар Том Пети починал од ...

Ким Кардашиан ги разбесни фановите со новата фотографија

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан обја...

И Путин скокаше по крстот

Рускиот претседател Владмир Путин (65) денеска ско...