• A-
  • A
  • A+
четврток, 18 јануари 2018, 

Стапката на невработеност во третиот квартал 22,1 процент

Стапката на невработеност во третиот квартал 22,1 процент

Скопје, 7 декември 2017 (МИА) -  Стапката на невработеност во третиот квартал годинава изнесува 22,1 процент, објави денеска Државниот завод за статистика.

Според објавените податоци во вториот квартал стапката на невработеност изнесувала 22,6 проценти, а на крајот на минатата година 23,7 проценти.

Активното население во Македонија во третиот квартал брои 954.814 лица, од кои вработени се 743 451, а 211 363 лица се невработени.лв/скс/15:48

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...

Волк побегна од резерват во близина на училиште во британскиот град Рединг

Волк избега од резерват за диви животни, кој е во ...

Харвард работи на „таблета за генијалност"

Научници од Универзитетот Харвард сметаат дека „ск...

Воз што лае пуштен во промет во Јапонија

Во Јапонија е пуштен во промет воз што преку звучн...

Ќе се снима ТВ серија за контроверзната книга за Доналд Трамп

Книгата на новинарот Мајкл Вулф, „Fire and Fury: I...