• A-
  • A
  • A+
вторник, 20 февруари 2018, 

„Македонија во странскиот печат“ - ново издание на Државниот архив

„Македонија во странскиот печат“ - ново издание на Државниот архив

Скопје, 10 јануари 2017 (МИА) - Државниот архив на Република Македонија во соработка со Министерството за култура го објави првиот том од четиритомната едиција „Македонија во странскиот печат“.

- Ова мошне значајно дело се состои од 840 страници и на едно место ги собира написите и статиите за Македонија од крајот на 19 век до создавањето на независна Република Македонија. Опфаќа весници од повеќе земји, од кои во овој том се претставени Австралија, Нов Зеланд, Австрија, Бугарија, Германија, Русија, САД, Србија, Франција и Хрватска, соопшти Државниот архив. 

Проектот, во кој се вклучени повеќе доктори на науки и истражувачи од Македонија, ги пренесува весниците во оригинална, изворна форма,  со соодветен превод и фусноти. хс/паг/13:56

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Јапонец доби старателство над 13 бебиња од девет сурогат мајки

Тајландски суд му додели на еден Јапонец старателс...

Израелски научници се подготвуваат за мисија на Марс

Д - Марс е првиот проект спроведен во Израел во со...

Мадона уште еднаш на операција за подмладување

И на прагот од седмата деценија од животот, Мадона...

Доцнењето некогаш може да спаси живот

Поради метеж во сообраќајот, грчкиот сеизмолог и п...

„Нестле Кит Кет“ прогласена за најдобра чоколада на светот

Чоколадата „Кит Кет“ на светски познатиот бренд „Н...