• A-
  • A
  • A+
сабота, 24 февруари 2018, 

Промоција на „На вечниот сопатник“ од Екрем Јашаров

Промоција на „На вечниот сопатник“ од Екрем Јашаров

Скопје, 7 октомври 2017 (МИА) - Ромскиот културен и медиа центар  „Бариканипе“  од Скопје вечер организира промоција на книгата поезија „На вечниот сопатник“ од  Екрем Јашаров.

Ова е второ самостојно поетско дело на авторот Јашаров, издадено на три јазици: ромски, македонски и англиски со цел приближување на поетските творби до што поширок круг на публика.

Јашаров ги посвети песните на скоро починатата сопруга Џемиле, неговиот долгогодишен партнер и најдобар пријател. Во нив провејува духот на ромската традиција, навираат длабоки емоции.

„На вечниот сопатник“ е втора публикација издадена од Ромскиот културен и медиа центар „Бариканипе“ од Скопје. Претходно, во јуни беше промовирана публикацијата „Анализа на влијанието на националните политики врз инклузијата на Ромите“. мч/ац/09:17

###Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Кинези завршија во затвор поради јапонски униформи

Кинеските власти казнија со затворска казна од 15 ...

Само еден твит на Кајли Џенер ја урна вредноста на „Снепчет“

Само еден твит на ријалити ѕвездата Кајли Џенер за...

Стивен Фрај боледува од рак на простата

Познатиот британски актер Стивен Фрај објави дека ...

Во Британија продаден чајник за 650 илјади евра

Колекционер од Велика Британија на аукција продаде...

Линдзи Вон ја расфрли пепелта од својот дедо во Пјонгчанг

Американската скијачка Линдзи Вон му оддаде чест н...