• A-
  • A
  • A+
четврток, 18 јануари 2018, 

Натпревар за краток филм Let’s CEE 2018

Натпревар за краток филм  Let’s CEE 2018

Скопје, 7 декември 2017 (МИА) - Филмските режисери од Македонија до крајот на јануари 2018 може да аплицираат на шестиот натпревар за краткометражен филм Let’s CEE 2018 кој од 13-ти до 22 април ќе се одржува во Виена. Со свои кратки филмови на тема „Заедно или разделени“ може да учествуваат филмски режисери до 35-годишна возраст.

- Темата на натпреварот може да се манифестира во доставениот материјал на различни начини и методи. Интерперсоналните аспекти, како драмите во семејството и односите, судењата и страдањата, моментите на успех и среќа или заедничкото надминување на предизвиците може да се земат предвид исто како и социјалните, политичките, правните и/или културните прашања. Со други зборови: сè е можно се додека допира на темата и е направено добро, соопшти Чептер 4 доо Скопје.

По презентацијата на фестивалот, меѓународно жири ќе одлучи за победникот на конкурентните кратки филмови. Главната награда е  1.500 евра и статуетка на Уранија. Церемонијата на доделување на наградите ќе биде во виенското Кино Уранија. Главна цел на фестивалот е да ги унапреди и промовира филмовите од Централна и Источна Европа во Австрија. 

Повеќе информации за натпреварот може да се добијат на: www.letsceefilmfestival.com или на: management@letsceefilmfestival.com. хс/сд/14:35

###

 

  

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...

Волк побегна од резерват во близина на училиште во британскиот град Рединг

Волк избега од резерват за диви животни, кој е во ...

Харвард работи на „таблета за генијалност"

Научници од Универзитетот Харвард сметаат дека „ск...

Воз што лае пуштен во промет во Јапонија

Во Јапонија е пуштен во промет воз што преку звучн...

Ќе се снима ТВ серија за контроверзната книга за Доналд Трамп

Книгата на новинарот Мајкл Вулф, „Fire and Fury: I...