• A-
  • A
  • A+
недела, 21 јануари 2018, 

Читателите на „Живот во кутија“ ќе се дружат со авторот Кежаровски

Читателите на „Живот во кутија“  ќе се дружат со авторот Кежаровски

Скопје, 3 јануари 2018 (МИА) - Новинарот Томислав Кежаровски денеска од 12 до 15 часот во  книжарницата Или-Или ќе ја потпишува својата прва книга „Живот во кутија“ и ќе се дружи со читателите. 

Книгата е приказ на осуммесечниот притвор на Кежаровски во затворот Шутка и беше промовирана во ноември на универзитетот ФОН.

Книга Кежаровски

- Таа ги отсликува приликите во државата низ сеќавањата додека бев во затвор. Мито, корупција, прекршувања на човековите права, лош здравствен систем, притисоци, закани. Ова сакам да е последна ваква книга што некој ја напишал кај нас....Неправдата постои откако е создаден светот. Тешко се победува, но тоа не значи дека треба да се откажеме од потрагата по правдата или, уште пострашно, да ги затвориме очите и да бидеме неми набљудувачи, истакнува авторот Кежаровски. хс/бак/07:27

###

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Фејсбук повикува на борба против лажните вести

Социјалната мрежа Фејсбук ги повика своите корисни...

Во Лондон одложен лет поради пијан пилот

Авион на „Бритиш ервејз“ со два часа задоцнување п...

Том Пети починал од случајно предозирање со аналгетици

Познатиот американски музичар Том Пети починал од ...

Ким Кардашиан ги разбесни фановите со новата фотографија

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан обја...

И Путин скокаше по крстот

Рускиот претседател Владмир Путин (65) денеска ско...