• A-
  • A
  • A+
четврток, 22 март 2018, 

Изложба „Форми во црно“ на Мице Јанкуловски во Солун и Скопје

Изложба „Форми во црно“ на Мице Јанкуловски во Солун и Скопје

Скопје, 8 март 2018 (МИА) - „Форми во црно“ е насловена изложбата на платна од Мице Јанкуловски која ќе биде организирана во Солун и во Скопје. 

Ќе биде отворена вечер во галеријата „Лола Николау“ во Солун од Мелани Зеферино од Италија, историчар на уметноста и куратор на Биеналето во Фиренца.  Во Скопје ќе биде отворена од 10-ти до 20 март во галеријата „Остен“, каде што исто така воведен збор ќе има Зеферино. 

„Остен“ соопшти дека изложбата на Јанкуловски е дел од последните сеопфатни концептуални серии од основни форми насликани на платно. Главните атрибути на делата се минимализмот и мултипликацијата.

Мице Јанкуловски

Основните форми (круг, квадрат, триаголник) систематски се аплицирани на големи квадратни платна (145 х 145 см и 170 х 170 см) со само една боја - црната.  Сериите се направени со мултипликација на формите во рамките на платното и со мултипликација на платната во големи концептуални дела. хс/скс/08:50

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смен...

Нова научно-фантастична серија од авторот на „Игра на престолите“ (видео)

Додека љубителите на „Игра на престолите“ ја чекаа...

Планирање патувања и купување на карти за настани преку „Скајп“

Планирањето патувања со вашите најблиски или прија...

Роналдињо влегува во политика

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдињо ќе влезе...

Првата дама на Франција изненади со долгиот фустан

Првата дама на Франција Брижит Макрон е позната ка...