• A-
  • A
  • A+
петок, 23 март 2018, 

Изложба во Куманово „Жените и фотографијата 2018“

Изложба во Куманово „Жените и фотографијата 2018“

Куманово, 8 март 2018 (МИА) - Фото клубoт Куманово во соработка со НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово и оваа година традиционално, по петти пат, ќе ја претстави изложбата на уметничката фотографија „Жените и фотографијата 2018“ по повод 8-ми март, Светскиот ден на жената. Изложбата ќе биде отворена вечерва со почеток во 19.30 часот.

Оваа е петта по ред изложба на уметничка фотографија „Жените и фотографијата 2018“, на коа се приавиле над 30 фотографки од различи клубови со над 140 фотографии.

- Раководејќи се со паролата „Жените-фотографи и нивната можност за слободно изразување преку фотографијата, откривањето на себе си и светот околу нив“ селекторот на изложбата Фросина Јовановска издвои 60 уметнички фотографии, велат од фото клубот Куманово.

Изложбата „Жените и фотографијата“ е посветена на борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност. ам/нд/10:14

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ