• A-
  • A
  • A+
сабота, 25 ноември 2017, 

Жители на Наксос испржија 1,5 тони компири

Жители на Наксос испржија 1,5 тони компири

Атина, 17 јули 2017 (МИА) - Грчкиот остров Наксос влезе во Гинисовата книга на рекорди, откако група локлани жители испржија тон и половина компири.

Компирите биле пржени во 22 казана.

Досегашниот рекорд од 454.095 килограми, остварен на 20 септември 2014, и припаѓаше на американската сојузна држава Аризона. си/сп/13:59

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Црниот петок“ во САД започна со шега

Таканаречениот „Црн петок“, тренд на претпразнични...

ПИН фестивал на „Таксират“ со повеќе од 30 бесплатни концерти

Фестивалот „Таксират“ за 20-тото издание организир...

Казната на Оскар Писториус зголемена повеќе од двојно

Затворската казна на поранешниот јужниоафрикански ...

Божикно дрво погодено од гром, пристигна во Ватикан

Божикното дрво што пред неколку години во Полска „...

Ума Турман со оригинална „честитка“ до Вајнстин

И актерката Ума Турман се придружи на кампањата „#...