• A-
  • A
  • A+
сабота, 20 јануари 2018, 

Здравствените експерти сметаат дека комарците претпочитаат одредени луѓе

Здравствените експерти сметаат дека комарците претпочитаат одредени луѓе

Њујорк, 14 ноември 2017 (МИА) Здравствени експерти сметаат дека комарците на „касаат“ ои случаен избори, туку всушност преферираат одредени луѓе.

Според експертите, постојат неколку фактори кои одредени луѓе ги прават „пожелни за комарците“.

1. Бременост

Бремените жени издишуваат повеќе јаглерод диоксид, кој ги привлекува комарците.

Тоа е загрижувачки, бидејќи вирусот Зика, кој го пренесуваат комарците, претставува сериозен ризик за вродени дефекти кај новороденчињата ако жените се заразат за време на бременоста.

2. Вежбање

По трчање надвор, очекувајте да добиете неколку каснувања од комарци. Тоа е затоа што инсектите се привлечени од млечната киселина.

Тоа е соединение произведено по вежбањето, а комарците го сакаат.

3. Алкохол

Здравствените експерти сметаат дека алкохолот е атрактивен за комарците, бидејќи ја зголемува телесна температурата, што дополнително луѓето ги прави привлечни за убод на овие инсекти.

4. Крвна група

Според една студија, луѓето со 0 (нулта) крвна група имаат 83 отсто поголеми шанси да бидат каснати од комарци. Најмалку пожелни за комерците се луѓето со крвна група А. ир/сп/15:07

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Ким Кардашиан ги разбесни фановите со новата фотографија

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан обја...

И Путин скокаше по крстот

Рускиот претседател Владмир Путин (65) денеска ско...

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...

Волк побегна од резерват во близина на училиште во британскиот град Рединг

Волк избега од резерват за диви животни, кој е во ...

Харвард работи на „таблета за генијалност"

Научници од Универзитетот Харвард сметаат дека „ск...