• A-
  • A
  • A+
среда, 21 февруари 2018, 

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Франкфурт, 20 ноември 2017 (МИА) - Футуристот Матијас Хоркс, кој е основач на германскиот аналитчки центар Цукунфтшфоршунг, смета дека роботите не се, ниту пак некогаш ќе бидат проблем за општеството.

- Проблемот е нашиот страв, комплексот на пониска вредност, и тоа што на роботите им даваме човечки лица и натчовечки својства. Најавите за период на хипермедиумско општество не ја отсликуваат иднината, туку пред се нашите стравови и нашата внатрешна несигурност, нагласува Хоркс.

- Се појавуваат нови пазари, нови услуги, побарувачка, понуди и нови дополнителни вредности, вели натаму тој, потсетувајќи дека во најавтоматизираните земји, како што се Канада, Јапонија или Германија, невработеноста е најмала.

Со сите оние самоуправувачки автомобили, виртуелни асистенти, вештачката интелигенција, неминовен е впечатокот дека живееме во научно-фантастичен филм.

- Вештачката интелигенција, уверен сум, ќе им помага на луѓето во обавувањето секојдневни работи. Во наредните 10-15 години ќе имаме речиси целосно автоматизирани возила. А, кога ќе станат вообичаена појава, ќе се прашуваме - зошто сме чекале толку долго, предвидува Хоркс. си/сп/13:41

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Илјадници луѓе наседнаа на измамата за „зелената“ месечина

Илјадници луѓе наседнаа на лажната вест која се ши...

Нутриционистката која тврдеше дека веганството лекува рак – почина од карцином

Почина веганката Мари Лопез, која стана популарна ...

По децении трагање на Нептун забележана мрачна бура

Телескопот Хабл на Нептун забележа мрачна бура, ко...

Дени Бојл можен избор за режисер на „Бонд 25“

МГМ и Анапурна Пикчрс се се поблиску до реализациј...

Вештачка интелигенција ќе се користи за надзор на свињарски фарми

Кинеската трговска интернет страница „Алибаба“ нар...