• A-
  • A
  • A+
недела, 21 јануари 2018, 

Уругвај: Скара за во „Гинис“

Уругвај: Скара за во „Гинис“

Монтевидео, 11 декември 2017 (МИА) - Уругвај го собори Гинисовиот рекорд во печење скара. Со приготвени 10 тони месо, тие по  цели 10 години го симнаа од првото место досегашниот светски рекордер - Аргентина.

Настанот беше организиран во 40-илјадното гратче Минас. За јагленот беа употребени над 60 тони дрво, а за месото беа ангажирани 100-на скараџии.

- Се подготвувавме за ова уште од октомври, рече главниот организатор на „свеченоста“, Роберт Бајарез, додавајќи дека биле приготвени и 4.000 килограми руска салата за со оброкот.

Аргентина ја носеше титулата од 2008 година. Овие две држави повремено се натпреваруваат, па Аргентина победи во 2008. и 2011., но овојпат таму се испече помалку месо - 9,16 тони, заклучи комисијата.

Во Уругвај, кој е еден од најголемите извозници на месо, скараџиите испекоа точно 10,14 тони месо. си/зш/12:35

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Во Лондон одложен лет поради пијан пилот

Авион на „Бритиш ервејз“ со два часа задоцнување п...

Том Пети починал од случајно предозирање со аналгетици

Познатиот американски музичар Том Пети починал од ...

Ким Кардашиан ги разбесни фановите со новата фотографија

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан обја...

И Путин скокаше по крстот

Рускиот претседател Владмир Путин (65) денеска ско...

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...