• A-
  • A
  • A+
четврток, 18 јануари 2018, 

Писториус повреден во затворска тепачка

Писториус повреден во затворска тепачка

Преторија, 12 декември 2017 (МИА) - Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреден во затворска тепачка, наводно поради телефон, објавија јужноафриканските медиуми.

- Писториус има модринки кои настанале во инцидентот со друг затвореник, и тоа во врска со телефонот, изјави портпаролот на затворот во Атриџвил, каде Писториус беше преместен во ноември 2016 година.

Писториус е осуден на 13 години затвор за убиството на неговата девојка Рива Стинкемп, кое се случи на Денот на вљубените во 2013 година. Спортистот тогаш, во своја одбрана, тврдеше дека мислел дека пука кон провалник.

Минатиот месец, Апелациски суд ја удвои првичната казна за Писториус. си/ми/14:13

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...

Волк побегна од резерват во близина на училиште во британскиот град Рединг

Волк избега од резерват за диви животни, кој е во ...

Харвард работи на „таблета за генијалност"

Научници од Универзитетот Харвард сметаат дека „ск...

Воз што лае пуштен во промет во Јапонија

Во Јапонија е пуштен во промет воз што преку звучн...

Ќе се снима ТВ серија за контроверзната книга за Доналд Трамп

Книгата на новинарот Мајкл Вулф, „Fire and Fury: I...