• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 октомври 2017, 

Пенезиќ: Постигнавме многу важна победа

Пенезиќ: Постигнавме многу важна победа

Скопје, 7 октомври 2017 (МИА) - Ракометарките на Вардар новата сезона од Лигата на шампионите ја почнаа со победа на домашен триумф.Во дуелот од првото коло синоќа беше совладана екипата на ФТЦ од Унгарија со 34:31. Со шест постигнати голови Андреа Пенезиќ беше една од најефикасните во составот на ЖРК Вардар.

- Добро е што почнавме со победа во новата сезона од Лигата на шампионите. Првиот натпревар е секогаш тежок, особено што трениравме два месеца за добар почеток во Лигата на шампионите. Добрата подготовка за натпреварот и високата концентрација ни овозможија високо водство во првиот дел. Во второто полувреме особено во финишот малку се опуштивме и противничката екипа успеа да го намали поразот, но најважно е што постигнавме победа, изјави Пенезиќ.

Во следното коло ЖРК Вардар гостува кај екипата на Турингер во Германија. мн/ац/10:08

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Турската полиција ослободи 7.500 жаби одземени од ловокрадци

Турската полиција пушти на слобода околу 7.500 жаб...

Седум соништа кои претскажуваат свадба

На сите ни се случило да сонуваме нешто за коешто ...

Како државите ги добиле своите називи

Едно неодамнешно истражување спроведено во Оксфорд...

Алкотраз - ноќен клуб во кој е дозволено да „прошверцувате“ пијалак

Првиот лондонски коктел бар Алкотраз, кој е инспир...

Објавени најстрашните локации во Англија во пресрет на Ноќта на вештерките

Здружението Инглиш херитејџ објави список на некол...