• A
  • A+
четврток, 18 јануари 2018,

Вардар го освои првиот бод во Лига Европа

Скопје, 7 декември 2017 (МИА) - Вардар го освои првиот бод во својот историскиот настап во групната фаза од Лига Европа, откако вечерва во Скопје против Розенборг одигра нерешено 1:1.

Вардар можеше и заслужи да го освои целиот плен, но победата во последното коло од Л-групата ја испушти по една грешка во финишот на првото полувреме кога норвешкиот шампион преку против напад се избори за пенал кој подоцна го реализира Бентднер.ва-роз.

Претходно, во 9.минута бразилскиот интернационалец во македонскиот тим Итало го доведе Вардар во водство.

По водечкиот погодок „црвено-црните“ пропуштија уште три-четири големи шанси за зголемување на предноста, по што дојде казната за промашувањата.

Ритамот на играта во второто полувреме „падна“ но и покрај тоа, Вардар преку Украинецот Новак на петнаесетина минути пред крајот за малку не го совлада голманот Хансен.

Од оваа група натпреварите во следната фаза ги продолжуваат Зенит и Реал Сосиедад. зс/23:27