• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 октомври 2017, 

Спречен обид на илегални мигранти за влез во Турција во Бугарија

Спречен обид на илегални мигранти за влез во Турција во Бугарија

Анкара, 7 октомври 2017 (МИА) - Припадници на турската жандармерија спречија обид на три групи мигранти за илегален премин од Турција во Бугарија.

Како што јави Анадолија, жанадрмеријата во западниот округ Киркларели привела околу 50 мигранти од Авганистан и Сирија, кои со организиран превоз требало да заминат за Бугарија, а од таму кон некоја од западноевропските земји.    

Мигрантите биле откриени во реонот на преминот Дереќој на турско-бугарската граница, по што се префрлени во Центар за прием на бегалци. 

По затворањето на т.н. „балканска бегалска рута“ од Грција, преку Македонија и Србија, кон земјите од ЕУ, последниве месеци зачестија обидите на мигрантите за премин од Турција по копнен пат во Бугарија или преку Црното Море кон бугарскиот и романскиот брег. сп/12:31

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Турската полиција ослободи 7.500 жаби одземени од ловокрадци

Турската полиција пушти на слобода околу 7.500 жаб...

Седум соништа кои претскажуваат свадба

На сите ни се случило да сонуваме нешто за коешто ...

Како државите ги добиле своите називи

Едно неодамнешно истражување спроведено во Оксфорд...

Алкотраз - ноќен клуб во кој е дозволено да „прошверцувате“ пијалак

Првиот лондонски коктел бар Алкотраз, кој е инспир...

Објавени најстрашните локации во Англија во пресрет на Ноќта на вештерките

Здружението Инглиш херитејџ објави список на некол...